ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածում՝
1) «կեղտաջրեր» հասկացությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«կեղտաջրեր` արտադրական կամ կենցաղային նպատակներով ջրային ռեսուրսների օգտագործման հետեւանքով աղտոտված ջրեր, ինչպես նաեւ բնակավայրերի, տնտեսական կամ այլ գործունեության օբյեկտների տարածքներից արտահոսող՝ թույլատրելի սահմանային արտահոսքի պահանջներին չհամապատասխանող անձրեւային, հալոցքային կամ դրենաժային ջրեր, որոնք արտահոսում են ջրային ռեսուրս.».
2) «թույլատրելի սահմանային արտահոսք» հասկացությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«թույլատրելի սահմանային արտահոսք՝ արտահոսքի այն նորմավորված մեծությունը, որը սահմանվում է ջրերի կետային եւ (կամ) ցրված աղտոտման աղբյուրի համար.».
3) «ոչ մրցակցային ջրամատակարար» հասկացությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
4) «ոչ մրցակցային ջրամատակարար՝ ոչ մրցակցային ծառայություն մատուցող անձ՝ խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման կենտրոնացված համակարգով ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) կամ ոռոգման ծառայություններ մատուցող առեւտրային կազմակերպություն, որը չունի կամ չի կարող ունենալ մրցակից.».  «ջրօգտագործման թույլտվություն» հասկացությունը  «արդյունահանման » բառից հետո լրացնել «, կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման» բառերով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր հասկացություններով.
«կենցաղային կեղտաջրեր՝ մարդկանց կենսագործունեության հետեւանքով առաջացած կեղտաջրեր.
արտադրական կեղտաջրեր՝ տնտեսական գործունեության հետեւանքով առաջացող կեղտաջրեր, բացառությամբ կենցաղային կեղտաջրերի.
բնակավայրերի կեղտաջրեր` կենցաղային կեղտաջրեր կամ դրանց եւ արտադրական ու տարափային (հեղեղային) կեղտաջրերի խառնուրդ.
ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգ՝ գրունտային ջրերի մակարդակն իջեցնող եւ դրանց հեռացման համար անցկացվող բաց ջրանցքների, փակ ցամաքուրդների (դրենաժների), չորացման հորերի եւ համապատասխան ՀՏԿ-ների համակարգ.
ցամաքուրդային (դրենաժային) ջրեր՝  հողերի ցամաքեցման (գրունտային ջրերի մակարդակի իջեցման) հետեւանքով ցամաքուրդային ջրահեռացման համակարգ ներթափանցած ջրեր.
տարափային (հեղեղային) ջրեր` բնակավայրերի, տնտեսական կամ այլ գործունեության օբյեկտի տարածքներից առաջացող անձրեւային, հալոցքային ջրեր.
ջրահեռացման խմբային համակարգ՝ ՀՏԿ-ների համակարգ, որը թույլ է տալիս իրականացնել հարակից տեղաբաշխված օբյեկտների (բնակավայրի, բնակելի, հասարակական եւ արտադրական շենքերի) խմբից առաջացած կեղտաջրերի  հավաքումը, տեղափոխումը կեղտաջրի հեռացման միեւնույն համակարգով եւ (կամ) մաքրումը միասնական մաքրման կառուցվածքներում եւ արտահոսքը (արտանետումը) ջրային ռեսուրս կամ կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման.
ջրահեռացման կենտրոնացված համակարգ՝ ՀՏԿ-ների համակարգ, որը թույլ է տալիս համայնքի տարածքում  իրականացնել  տնային տնտեսություններից,  հասարակական  եւ  արտադրական  օբյեկտներից  առաջացած կեղտաջրերի հավաքումը, տեղափոխումը կեղտաջրի հեռացման միեւնույն համակարգով եւ (կամ) մաքրումը միասնական մաքրման կառուցվածքներում եւ (կամ) մաքրումը միասնական մաքրման կառուցվածքներում եւ արտահոսքը (արտանետումը) ջրային ռեսուրս կամ կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման.
