Կուտակային կենսաթոշակների մասին
«ԿՈՒՏԱԿԱՅԻՆ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Կուտակային կենսաթոշակների մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2010 թվականի դեկտեմբերի 22-ի ՀO-244-Ն oրենքի (այսուհետ` Օրենք) նախաբանը «Հայաստանի Հանրապետությունում» բառերից հետո լրացնել  «, ինչպես նաեւ միջազգային պայմանագրով նախատեսված դեպքերում միջազգային կազմակերպությունում» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 4-րդ կետի «սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի, կենսաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմնի եւ հարկային մարմնի համատեղ հրամանով» բառերով.
2)  6-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Գործատու է համարվում նաեւ այն միջազգային կազմակերպությունը, որը միջազգային պայմանագրով նախատեսված դեպքերում այդ միջազգային կազմակերպությունում աշխատանքային հարաբերությունների մեջ գտնվող (պաշտոնեական պարտականությունները կատարող) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու համար Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն կատարում է կենսաթոշակի իրավունք տվող վճարներ.».
3) 23-րդ կետի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի եւ Կենտրոնական բանկի համատեղ հրամանով սահմանված» բառերով.
4) 38-րդ կետը «ինչպես նաեւ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի համաձայն` աշխատանքների կատարման (ծառայությունների մատուցման) դիմաց գործատուից եկամուտ (բացառությամբ ձեռնարկատիրական եկամտի) ստացող անձ» բառերից հետո լրացնել «, միջազգային կազմակերպությունում աշխատանքային հարաբերությունների մեջ գտնվող (պաշտոնեական պարտականությունները կատարող) Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացին, որի համար միջազգային պայմանագրով նախատեսված դեպքերում միջազգային կազմակերպությունը կատարում է կենսաթոշակի իրավունք տվող վճարներ» բառերով:
1) 5-րդ մասի «սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «սահմանում են հարկային մարմինը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմինը` համատեղ հրամանով» բառերով.
2) 6-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի եւ հարկային մարմնի համատեղ հրամանով սահմանված» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 6-րդ մասի «սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «սահմանում են հարկային մարմինը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմինը համատեղ հրամանով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ մասով.
«11. Օտարերկրյա արժույթով կատարված սոցիալական վճարների փոխանցումների գումարները վերահաշվարկվում են Հայաստանի Հանրապետության դրամով` ելնելով դրանց՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե մուտքագրման օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հրապարակած` արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեքից:»:
Հոդված 6. Օրենքի 9-րդ հոդվածում՝
1) 8-րդ մասի 6-րդ կետի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած» բառերը փոխարինել «հարկային մարմնի եւ Կենտրոնական բանկի համատեղ հրամանով սահմանված» բառերով.
2) 9-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«9. Կուտակային հատկացումները եւ սույն հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված տեղեկատվությունը փոխանցելու հետ կապված սխալները շտկելու, սխալների շտկման գործընթացի տեխնիկածրագրային եւ ընթացակարգային հարցերը կարգավորելու կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի եւ հարկային մարմնի համատեղ հրամանով` համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հետ:»:
Հոդված 7. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի եւ հարկային մարմնի համատեղ հրամանով սահմանված» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 5-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմինը» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 7-րդ մասի «սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «սահմանվում է կենսաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմնի կողմից` համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հետ» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «սահմանում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմինը եւ Կենտրոնական բանկը՝ համատեղ հրամանով» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 46-րդ հոդվածի 5-րդ մասի «սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «սահմանում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմինը եւ Կենտրոնական բանկը՝ համատեղ հրամանով» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 47-րդ հոդվածում`
«2. Հատուցման դեպքի առկայության փաստը բացահայտելուց հետո` 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում, մասնակիցների ռեեստրը վարողն այդ մասին (ներառյալ` սույն օրենքի 45-րդ հոդվածով նախատեսված տարբերության չափի) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի եւ Կենտրոնական բանկի համատեղ հրամանով սահմանված կարգով տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնին եւ երաշխիքային ֆոնդին:».
2) 7-րդ մասի «սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի եւ Կենտրոնական բանկի համատեղ հրամանով» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 54-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Ծրագրային վճարների հաշվարկման մեթոդաբանությունը եւ վճարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմինը` համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հետ»:
Հոդված 14. Օրենքի 56-րդ հոդվածի 4-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած» բառերը փոխարինել «կենսաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմնի եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի համատեղ հրամանով սահմանված» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքի 71-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Սույն հոդվածի դրույթները չեն տարածվում միջազգային կազմակերպություն հանդիսացող գործատուի հետ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ գտնվող (պաշտոնեական պարտականությունները կատարող) վարձու աշխատողների համար այդ միջազգային կազմակերպության կողմից սոցիալական վճարներ կատարելու հարաբերությունների վրա, եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով այլ բան նախատեսված չէ:»:

Накопительные пенсии
Статья 1. Преамбулу Закона Республики Армения “О накопительных пенсиях” от 22 декабря 2010 года, ЗР-244-Н (далее – Закон) после слов “в Республике Армения” дополнить словами “, а также в предусмотренных международным договором случаях в международных организациях”.
