«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 12-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) քննարկում է Ազգային ժողովի նախագահի կողմից հանձնաժողով ուղարկված հանրագրերը եւ պատասխանում է դրանց:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 123.1-ին  հոդվածով.
«Հոդված 123.1. Ազգային ժողով ներկայացված հանրագրերը քննարկելու եւ դրանց պատասխանելու կարգը
1. Հանրագրերն Ազգային ժողով կարող են ներկայացվել միայն Ազգային ժողովի իրավասության մեջ մտնող հարցերի վերաբերյալ:
2. Հանրագիրը ներկայացվում է Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված գրությամբ: Եթե գրությունը սույն հոդվածի 1-ին մասի կամ «Հանրագրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պահանջներին`
1) չի համապատասխանում եւ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում դրանց չի համապատասխանեցվում, ապա Աշխատակազմը վերադարձնում է գրությունը` նշելով պատճառների մասին, իսկ «Հանրագրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված մերժման հիմքերի առկայության դեպքում մերժում է հանրագրի քննարկումը.
2) համապատասխանում է, ապա Ազգային ժողովի նախագահը հանրագիրն ուղարկում է իրավասու մշտական հանձնաժողով կամ հանձնաժողովներ, եթե հանրագիրը վերաբերում է մեկից ավելի մշտական հանձնաժողովների իրավասության ոլորտներին:
3. Աշխատակազմը գրանցում է մշտական հանձնաժողով ուղարկված հանրագիրը եւ այն տեղադրում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում:
4. Մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանրագիրն ստանալուց հետո` երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, հանրագիրն ուղարկում է հանձնաժողովի անդամներին, որոնք կարող են հանրագիրն ստանալուց հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, ներկայացնել հանրագրի պատասխանի նախագիծ: Եթե սահմանված ժամկետում հանրագրի պատասխանի նախագիծ չի ներկայացվում, ապա հանրագրի պատասխանի նախագիծը  մեկ շաբաթվա ընթացքում մշակում եւ հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացնում հանձնաժողովի նախագահը: Հանձնաժողովի նախագահը կարող է հանրագրի պատասխանի նախագիծ մշակել նաեւ հանձնաժողովի այլ անդամի կողմից հանրագրի պատասխանի նախագիծ ներկայացվելու դեպքում:
5. Հանձնաժողովի նիստում հանրագրի պատասխանի նախագիծը քննարկվում է ընդհանուր կարգով: Եթե ներկայացվել են մեկից ավելի նախագծեր, ապա դրանք քննարկվում են Կանոնակարգի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասին համապատասխան: Եթե հանրագրի պատասխանի վերաբերյալ հանձնաժողովը որոշում չի կայացնում, ապա հարցի քննարկումն համարվում է ավարտված:
6. Հանձնաժողովի նախագահը հանձնաժողովի որոշմամբ հաստատված հանրագրի պատասխանը, իսկ պատասխանի վերաբերյալ որոշում չկայացվելու դեպքում համապատասխան գրությունը երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում ուղարկում է Աշխատակազմ, որն այն ստանալուց հետո` երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, ուղարկում է անհատական հանրագիրը ներկայացրած անձին կամ կոլեկտիվ հանրագրում որպես պատասխանատու նշված անձին: Հանրագրի պատասխանը տեղադրվում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում:
7. Հանրագրերի վերաբերյալ Ազգային ժողովի նախագահի, մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ հանրագիրը վերադարձնելու, հանրագրի քննարկումը մերժելու վերաբերյալ Աշխատակազմի որոշումները կամ այլ գործողությունները (անգործությունը) բողոքարկման ենթակա չեն:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ”
Статья 1. Часть 1 статьи 12 Конституционного закона Республики Армения  “Регламент Национального Собрания” от 16 декабря 2016 года, ЗР-9-Н (далее – Закон) дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) рассматривает петиции, направленные Председателем Национального Собрания в комиссию, и отвечает на них.”.
Статья 2.   Закон дополнить статьей 123.1 следующего содержания:
Статья 123.1. Порядок рассмотрения петиций, представленных в Национальное Собрание, и ответа на них
1. Петиции в Национальное Собрание могут представляться только по вопросам, входящим в компетенцию Национального Собрания.
2. Петиция представляется официальным письмом, направленным Председателю Национального Собрания. Если официальное письмо:
1) не соответствует требованиям, установленным частью 1 настоящей статьи или Законом Республики Армения “О петициях”, и в течение пяти рабочих дней не приводится в соответствие с ними, то Аппарат возвращает письмо с указанием причин, а при наличии оснований для отказа, установленных Законом Республики Армения “О петициях”,   – отказывает в рассмотрении петиции;
2) соответствует требованиям, установленным частью 1 настоящей статьи или Законом Республики Армения “О петициях”, то Председатель Национального Собрания направляет петицию в компетентную постоянную комиссию или комиссии, если петиция относится к сфере компетенции более чем одной постоянной комиссии.
3. Аппарат регистрирует петицию, направленную в постоянную комиссию, и размещает ее на официальном интернет-сайте Национального Собрания.
4. Председатель постоянной комиссии в течение трех рабочих дней после получения петиции направляет петицию членам комиссии, которые могут в двухнедельный срок после получения петиции представить проект ответа на петицию. Если в установленный срок проект ответа на петицию не представляется, то председатель комиссии в течение одной недели разрабатывает проект ответа на петицию и представляет его на рассмотрение комиссии. Председатель комиссии может разработать проект ответа на петицию также в случае представления проекта ответа на петицию другим членом комиссии.
5. Проект ответа на петицию рассматривается на заседании комиссии в общем порядке.  Если представлены два и более проекта, то они рассматриваются в соответствии с частью 2 статьи 112 Регламента. Если в связи с ответом на петицию     решение комиссией не принимается, то обсуждение вопроса считается завершенным.
6.     Утвержденный решением комиссии ответ на петицию, а в случае невынесения решения по петиции – соответствующее письмо председатель комиссии в течение двух рабочих дней направляет в Аппарат, который в течение трех рабочих дней после получения направляет его лицу, представившему индивидуальную петицию, или лицу, указанному в коллективной петиции в качестве ответственного.   Ответ на петицию размещается на официальном интернет-сайте Национального Собрания.
7. Решения или другие действия (бездействие) Председателя Национального Собрания, постоянных комиссий,   связанные с петициями, а также   решения или другие действия (бездействие) Аппарата, связанные с возвратом петиции, отказом в рассмотрении петиции,  обжалованию не подлежат.”.