«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 06.12.2017
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1995 թվականի նոյեմբերի 6-ի ՀՕ-16 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 4-րդ հոդվածում «իսկ մինչեւ 16 տարին լրանալը` նաեւ ծննդյան վկայականը կամ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հաստատող վկայականը» բառերը փոխարինել «իսկ մինչեւ 16 տարին լրանալը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հաստատող փաստաթուղթ կարող է չպահանջվել, եթե ներկայացվել են ծննդյան վկայականը եւ ծնողների` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հաստատող փաստաթղթերը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 2-րդ կետը «օտարերկրյա քաղաքացի» բառերից առաջ լրացնել «Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող» բառերով, իսկ նույն կետի «2016» թիվը փոխարինել «2019» թվով.
2) 1-ին մասի 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն կետի հիմքով անձը  ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, եթե օրենքով սահմանված կարգով դիմել եւ ստացել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հաստատող փաստաթուղթ: Այս դեպքում անձը ճանաչվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի` Հայաստանի Հանրապետության 1995 թվականի նոյեմբերի 6-ի ՀՕ-16 օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահից:»:
Հոդված 3. Օրենքի 11-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի «երեխայի քաղաքացիությունը որոշվում է ծնողների գրավոր համաձայնությամբ» բառերը փոխարինել «երեխան, անկախ այլ պետության քաղաքացիություն ունենալու հանգամանքից, իրավունք ունի ձեռք բերելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն` ծնողների գրավոր համաձայնությամբ» բառերով.
2) 4-րդ մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) եթե բնակվում է Հայաստանի Հանրապետությունում, եւ առկա է ծնողներից մեկի համաձայնությունը:»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 12.1. Ազգությամբ հայ երեխայի քաղաքացիությունը, որի  ծնողները Հայաստանի Հանրապետության  քաղաքացիներ չեն
1. Ազգությամբ հայ երեխան, որի ծնողները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ չեն, Հայաստանի Հանրապետությունում բնակություն հաստատելու (բնակչության պետական ռեգիստրում Հայաստանի Հանրապետության հասցեով հաշվառվելու) պահից ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու իրավունք:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերում երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր ստանալու համար ներկայացված դիմումի հիման վրա, որին կցվում է նաեւ ծնողների գրավոր համաձայնությունը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) որը մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու դիմումը ներկայացնելու պահը վերջին երկու տարվա ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով գրանցված ամուսնության մեջ է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու hետ եւ այդ երկու տարվա ընթացքում առնվազն 365 օր օրինական հիմքերի առկայությամբ բնակվել է Հայաստանի Հանրապետությունում կամ ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի երեխա.»:
Հոդված 6. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետում «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող ծնողի» բառերը փոխարինել «ծնողներից մեկի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 5-րդ գլխի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՐՑԵՐԻ ԼՈՒԾՈՒՄԸ»:
Հոդված 8. Օրենքի 26-28-րդ  հոդվածները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 26. Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից  քաղաքացիության հարցերի լուծումը
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխան եւ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում ու կարգով, լուծում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն շնորհելու եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ հարցերը:
Հոդված 27. Քաղաքացիության  վերաբերյալ հարցերի լուծման կարգը
1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու դիմումն անձը ներկայացնում է անձամբ, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի։ Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու դեպքում դիմումը ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանություն, իսկ օտարերկրյա պետությունում գտնվելու դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ։ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ ներկայացված դիմումները  Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջոցով  ուղարկվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանություն։
2. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու կամ դադարեցնելու վերաբերյալ դիմումների կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կազմած եզրակացություններն ուղարկվում են Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով։
3. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու կամ դադարեցնելու վերաբերյալ եզրակացություններն ստանալուց հետո Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովը դրանք քննարկում է հանձնաժողովի ղեկավարի կողմից հրավիրվող նիստերում։ Քննարկման արդյունքում կազմվում են ամփոփ եզրակացություններ եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կազմած եզրակացությունների հետ մեկամսյա ժամկետում ներկայացվում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին։
4. Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից եզրակացություններն ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին ներկայացնում է քաղաքացիության վերաբերյալ դիմում ներկայացրած անձին քաղաքացիություն շնորհելու կամ դադարեցնելու կամ քաղաքացիության շնորհումը կամ դադարեցումը մերժելու մասին առաջարկություն՝ կցելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի համապատասխան հրամանագրի նախագիծը: Սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված բացառիկ դեպքերում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը կարող է անձին քաղաքացիություն շնորհելու մասին առաջարկությունը ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առանց Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովից եզրակացություն ստանալու:
5. Քաղաքացիության վերաբերյալ հարցերի լուծմանն ուղղված Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերը ընդունվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 139-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
6. Քաղաքացիության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմավորման եւ գործունեության կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 28. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորությունները քաղաքացիության վերաբերյալ հարցերի լուծման ոլորտում
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է՝
1) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացող անձանց համար Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության եւ հայոց լեզվի իմացության ստուգման կարգը.
2) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը, դրանք ներկայացնելու կարգը.
3) անձի քաղաքացիության վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու կարգը.
4) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացող անձի երդման արարողակարգը։»:
Հոդված 9. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ դիմումները, միջնորդությունները եւ համաձայնությունները ներկայացվում են գրավոր: Սույն օրենքի 11-րդ, 12.1-ին, 16-րդ, 17-րդ, 18-րդ հոդվածներով պահանջվող համաձայնություններն անձամբ ներկայացնելու անհնարինության դեպքում դրանց վրա անձանց ստորագրության իսկությունը վավերացվում է օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 10. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ 7-րդ եւ 8-րդ հոդվածների, որոնք ուժի մեջ են մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Статья 1. В статье 4 Закона Республики Армения “О гражданстве Республики Армения” от 6 ноября 1995 года ЗР-16- Н (далее – Закон) слова “а до достижения 16 лет также и свидетельство о рождении или свидетельство, подтверждающее гражданство Республики Армения” заменить словами “ до достижения 16 лет документ, подтверждающий гражданство Республики Армения,  может не представляться, если представлены свидетельство о рождении и документ, подтверждающий гражданство Республики Армения родителей”.
Статья 2. В статье 10 Закона:
1)  пункт 2 части 1 изложить в следующей редакции:
“2) армяне по национальности без гражданства, постоянно проживающие в Республике Армения, либо постоянно проживающие в Республике Армения граждане других республик бывшего СССР, не являющиеся иностранными гражданами, которые  обращаются за приобретением гражданства Республики Армения до 31-го декабря 2019 года.”
2) пункт 3 части 1 дополнить новым предложением следующего содержания:  “Лицо приобретает гражданство Республики Армения по основанию настоящего пункта, если оно в установленном порядке обратилось и получило документ, подтвержающий гражданство Республики Армения. В этом случае лицо признается гражданином Республики Армения с момента вступления в силу Закона Республики Армения от 6 ноября 1995 года ЗР – 16 – Н.”.
Статья 3. В статье 11 Закона:
1) в части 3 слова “гражданство ребенка определяется по письменному соглашению родителей” заменить словами “ребенок, независимо от от обстоятельства наличия гражданства другого государства, вправе приобрести гражданство Республики Армения – с письменного согласия родителей”;
2) пункт 3 части 4 изложить в следующей редакции:
“3) если он проживает в Республике Армения и имеется согласие одного из родителей.”.
Статья 4. Закон дополнить статьей 12.1 следующего содержания:
Статья 12.1. Гражданство ребенка-армянина по национальности, родители которого не являются гражданами Республики Армения
1. Ребенок – армянин по национальности, родители которого не являются гражданами Республики Армения, имеет право на приобретение гражданства Республики Армения с момента обоснования в Республике Армения  (постановки на учет в Государственном регистре населения по адресу в Республике Армения).
2. В предусмотренных частью 1 настоящей статьи случаях ребенок приобретает гражданство Республики Армения  на основании представленного в установленном законодательством Республики Армения порядке заявления на получение паспорта гражданина Республики Армения, к которому прилагается также письменное согласие родителей.”.