ջրահեռացման անհատական (տեղային) համակարգ` ՀՏԿ-ների համակարգ, որը թույլ է տալիս իրականացնել հասարակական, արտադրական եւ այլ օբյեկտներում առաջացող կենցաղային, տարափային (հեղեղային) եւ արտադրական կեղտաջրերի հավաքումը եւ մաքրումը եւ արտահոսքը (արտանետումը) ջրային ռեսուրս կամ կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման կամ այլ ՀՏԿ-ների համակարգ.
ջրահեռացման համակարգ` կենտրոնացված, խմբային կամ անհատական  ՀՏԿ-ների համակարգ, որը թույլ է տալիս իրականացնել կեղտաջրերի հավաքումը եւ (կամ) տեղափոխումը դեպի մաքրման կառուցվածքներ եւ (կամ) դրանց մաքրումը եւ արտանետումը ջրային ռեսուրս կամ կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման.
կեղտաջրերի հեռացում` ՀՏԿ-ների կամ դրանց համալիրների միջոցով արտադրական, կենցաղային, տարափային (հեղեղային) եւ ցամաքուրդային (դրենաժային) կեղտաջրերի կազմակերպված հեռացման գործընթաց` տնտեսական կամ այլ գործունեության օբյեկտի տարածքի սահմաններից դուրս.
կեղտաջրերի մաքրում՝ կեղտաջրերի մշակման տեխնոլոգիական գործընթաց՝ կեղտաջրերից աղտոտող նյութերի խառնուրդների կորզման, հեռացման կամ վնասազերծման նպատակով՝ մեխանիկական, ֆիզիկաքիմիական կամ կենսաբանական մեթոդների կիրառմամբ.
կեղտաջրերի նախնական մաքրում՝ արտադրական եւ տարափային կեղտաջրերի միավոր ծավալում պարունակվող որակական որեւէ առանձին կամ մի քանի աղտոտող բաղադրիչների արժեքի նվազեցում մինչեւ թույլատրելի սահմանային արտահոսքի պահանջներին համապատասխանեցումը.
կեղտաջրի նստվածք՝ կեղտաջրերի մաքրման գործընթացում կեղտաջրից անջատված օրգանական եւ (կամ) հանքային ծագման պինդ նյութերի խառնուրդամաս:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում  եւ 113-րդ հոդվածում  «պետական սեփականություն» բառերը եւ դրանց հոլովաձեւերը համապատասխանաբար փոխարինել «պետության բացառիկ սեփականություն» բառերով եւ դրանց հոլովաձեւերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 14-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին կետը «սահմանելու» բառից հետո լրացնել «ոչ մրցակցային ծառայություն մատուցող անձի համար» բառերով.
2) 2-րդ կետը «լիցենզավորում» բառից առաջ լրացնել «ոչ մրցակցային ծառայություն մատուցող անձանց» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 19.1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«Արտադրական կեղտաջրերի՝ ջրահեռացման համակարգ ընդունելու դեպքում մոնիտորինգը կարող է իրականացնել նաեւ տվյալ ջրահեռացման համակարգի կառավարիչը: Արտադրական կեղտաջրերի մոնիտորինգի տվյալները ներկայացվում են Հայաստանի Հանրապետության ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության մարմին՝ ջրային ռեսուրսների պետական կադաստրում ներառելու համար:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 25.1-ին հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ջրօգտագործումից հետո հեռացվող ջրային ռեսուրսների կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործումն ապահովելու համար համապատասխան ենթակառուցվածքներ ստեղծելու եւ կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործում իրականացվելու դեպքում ջրային ռեսուրսից ջրառ իրականացնող անձի համար Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանվում են բնօգտագործման վճարների հաշվարկման արտոնություններ:
Կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործողի համար կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման տրված ջրային ռեսուրսների նկատմամբ բնօգտագործման վճար չի հաշվարկվում:
2. Կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործումը կարող է իրականացվել «Հայաստանի Հանրապետության ջրի ազգային ծրագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված նշանակությամբ՝ ըստ ջրօգտագործման նպատակին համապատասխանող ջրին ներկայացվող պահանջների:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 39-րդ հոդվածի 1-ին մասում «ջրամատակարարման եւ» բառերը փոխարինել «ջրի մատակարարման եւ (կամ)» բառերով, իսկ «խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման, կեղտաջրերի մաքրման» բառերը՝ «խմելու ջրի մատակարարման եւ (կամ) ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման)» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին գլխով.
