Ընդունվել է 09.02.2018
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի 4-րդ հոդվածում «գանգատարկել» բառը փոխարինել «բողոքարկել» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի «ա» ենթակետից հանել «ու գանգատների» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 9-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 9. Դատարան տրվող հայցադիմումների, դիմումների, դատարանի դատական ակտերի դեմ վերաքննիչ եւ վճռաբեկ բողոքների համար, ինչպես նաեւ դատարանի կողմից տրվող փաստաթղթերի պատճեններ (կրկնօրինակներ) տալու համար պետական տուրքի դրույքաչափերը
Առաջին ատյանի դատարաններ տրվող հայցադիմումների, դիմումների, դատարանի դատական ակտերի դեմ վերաքննիչ եւ վճռաբեկ բողոքների համար, ինչպես նաեւ դատարանի կողմից տրվող փաստաթղթերի պատճեններ (կրկնօրինակներ) տալու համար պետական տուրքը գանձվում է հետեւյալ դրույքաչափերով.
1. հայցադիմումների եւ որպես վեճի առարկայի նկատմամբ ինքնուրույն պահանջներ ներկայացնող երրորդ անձ գործին մասնակցելու մասին դիմումների համար`
ա) դրամական պահանջով
հայցագնի երկու տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս բազային տուրքի 150 տոկոսից
բ) ոչ դրամական պահանջով
բազային տուրքի քառապատիկի չափով
2. իրավաբանական անձանց սնանկ ճանաչելու դիմումների համար`
բազային տուրքի 500-ապատիկի չափով
3. քաղաքացիներին սնանկ ճանաչելու դիմումների համար`
4. հատուկ վարույթի գործերի վերաբերյալ դիմումների համար`
ա) անչափահասին լրիվ գործունակ ճանաչելու համար
բ) իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստերի հաստատման մասին դիմումների համար
գ) ըստ ներկայացնողի եւ օրդերային կորցրած արժեթղթով հավաստված իրավունքները վերականգնելու մասին դիմումների համար
դ) այլ դիմումների համար
բազային տուրքի եռապատիկի չափով
5. հայցի նախնական ապահովման միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ դիմումների համար, արբիտրաժի վճիռը չեղյալ ճանաչելու կամ արբիտրաժի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու դիմումների համար, օտարերկրյա արբիտրաժային վճիռների ճանաչման եւ հարկադիր կատարման վերաբերյալ դիմումների համար, արբիտրաժին դատական աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ դիմումների համար, ֆինանսական համակարգի հաշտարարի որոշման հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալու կամ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի որոշումը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումների համար`
6. դատարանի դատական ակտերի դեմ վերաքննիչ բողոքների համար`
ա) դրամական պահանջի գործերով
վերաքննիչ բողոքում նշված վիճարկվող գումարի երեք տոկոսի չափով, իսկ եթե վիճարկվում են առաջին ատյանի դատարանի կողմից բավարարված կամ չբավարարված պահանջներն ամբողջությամբ, կամ բավարարված կամ չբավարարված պահանջները չեն վիճարկվում, ապա առաջին ատյանի դատարան հարուցված եւ բողոքարկվող հայցի հայցագնի երեք տոկոսի չափով
բ) ոչ դրամական պահանջի գործերով
բազային տուրքի տասնապատիկի չափով
գ) հատուկ վարույթի գործերով
բազային տուրքի ութապատիկի չափով
7. դատարանի դատական ակտերի դեմ վճռաբեկ բողոքների համար`
հայցագնի երեք տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս բազային տուրքի տասնապատիկից եւ ոչ ավելի բազային տուրքի հազարապատիկից
բազային տուրքի քսանապատիկի չափով
գ) հատուկ վարույթների գործերով
8. դատարանի վճռի, դատավճռի, դատարանի որոշման պատճենը (կրկնօրինակը) գործին մասնակցող կամ այլ անձանց գրավոր դիմումի համաձայն տալու համար`
բազային տուրքի 50 տոկոսի եւ պատրաստված յուրաքանչյուր էջի համար` բազային տուրքի 15 տոկոսի չափով
9. գործին մասնակցող անձանց հայցադիմումին կից փաստաթղթերի պատճենները գործին մասնակցող կամ այլ անձանց գրավոր դիմումի համաձայն տալու համար`
բազային տուրքի 20 տոկոսի եւ պատրաստված յուրաքանչյուր էջի համար` բազային տուրքի 10 տոկոսի չափով
10. դատական նիստի համակարգչային ձայնագրման կրիչի բնօրինակից պատճենահանված կրիչ տալու համար`
պատրաստված յուրաքանչյուր կրիչի (կոմպակտ լազերային սկավառակի) համար` բազային տուրքի չափով»:
Հոդված 4. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) «թ» ենթակետի «գանգատներով» բառը փոխարինել «բողոքներով» բառով, իսկ «գանգատարկելու» բառը` «բողոքարկելու» բառով.
2) «ժգ» ենթակետի «գանգատ» բառը փոխարինել «բողոք» բառով, իսկ «գանգատին» բառը` «բողոքին» բառով.
3) «ժը» ենթակետի «հարկադիր» բառը փոխարինել «ոչ հոժարակամ» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժը.1» ենթակետով.
«ժը.1) բժշկական կազմակերպությունները` քաղաքացուն բժշկական հարկադիր հետազոտության եւ (կամ) բուժման ենթարկելու վերաբերյալ դիմումներով.».
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իե» ենթակետով.