Статья 5.  Пункт 1 части 2 статьи 13 Закона  изложить в следующей редакции:
“1) которое до момента подачи заявления на получение гражданства Республики Армения состояло в зарегистрированном  в установленном законом порядке браке с гражданином Республики Армения в течение последних двух лет и как минимум 365 дней в течение этих двух лет проживало в Республике Армения на законных основаниях либо имеет ребенка – гражданина Республики Армения;”.
Статья 6. В пункте 2 части 2 статьи 16 Закона слова “родителя, являющегося гражданином Республики Армения” заменить словами “одного из родителей”.
Статья 7. Название главы 5 Закона изложить в следующей редакции:
“РЕШЕНИЕ ВОПРОСОВ, СВЯЗАННЫХ С ГРАЖДАНСТВОМ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Статья 8. Статьи 26-28 Закона  изложить в следующей редакции:
Статья 26. Решение Президентом Республики Армения вопросов гражданства
Президент Республики Армения  решает вопросы  присвоения гражданства Республики Армения и прекращения гражданства Республики Армения в соответствии с Конституцией Республики Армения и в предусмотренных настоящим Законом случаях и порядке.
Статья 27. Порядок решения вопросов  гражданства
1. Заявление о получении гражданства Республики Армения и прекращении гражданства Республики Армения лицо подает лично, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.  В случае нахождения в Республике Армения заявление подается в Полицию Республики Армения при Правительстве Республики Армения, а в случае нахождения в иностранном государстве  -  в соответствующее дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения. Заявления, поданные в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения, направляются в Полицию Республики Армения при Правительстве Республики Армения при посредстве Министерства иностранных дел Республики Армения.
2. Заключения, составленные Полицией Республики Армения при Правительстве Республики Армения по заявлениям о получении  или прекращении гражданства Республики Армения, направляются в Межведомственную комиссию по вопросам гражданства.
3. Межведомственная комиссия по вопросам гражданства после получения заключений  о получении или прекращении гражданства Республики Армения рассматривает их на заседаниях, созванных руководителем комиссии.  Составленные по результатам рассмотрения итоговые заключения в месячный срок представляются Премьер-министру Республики Армения наряду с заключениями, составленными Полицией Республики Армения при Правительстве Республики Армения.
4. Премьер-министр Республики Армения в месячный срок после получения заключений Межведомственной комиссии по вопросам гражданства представляет Президенту Республики Армения  предложение относительно лица, представившего заявление о гражданстве,  - о присвоении либо о прекращении гражданства или об отклонении присвоения либо прекращения гражданства, прилагая к нему соответствующий проект указа Президента Республики Армения. В исключительных случаях, предусмотренных частью 4 статьи 13 настоящего Закона, предложение о присвоении лицу гражданства Республики Армения Премьер-министр Республики Армения может представить Президенту Республики Армения без получения заключения Межведомственной комиссии по вопросам гражданства.
5. Указы Президента Республики Армения, направленные на решение вопросов гражданства, принимаются в порядке, установленном статьей 139 Конституции Республики Армения.
6. Порядок формирования и деятельности Межведомственной комиссии по вопросам гражданства устанавливаются Правительством Республики Армения.
Статья 28. Полномочия Правительства Республики Армения в сфере решения вопросов гражданства
Правительство Республики Армения устанавливает:
1) порядок проверки знания лицами, получающими гражданство Республики Армения,  Конституции Республики Армения и армянского языка;
2) перечень документов, необходимых для получения гражданства Республики Армения и прекращения гражданства Республики Армения, порядок их представления;
3) порядок получения сведений  о гражданстве лица;
4) порядок принесения присяги лицом, получающим гражданство Республики Армения.”.
Статья 9. Часть 1 статьи 29 Закона изложить в следующей редакции:
“Заявления, ходатайства и согласия по вопросам гражданства представляются в письменной форме. В случае невозможности представления требуемых  статьями 11, 12.1, 16, 17, 18 настоящего Закона согласий лично  подлинность подписи на них лиц заверяется в установленном законом порядке.”.
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за  днем его официального опубликования.