Статья 2. В части 1 статьи 2 Закона:
1) в пункте 4 слова “устанавливается Правительством Республики Армения” заменить словами “устанавливается совместным приказом государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере, уполномоченного органа государственного управления  пенсионной сферой и налогового органа”;
2) пункт 6 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Работодателем считается также международная организация, которая в установленных международным договором случаях производит согласно законодательству Республики Армения дающие право на пенсию платежи за гражданина Республики Армения, находящегося в трудовых отношениях (исполняющего должностные обязанности) в этой международной организации;”;
3) в пункте 23 слова “установленная Првавительством Республики Армения” заменить словами “установленная совместным приказом государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере и Центрального банка”;
4) пункт 38 после слов “а также лицо, получающее доход (за исключением предпринимательского дохода) от выполнения работ (оказания услуг) у работодателя согласно гражданско-правовым договорам” дополнить словами       “, гражданин Республики Армения, находящийся в трудовых отношениях (исполняющий должностные обязанности) в этой международной организации, за которого международная организация производит дающие право на пенсию платежи в случаях, установленных международным договором”.
1) в части 5 слова “устанавливаются Правительством Республики Армения ” заменить словами  “устанавливаются налоговым органом  и государственным уполномоченным органом Правительства Республики Армения в финансовой сфере – совместным приказом”;
2) в части 6 слова “в установленном Правительством Республики Армения порядке” заменить словами “в порядке, установленном совместным приказом государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере и налогового органа”.
Статья 4. В части 6 статьи 6 Закона слова “устанавливается Правительством Республики Армения” заменить словами “устанавливается налоговым органом и государственным уполномоченным органом Правительства Республики Армения в финансовой сфере – совместным приказом”.
Статья 5. Статью 7 Закона дополнить частью 11 следующего содержания:
“11. C уммы перечислений социальных платежей, произведенных в иностранной валюте, пересчитываются в драмы Республики Армения исходя из  среднего обменного курса на валютных рынках, опубликованного Центральным банком Республики Армения на день их зачисления в государственный бюджет Республики Армения.”.
Статья 6. В статье 9 Закона:
1) в пункте 6 части 8 слова “установленные Правительством Республики Армения” заменить словами “установленные совместным приказом налогового органа и Центрального банка”;
2) первое предложение части 9 изложить в следующей редакции:
“9. Порядок регулирования накопительных отчислений и исправления ошибок, программно-технических и процедурных вопросов, связанных с передачей информации, установленной частью 7 настоящей статьи, устанавливается совместным приказом государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере и налогового органа – по согласованию с Центральным банком Республики Армения.”.
Статья 7. В части 2 статьи 10 Закона слова “в установленном Правительством Республики Армения порядке уведомляет работодателя” заменить словами “уведомляет работодателя в порядке, установленном совместным приказом государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере и налогового органа”.
Статья 8. В части 5 статьи 11 Закона слова “устанавливается Правительством Республики Армения” заменить словами “устанавливается государственным уполномоченным органом Правительства Республики Армения в финансовой сфере”.
Статья 9. В части 7 статьи 12 Закона слова “устанавливается Правительством Республики Армения” заменить словами “устанавливается уполномоченным органом государственного управления пенсионной сферой – по согласованию с Центральным банком Республики Армения”.
Статья 10. В части 2 статьи 16 Закона слова “устанавливаются Правительством Республики Армения” заменить словами “устанавливаются государственным уполномоченным органом Правительства Республики Армения в финансовой сфере и Центральным банком – совместным приказом”.
Статья 11. В части 5 статьи 46 Закона слова “устанавливается Правительством Республики Армения” заменить словами “устанавливается государственным уполномоченным органом Правительства Республики Армения в финансовой сфере и Центральным банком – совместным приказом”.
Статья 12. В статье 47 Закона:
“2. Лицо, ведущее реестр участников, в течение 2 рабочих дней после выявления факта наличия случая компенсации в порядке, установленном совместным приказом государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере и Центрального банка, уведомляет об этом (в том числе о размере разницы, предусмотренной статьей 45 настоящего Закона) государственный уполномоченный орган Правительства Республики Армения в финансовой сфере и гарантийный фонд.”;
2) в части 7 слова “устанавливаются Правительством Республики Армения” заменить словами “устанавливаются совместным приказом государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере и Центрального банка”.
Статья 13. Часть 2 статьи 54 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Методология расчета программных выплат и порядок выплат устанавливаются государственным уполномоченным органом Правительства Республики Армения в финансовой сфере – по согласованию с Центральным банком Республики Армения”.
Статья 14. В части 4 статьи 56 Закона слова “установленных Правительством Республики Армения” заменить словами “установленных совместным приказом уполномоченного органа государственного управления пенсионной сферой и государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения в финансовой сфере”.
Статья 15. Статью 71 Закона дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Положения настоящей статьи не распространяются на отношения, связанные с произведением международной организацией социальных платежей за наемного работника, находящегося в трудовых отношениях (исполняющего должностные обязанности) с работодателем, являющимся этой международной организацией, если международными договорами Республики Армения не предусмотрено иное.”.