«ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ՍԱԿԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 13.12.2017
Հոդված 1. «Հրապարակային սակարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի հոկտեմբերի 8-ի ՀՕ-15-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 8-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ կետով.
«12) հարկային գործակալ հանդիսանալու դեպքում աճուրդում հաղթած մասնակցի կողմից լոտի գինը վճարելու կարգը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություններով. «Հաջորդ աճուրդներում լոտի մեկնարկային գինը չի իջեցվում տասներորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում, եթե պարտապանն ունի այլ գույք, իսկ եթե պարտապանն այլ գույք չունի, ապա հաջորդ աճուրդներում լոտի մեկնարկային գինը չի իջեցվում քսաներորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում: Տասներորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում հարկադիր աճուրդի է ներկայացվում նաեւ պարտապանին պատկանող այլ գույք:»:
Հոդված 3. Օրենքի 35.1-ին հոդվածում՝
«3. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի մասին հրապարակային ծանուցումը կայքում հրապարակվում է հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդ անցկացնելու վերաբերյալ հարկադիր կատարողի որոշման մասին պարտապանին եւ պահանջատիրոջը պատշաճ ծանուցելուց հետո` տասնօրյա ժամկետում` աշխատանքային ժամերին, որը պետք է պարունակի սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի    1-ին մասի 1-9-րդ եւ 12-րդ կետերով սահմանված տեղեկությունները:».
Հոդված 4. Օրենքի 35.2-րդ հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Աճուրդում հաղթած մասնակիցը պարտավոր է աճուրդն անցկացնելու օրվանից երեք բանկային օրվա ընթացքում ծառայության դեպոզիտ հաշվին կամ դրամարկղ մուծել լոտի գնման գինը` հաշվանցելով նախավճարը: Աճուրդում հաղթած մասնակիցը լոտի գնման գինը մուծելու դեպքում հաշվանցում է նաեւ նախօրոք որպես հարկային գործակալ վճարած եկամտային հարկը` ծառայություն ներկայացնելով վճարման փաստը հավաստող փաստաթուղթ: Հաղթողի կողմից գնման գինը չմուծվելու դեպքում նախավճարը չի վերադարձվում եւ մնում է հարկադիր կատարման ծառայության դեպոզիտ հաշվում: Ծառայությունը ֆիզիկական անձանց պատկանած գույքը հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդով հարկային գործակալներին օտարելու վերաբերյալ տեղեկատվություն է տրամադրում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեին, որի կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի հրամանով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 35.3-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 3-րդ կետը «գնման գինը» բառերից հետո լրացնել «կամ չի ներկայացրել եկամտային հարկի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ» բառերով.
«3. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի արդյունքում կնքված առք ու վաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչվելու դեպքում հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի արդյունքում գնած գույքի նկատմամբ դատարանի վճռի հիման վրա վերականգնվում են պարտապանի սեփականության իրավունքը, իրացման հետեւանքով գույքի նկատմամբ դադարած այլ իրավունքները եւ արգելանքները, իսկ պահանջատերը, հարկադիր կատարողը եւ պարտապանը լոտի վաճառքից ստացված գումարներն իրենց ստացած չափով վերադարձնում են գնորդին:
4. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի արդյունքում կնքված առք ու վաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչվելու դեպքում հարկադիր կատարողը տասնօրյա ժամկետում իրականացնում  է օրենքով նախատեսված  լոտի գնահատմանն ուղղված գործողություններ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ պահանջատերերի պահանջները բավարարվել են, կամ պարտապանն ունի իրացման գործընթացում գտնվող այլ գույք:»:
Հոդված 6. Օրենքի 35.4-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություններով. «Հաջորդ աճուրդներում լոտի մեկնարկային գինը չի իջեցվում տասներորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում, եթե պարտապանն ունի այլ գույք, իսկ եթե պարտապանն այլ գույք չունի, ապա հաջորդ աճուրդներում լոտի մեկնարկային գինը չի իջեցվում քսաներորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում: Տասներորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում հարկադիր աճուրդի է ներկայացվում նաեւ պարտապանին պատկանող այլ գույք:».
