ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք)  11-րդ գլխում`
«ԴԱՏԱԿԱՆ ԾԱՆՈՒՑՈՒՄՆԵՐԸ: ԴԱՏԱՎԱՐԱԿԱՆ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐՆ ՈՒՂԱՐԿԵԼՈՒ (ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵԼՈՒ) ԿԱՐԳԸ».
2) լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 64.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 64.1. Էլեկտրոնային եղանակով փաստաթղթերը ներկայացնելու կարգը
1. Սույն օրենսգրքով նախատեսված փաստաթղթերը (հայցադիմում, դիմում, բողոք, հայցադիմումի պատասխան, միջնորդություն  եւ այլն), որոնք ներկայացվում են գրավոր` անձի ստորագրությամբ, կարող են ներկայացվել նաեւ էլեկտրոնային եղանակով` «Էլեկտրոնային փաստաթղթի եւ էլեկտրոնային թվային ստորագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով: Փաստաթղթերն էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնելու կարգը սահմանում է Դատարանների նախագահների խորհուրդը:
2. Հայցադիմումը, դիմումը, հայցադիմումի պատասխանը կամ բողոքը  էլեկտրոնային եղանակով ներկայացվելու դեպքում պետական տուրքը վճարվում է պետական վճարումների էլեկտրոնային (www.e-payments.am) համակարգի միջոցով:
3. Հայցադիմումը, դիմումը, հայցադիմումի պատասխանը կամ բողոքը  էլեկտրոնային եղանակով ներկայացվելու դեպքում կից փաստաթղթերը ներկայացվում են էլեկտրոնային եղանակով` սկանավորված տարբերակով:
4. էլեկտրոնային եղանակով ներկայացվող փաստաթղթերին հասարակ լիազորագիրը կցվում է էլեկտրոնային ստորագրությամբ ստորագրված, իսկ նոտարական վավերացմամբ լիազորագիրը` նոտարի կողմից էլեկտրոնային եղանակով վավերացվելուց հետո:»:
Հոդված 2. Եզրափակիչ դրույթներ
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո`  երկամսյա ժամկետում, Դատարանների նախագահների խորհուրդը սահմանում է էլեկտրոնային եղանակով փաստաթղթերը ներկայացնելու կարգը` համապատասխան փոփոխություն կատարելով դատարանների գործավարության կանոններում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В КОДЕКС АДМИНИСТРАТИВНОГО СУДОПРОИЗВОДСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В главе 11 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее - Кодекс):
1) заглавие изложить в следующей редакции:
«СУДЕБНЫЕ ИЗВЕЩЕНИЯ. ПОРЯДОК НАПРВЛЕНИЯ (ПРЕДСТАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССУАЛЬНЫХ ДОКУМЕНТОВ)»;
2) главу дополнить статьей 64.1 следующего содержания:
«64.1. Порядок представления документов электронным способом
1. Предусмотренные настоящим Кодексом документы (исковое заявление, заявление, жалоба, ответ на исковое заявление, ходатайство и прочее), которые представляются в письменной форме за подписью лица, могут представляться также электронным способом – в порядке, установленном Законом Республики Армения «Об электронном документе и электронной цифровой подписи». Порядок представления документов электронным способом устанавливает Совет председателей судов.
2. В случае представления искового заявления, заявления, ответа на исковое заявление или жалобы электронным способом государственная пошлина уплачивается через посредство электронной системы государственных выплат (www.e-payments.am).
3. В случае представления искового заявления, заявления, ответа на исковое заявление или жалобы электронным способом прилагаемые документы представляются электронным способом – в сканированном варианте.
4. Простая доверенность прилагается к документам, представляемым электронным способом, подписанной электронной подписью, а нотариально заверенная доверенность – после ее заверения нотариусом электронным способом.»
Статья 2. Заключительные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за его официальным опубликованием.
2. Совет председателей судов в двух месячный срок после вступления настоящего Закона в силу устанавливает порядок представления документов электронным способом – с внесением соответствующих изменений в правила делопроизводства судов.