«ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի 17-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
17. ՔԱՂԱՔԱՇԻՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌ
1. Քաղաքաշինական փաստաթղթերի ինժեներական բաժինների մշակում (բացառությամբ կոնստրուկտորական մասի, ինչպես նաեւ շինարարության թույլտվություն չպահանջող աշխատանքների) ԿՄ
2. Քաղաքաշինական փաստաթղթերի փորձաքննություն (բացառությամբ շինարարության թույլտվություն չպահանջող աշխատանքների) ԿՄ
3. Շինարարության իրականացում (բացառությամբ շինարարության թույլտվություն չպահանջող աշխատանքների, համապատասխան նպատակի համար նախատեսված հողամասի տարածքում ոչ ձեռնարկատիրական նպատակով սեփականատիրոջ կողմից կառուցվող` 300 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող` մինչեւ երկու վերգետնյա ու մեկ ստորգետնյա հարկ ունեցող անհատական բնակելի տների, հաստատված բազմակի օգտագործման օրինակելի նախագծերով կառուցվող օբյեկտների, 150 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող օժանդակ շինությունների, 50 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող ավտոտնակների, 1000 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող ջերմոցների, 500 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող գյուղատնտեսական արտադրական նշանակության ոչ հիմնական շինությունների եւ 100 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող հասարակական նշանակության ոչ հիմնական շինությունների) ԿՄ
4. Շինարարության որակի տեխնիկական հսկողություն (բացառությամբ շինարարության թույլտվություն չպահանջող աշխատանքների, համապատասխան նպատակի համար նախատեսված հողամասի տարածքում ոչ ձեռնարկատիրական նպատակով սեփականատիրոջ կողմից կառուցվող` 300 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող` մինչեւ երկու վերգետնյա ու մեկ ստորգետնյա հարկ ունեցող անհատական բնակելի տների, հաստատված բազմակի օգտագործման օրինակելի նախագծերով կառուցվող օբյեկտների, 150 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող օժանդակ շինությունների, 50 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող ավտոտնակների, 1000 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող ջերմոցների, 500 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող գյուղատնտեսական արտադրական նշանակության ոչ հիմնական շինությունների եւ 100 քմ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող հասարակական նշանակության ոչ հիմնական շինությունների) ԿՄ         Ո Հ
5. Ինժեներական հետազննում ԿՄ         Ո
6. Շենքերի եւ շինությունների տեխնիկական վիճակի հետազննություն ԿՄ   - - - Ո Հ -
Հոդված 2. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի 17-րդ կետի 1-ին ենթակետին համապատասխան տրված լիցենզիաները շարունակում են մնալ ուժի մեջ մինչեւ «Ճարտարապետական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով «Հայաստանի Հանրապետության ճարտարապետների պալատ» ինքնակարգավորվող ոչ առեւտրային կազմակերպության պետական գրանցման օրվան հաջորդող վեցերորդ ամիսը լրանալը: Նախկինում տրված լիցենզիաների գործողությունը դադարում է սույն հոդվածով սահմանված ժամկետի ավարտին հաջորդող օրվանից:

Статья 1. Пункт 17 таблицы части 2 статьи 43 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Н изложить в слдеующей редакции:
17. ОБЛАСТЬ
ГРАДОСТРОЕНИЯ
Разработка инженерных разделов градостроительной документации (за исключением конструкторской части, а также работ, не требующих разрешения на строительство)
Экспертиза градостроительной документации (за исключением работ, не требующих разрешения на строительство)
Осуществление строительства (за исключением работ, не требующих разрешения на строительство; возводимых собственником в некоммерческих целях индивидуальных жилых домов на земельном участке, предусмотренном для соответствующих целей, с двумя наземными этажами и одним подземным этажом общей площадью земельного участка не более 300 кв.м; объектов застройкипо утвержденным типовым проектам многократного использования;вспомогательных строений, не превышающих общую площадьв 150 кв. м; гаражей, не превышающих общую площадь в 50 кв.м; теплиц, не превышающих общую площадь в 1000 кв м; неосновных строений сельскохозяйственного производственного назначения, не превышающих общую площадь в 500 кв. м, инеосновных строений общественного назначения, не превышающих общую площадь в 100 кв м”.)
Технический надзор за качеством строительства (за исключением работ, не требующих разрешения на строительство; возводимых собственником в некоммерческих целях индивидуальных жилых домов на земельном участке, предусмотренном для соответствующих целей, с двумя наземными этажами и одним подземным этажом общей площадью земельного участка не более 300 кв.м; объектов застройкипо утвержденным типовым проектам многократного использования;вспомогательных строений, не превышающих общую площадьв 150 кв. м; гаражей, не превышающих общую площадь в 50 кв.м; теплиц, не превышающих общую площадь в 1000 кв м; неосновных строений сельскохозяйственного производственного назначения, не превышающих общую площадь в 500 кв. м, инеосновных строений общественного назначения, не превышающих общую площадь в 100 кв м”.)
Инженерные изыскания
Исследование технического состояния зданий и строений
Статья 2. До вступления в силу настоящего Закона лицензии, выданныев соответствии с подпунктом 1 пункта 17 таблицы части 2 статьи 43 Закона Республики Армения “О лицензировании”, продолжают оставаться в силедо истечения шестого месяца, следующего за днем государственной регистрации саморегулируемой некоммерческой организации“Архитектурная палата Республики Армения” в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об архитектурной деятельности”.