«Գ Լ ՈՒ Խ  6.1
ՋՐԱՀԵՌԱՑՄԱՆ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ԻՐԱՎԱՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 62.1. Ջրահեռացմանը ներկայացվող պահանջները
1. Ջրահեռացմանը ներկայացվող պահանջներն են՝
1) արգելվում է արտադրական կեղտաջրերի արտանետումը ջրային ռեսուրսի մեջ, եթե տվյալ կեղտաջրի քանակական եւ որակական չափանիշները չեն համապատասխանում Հայաստանի Հանրապետության ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության մարմնի հաստատած՝ թույլատրելի սահմանային արտահոսքի ընդհանուր եւ անհատական պահանջներին: Արտադրական կեղտաջուր արտանետողների կողմից արտադրական կեղտաջրերի՝ ջրային ռեսուրս արտանետման դեպքում թույլատրելի սահմանային արտահոսքի ընդհանուր պահանջները, ինչպես նաեւ անհատական պահանջների տրամադրման կարգը եւ պայմանները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության մարմինը.
2) կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգի բավարար թողունակության դեպքում թույլատրվում է արտադրական կեղտաջրերի արտանետումը կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ, եթե տվյալ կեղտաջրի բաղադրակազմը եւ հատկանիշները համապատասխանում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված պահանջներին: Արտադրական կեղտաջուր արտանետողների կողմից արտադրական կեղտաջրերի՝ կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ արտանետման թույլատրելի սահմանային արտահոսքի եւ այլ լրացուցիչ պահանջները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ.
3) արտադրական կեղտաջրերի՝ սույն հոդվածի 2-րդ կետի պահանջներին չհամապատասխանելու դեպքում արտադրական կեղտաջուր արտանետողները պետք է իրականացնեն դրանց նախնական մաքրում տեղային մաքրման կառուցվածքներում՝ մինչեւ կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ արտանետելը: Նախնական մաքրմանը ներկայացվող պահանջները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ.
4) արգելվում է տարափային (հեղեղային) ջրահեռացման համակարգ կեղտաջրերի արտանետումը, բացառությամբ տարափային (հեղեղային) ջրերի.
5) արգելվում է ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգ կեղտաջրերի արտանետումը, բացառությամբ ցամաքուրդային (դրենաժային) ջրերի.
6) արգելվում է տարափային (հեղեղային) ջրերի ընդունումը կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ, եթե դա նախատեսված չէ ջրահեռացման համակարգի շինարարական եւ վերակառուցման աշխատանքների նախագծային փաստաթղթերով.