2) 6-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Գույքը (լոտը) պահանջատիրոջը հանձնվում է պահանջատիրոջ կողմից կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերը վճարելուց հետո, իսկ գույքի (լոտի) հանձնման կապակցությամբ հարկեր վճարելու պարտականություն առաջացնելու դեպքում` նաեւ դրա կատարումը հավաստող փաստաթուղթը ներկայացնելուց հետո:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПУБЛИЧНЫХ ТОРГАХ"
Статья 1. Часть 1 статьи 8 Закона Республики Армения "О публичных торгах"  от 8 октября 2003 года ЗР – 15 – Н  (далее – Закон)  дополнить пунктом 12 следующего содержания:
"12) порядок уплаты цены лота победившим участником  аукциона в случае, если он является налоговым агентом".
Статья 2. Абзац первый части 2 статьи 35 Закона дополнить новыми предложениями следующего содержания: "При наличии  у должника иного имущества стартовая цена лота на аукционах, следующих за десятым несостоявшимся принудительным аукционом, не снижается, а в случае отсутствия у должника иного имущества стартовая цена лота на аукционах, следующих за двадцатым несостоявшимся принудительным аукционом, не снижается. На принудительный аукцион после десятого несостоявшегося принудительного аукциона выносится также иное принадлежащее должнику имущество".
Статья 3. В статье 35.1 Закона:
"3. Публичное уведомление о проведении принудительного электронного аукциона публикуется на сайте в рабочее время в десятидневный срок после надлежащего уведомления должника и взыскателя о решении пристава о проведении принудительного электронного аукциона; уведомление должно содержать сведения, установленные пунктами 1-9 и 12 части 1 статьи 8 настоящего Закона.";
Статья 4. Часть 6 статьи 35.2 Закона изложить в следующей редакции:
"6. Победивший участник аукциона, обязан перевести на депозитный счет или уплатить в кассу Службы цену покупки лота с зачетом уплаченного задатка - в течение трех банковских дней со дня проведения аукциона. При оплате цены покупки лота победивший участник аукциона засчитывает подоходный налог, внесенный ранее в качестве налогового агента, представляя в Службу документ, удостоверяющий факт уплаты. В случае неуплаты победившим участником цены покупки задаток не возвращается и остается на депозитном счете Службы принудительного исполнения. Служба в установленном приказом министра юстиции Республики Армения порядке представляет в Комитет государственных доходов при Правительстве Республики Армения информацию об отчуждении принадлежащего физическим лицам имущества налоговым агентам  путем принудительного электронного аукциона.".
Статья 5. В статье 35.3 Закона:
1) пункт 3 части 1 после слов "в указанный срок" дополнить словами ",либо не представило документ, удостоверяющий факт уплаты подоходного налога";
"3. В случае признания недействительным договора купли-продажи, заключенного в результате принудительного электронного аукциона, право должника на собственность, иные прекращенные в результате реализации имущества права и запреты восстанавливаются в отношении проданного на  принудительном электронном аукционе имущества - на основании постановления суда,  а суммы, полученные взыскателем, приставом и должником от продажи лота,    возвращаются покупателю в полученном ими размере.
4. В случае признания недействительным договора купли-продажи, заключенного в результате принудительного электронного аукциона, пристав в десятидневный срок осуществляет предусмотренные законом действия по оценке лота, за исключением случаев, когда требования взыскателей удовлетворены либо у должника имеется иное имущество, находящееся в процессе реализации.".
Статья 6. В статье 35.4 Закона:
1) часть 2 дополнить новыми предложениями следующего содержания: "При наличии  у должника иного имущества стартовая цена лота на аукционах, следующих за десятым несостоявшимся принудительным аукционом, не снижается, а при отсутствии у должника иного имущества стартовая цена лота на аукционах, следующих за двадцатым несостоявшимся принудительным аукционом, не снижается. После десятого несостоявшегося принудительного аукциона на принудительный аукцион выносится также иное принадлежащее должнику имущество.";
2) абзац второй части 6 изложить в следующей редакции:
"Имущество (лот) передается взыскателю после оплаты последним расходов за  совершение исполнительных действий, а в случае возникновения обязанности по уплате налогов в связи с передачей имущества (лота) - также после представления документа, удостоверяющего  исполнение.".
Статья 7. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.