ԱՀԱԲԵԿՉԱԿԱՆ ԽՄԲԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ՆՐԱՆՑ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՔՈ ԳՏՆՎՈՂ ԻՐԱՔԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐՈՒՄ ԵԶԴԻ ԺՈՂՈՎՐԴԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ 2014 ԹՎԱԿԱՆԻՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԱԾ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԴԱՏԱՊԱՐՏՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Վերահաստատելով Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Միավորված ազգերի կազմակերպության Կանոնադրությամբ սահմանված նպատակներին եւ սկզբունքներին,
Կարեւորելով «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի դրույթների կիրառմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերը,
Կարեւորելով ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները հարգելու գործում միջազգային իրավունքով ամրագրված պետությունների պարտականությունը,
Ընգծելով ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների կանխման ուղղությամբ պայքարելու Հայաստանի Հանրապետության եւ հայ ժողովրդի հանձնառությունը,
Հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 2170 (2014) բանաձեւը, միջազգային կառավարական եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների բազմաթիվ հաղորդումները՝
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է, ՈՐ՝
Ճանաչում եւ խստորեն դատապարտում է ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ 2014 թվականին իրականացված ցեղասպանությունը,
Խստորեն դատապարտում է ահաբեկչության բոլոր դրսեւորումները եւ ծայրահեղական գաղափարախոսությունը, ահաբեկչական խմբավորումների կողմից նրանց վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում, ելնելով էթնիկ, ազգային, քաղաքական կամ կրոնական պատկանելությունից, եզդի ժողովրդի նկատմամբ այդ խմբավորումների իրականացրած թիրախավորված գործողությունները՝ նրանց նկատմամբ խոշտանգումներն ու անմարդկային, դաժան վերաբերմունքը, բռնի տեղահանումը, կանանց, աղջիկների եւ երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնձգությունները, քաղաքացիական, կրթական, բժշկական եւ հասարակական նշանակություն ունեցող այլ օբյեկտների դիտավորյալ թիրախավորումը, կրոնական եւ պատմական նշանակություն ունեցող շինությունների ոչնչացումը,
Հայտնում է այս կապակցությամբ իր համերաշխությունն Իրաքի ժողովրդին եւ պետությանը,
Կոչ է անում միջազգային հանրությանը միջազգային կառուցակարգերի միջոցով հետաքննել կատարված հանցագործությունները, հետապնդել եւ պատասխանատվության ենթարկել միջազգային հանցագործություններ կատարած անձանց,
Կոչ է անում միջազգային հանրությանը միջոցներ ձեռնարկել եզդի բնակչության անվտանգությունն ու պաշտպանությունն ապահովելու, նրանց մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու համար, ինչպես նաեւ գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերը ապագայում կանխելու, բացառելու եւ վերացնելու մարդու իրավունքների նման խախտումները:

ОБ ОСУЖДЕНИИ ГЕНОЦИДА, ОСУЩЕСТВЛЕННОГО В 2014 ГОДУ В ОТНОШЕНИИ ЕЗИДСКОГО НАРОДА ТЕРРОРИСТИЧЕСКИМИ ГРУППИРОВКАМИ НА ПОДКОНТРОЛЬНЫХ ИМ ТЕРРИТОРИЯХ РЕСПУБЛИКИ ИРАК
Подтверждая приверженность Республики Армения защите прав человека, целям и принципам, установленным Уставом Организации Объединенных Наций,
Придавая важность усилиям международного сообщества, направленным на применение положений Конвенции “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него”,
Придавая важность обязанности государств, закрепленной международным правом в отношении уважения прав национальных и религиозных меньшинств,
Подчеркивая обязательство Республики Армения и армянского народа в борьбе по предотвращению геноцидов и других преступлений, направленных против человечества,
Учитывая Резолюцию Совета Безопасности ООН ? 2170 (2014), многочисленные сообщения международных правительственных и неправительственных организаций:
ЗАЯВЛЯЕТ, ЧТО:
Признает и строго осуждает геноцид, осуществленный в 2014 году в отношении езидского народа террористическими группировками на подконтрольных им территориях Республики Ирак,
Строго осуждает все проявления терроризма и экстремистскую идеологию, целенаправленные действия, совершенные террористическими группировками в отношении езидского народа исходя из национальной, политической или религиозной принадлежности на подконтрольной им территории Республики Ирак, - применение в его отношении пыток, бесчеловечного, жестого обращения, депортации, половых посягательств в отношении женщин, девушек и детей, преднамереннная целенаправленность на объекты, имеющие политическое, образовательное, медицинское и иное общественное значение, уничтожение сооружений, имеющих религиозное и культурное назначение,
Заявляет в связи с этим свою солидарность с народом и государством Ирака,
Призывает международное сообщество к расследованию посредством международных механизмов совершенных преступлений, преследованию и привлечению к ответственности лиц, совершивших межнациональные преступления,
Призывает международное сообщество принять меры по обеспечению безопасности и защиты езидского населения, для оказания ему гуманитарного содействия, а также применить все возможные  усилия по предупреждению, исключению и устранению подобных нарушений прав человека в будущем.