«իե) հայցվորը` Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական տեղափոխված կամ Հայաստանի Հանրապետությունում ապօրինի պահվող երեխայի վերադարձի վերաբերյալ գործերով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «233 հոդվածի 1-ին մասի1-ին կետի հիմքով Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի կողմից գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը վերադարձվելու» բառերը փոխարինել «397-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիմքով Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի կողմից վճռի դեմ բերված
վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքով վերաքննիչ դատարանի կայացրած դատական ակտերի դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելը մերժվելու» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 41-րդ հոդվածում «գանգատարկվել», «գանգատները» եւ «գանգատը» բառերը համապատասխանաբար փոխարինել «բողոքարկվել», «բողոքները» եւ «բողոքը» բառերով:
Հոդված 7. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:

Статья 1. В статье 4 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 слово “обжаловать” заменить словом “опротестовать”.
Статья 2. В подпункте “а” статьи 7 Закона слова “ и жалоб, с апелляций и кассационных жалоб ” заменить словами “, с апелляционных и кассационных протестов”
Статья 3. Статью 9 Закона изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Ставки государственной пошлины с подаваемых в суд исковых
заявлений, заявлений, апелляционных и кассационных протестов
на
судебные акты суда, а также за выдаваемые судом копии
(дубликаты) документов
С подаваемых в суды первой инстанции исковых заявлений, заявлений, апелляционных и кассационных протестов на судебные акты суда, а также за выдаваемые судом копии (дубликаты) документов государственная пошлина взимается по следующим ставкам:
1. С исковых заявлений и заявлений об участии в деле третьего лица, заявляющего самостоятельные требования на предмет спора:
а) денежные требования
б) неденежные требования
в размере двух процентов исковой цены, но не мене 150 процентов от размера
2. С заявлений о признании юридических лиц
банкротами
в 500-кратном размере базовой пошлины.
3. С заявлений о признании граждан
в 100-кратном размере базовой пошлины.
4. С заявлений по делам особого производства:
а) о признании несовершеннолетнего полностью
дееспособным
б) с заявлений об установлении юридически
значимых фактов
в)   с заявлений о восстановлении удостоверенных прав на ценную бумагу на предъявителя и на утраченную ордерную ценную бумагу
г ) с прочих заявлений
в размере
в двухкратном размере
в трехкратном размере базовой пошлины.
5. С заявлений о применении предварительных обеспечительных мер по иску, с заявлений о признании недействительным арбитражного решения или на выдачу исполнительного листа на принудительное исполнение арбитражных решений, с заявлений опризнании иностранных арбитражных решений и принудительном исполнении иностранных арбитражных решений, с заявлений об оказании арбитражу судебного содействия, за выдачу исполнительного листа на принудительное исполнение решения арбитра финансовой системы или с заявлений о признании недействительным решения арбитра финансовой системы
6. С апелляционных протестов на судебные акты суда:
а) по делам денежных требований
в размере трех процентов от оспариваемой суммы, указанной в апелляционной жалобе, а если оспариваются удовлетворенные или не удовлетворенные судом первой инстанции требования в целом либо если удовлетворенные или неудовлетворенные требования не оспариваются, - то в размере трех процентов от исковой цены предъявленного в суд первой инстанции и оспариваемого иска
б) по делам неденежных требований
в) по делам особого производства
в восьмикратном размере базовой пошлины;
7. С кассационных протестов на судебные акты суда:
в размере трех процентов от исковой цены, но не менее чем в десятикратном и не более чем в тысячекратном размере базовой пошлины
в двадцатикратном размере базовой пошлины.
8.За выдачу копии (дубликата) решения, приговора суда, постановления суда согласно письменному заявлению участвующих в деле лиц либо других лиц
в размере 50 процентов базовой пошлины и в размере 15 процентов базовой пошлины за каждую изготовленную страницу.
9. За выдачу копии документов, прилагаемых к исковому заявлению участвующих в деле лиц, согласно письменному заявлению участвующих в деле лиц либо других лиц
в размере 20 процентов базовой пошлины и в размере 10 процентов базовой пошлины за каждую изготовленную страницу.
10. за выдачу носителя, скопированного с оригинала носителя компьютерной записи судебного заседания
в размере базовой пошлины за каждый изготовленный носитель (компактный лазерный диск)”.
Статья 4. В части 2 статьи 22 Закона:
1) в пункте “и” слова “жалобам” заменить словами “протестам”;
2) в пункте “о” слова “ кассационную жалобу ” заменить словами “кассационный протест”, а слово “жалобе” – словом “протесту”;
3) в пункте “т” слово “принудительному” заменить словом “недобровольному”;
4) часть дополнить подпунктом “т1” следующего содержания:
“т1) медицинские организации -по заявлениям о принудительном медицинском обследовании и (или) лечении гражданина;”;
5)часть дополнить подпунктом “щ” следующего содержания:
“щ) истец – по делам о возвращении детей, незаконно перемещенных в Республику Армения или незаконно удерживаемых в Республике Армения.”.
Статья 5. В части 3 статьи 38 Закона слова “ возвращения Кассационным судом Республики Армения кассационного протеста, принесенного на разрешающий дело по существу судебный акт на основании пункта 1 части 1 статьи 233 ” заменить словами “отказа Кассационного суда Республики Армения в принятии к производству кассационного протеста, принесенного на судебный акт, вынесенный апелляционным судом по результату рассмотрения апелляционного протеста, принесенного на решение на основании части 1 статьи 397”.
Статья 6. В статье 41 Закона слова “обжалование”, “обжалованы” и “жалобы” заменить соответственно словами “опротестование”, “опротестованы” и “протесты” в соответствующих грамматических формах.
Статья 7. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в должность новоизбранного Президента Республики.