7) արգելվում է ցամաքուրդային (դրենաժային) ջրերի ընդունումը կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ:
Հոդված 62.2. Կեղտաջրերի հեռացումը եւ մաքրումը համայնքներում
1. Համայնքները պետք է ապահովված լինեն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման պահանջներին համապատասխանող բնակավայրերի ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման համակարգերով:
2. Համայնքները, պետական կառավարման լիազոր մարմինները,  ջրահեռացման համակարգի կառավարիչը (առկայության դեպքում) իրենց լիազորությունների սահմաններում պարտավոր են ապահովել  համայնքի վարչական սահմաններում ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների հասանելիությունը:
3. Համայնքների բնակավայրերի կեղտաջրերի հեռացմանը եւ կեղտաջրերի մաքրմանը ներկայացվող տեխնիկական պահանջները, այդ թվում՝ ջրահեռացման համակարգերին, մաքրման կառուցվածքներին, մեթոդին, տեխնոլոգիաներին եւ գործընթացներին ներկայացվող պահանջները, եւ դրանց կիրառման ժամանակացանկերը՝ ըստ համայնքների կամ բնակավայրերի, սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
Հոդված 62.3. Կեղտաջրի նստվածքի նկատմամբ պահանջները
1. Կեղտաջրի նստվածքի օգտագործմանը, հավաքմանը, փոխադրմանը, կուտակմանը, մշակմանը, օգտահանմանը եւ հեռացմանը ներկայացվող պահանջները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ՀՏԿ-ների (այդ թվում՝ ջրահեռացման համար օգտագործվող տրանսպորտային միջոցների) եւ դրանց օգտագործման պայմանների քանակական եւ որակական տվյալները մուտքագրվում են Ջրային համակարգերի կառավարման մարմնում, իսկ դրանց միջոցով կեղտաջրերի տեղափոխման մոնիտորինգի տվյալները՝ Հայաստանի Հանրապետության ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության մարմնում:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 78-րդ հոդվածի վերնագրում եւ 1-ին մասում «եւ ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվությունների» բառերը փոխարինել «թույլտվության» բառով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 101-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կեղտաջրերով գյուղատնտեսական հողատարածքների ոռոգումը թույլատրվում է, եթե կեղտաջրի որակը համապատասխանում է ոռոգման ջրի որակի ստանդարտների պահանջներին:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 8-րդ եւ 104-րդ հոդվածի 3-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 13. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքը ուժի մեջ է մտնում  2020 թվականի հունվարի 1-ից, բացառությամբ Օրենսգրքի՝ սույն հոդվածի 3-5-րդ մասերով սահմանված դրույթների, որոնք ուժի մեջ են մտնում նույն մասերով սահմանված ժամկետներում:
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով փոփոխվող 4-րդ հոդվածի 1-ին մասը եւ 113-րդ հոդվածն ուժի մեջ են մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը:
3. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով լրացվող 62.1-ին հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված՝ նախնական մաքրում իրականացնելու պահանջն ուժի մեջ է մտնում 2025 թվականի հունվարի 1-ից՝ արտադրական այն կեղտաջուր արտանետողների նկատմամբ, որոնց արտանետումներում կախված նյութերի կամ թթվածնի կենսաբանական պահանջի տարեկան քանակը կազմում է մեկ տոննա եւ ավելի, կամ ծանր մետաղների գումարային քանակը տարեկան կազմում է 100 կգ եւ ավելի, իսկ մնացած այլ արտադրական կեղտաջուր արտանետողների նկատմամբ՝ 2030 թվականի հունվարի 1-ից:
4. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով լրացվող 62.1-ին հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետն ուժի մեջ է մտնում 2030 թվականի հունվարի 1-ից:
5. Սույն օրենքի  7-րդ հոդվածով լրացվող 62.2-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերն ուժի մեջ են մտնում 2030 թվականի հունվարի 1-ից:
6. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից՝
1) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը հաստատում է ոռոգման ջրի որակի ստանդարտները՝ երկու տարվա ընթացքում.
2) Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է համայնքների՝ բնակավայրերի ջրահեռացման եւ կեղտաջրերի մաքրման համակարգերին ներկայացվող տեխնիկական պահանջները եւ դրանց իրականացման ժամանակացույցը՝ երեք տարվա ընթացքում.
3) Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է արտադրական կեղտաջուր արտանետողների կողմից արտադրական կեղտաջրերի՝ կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ արտանետման թույլատրելի սահմանային արտահոսքի եւ այլ լրացուցիչ պահանջները՝ երկու տարվա ընթացքում.
4) Հայաստանի Հանրապետության ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության մարմինը սահմանում է արտադրական կեղտաջուր արտանետողների կողմից արտադրական կեղտաջրերի՝ ջրային ռեսուրս արտանետման դեպքում թույլատրելի սահմանային արտահոսքի ընդհանուր պահանջները, ինչպես նաեւ անհատական պահանջների տրամադրման կարգը եւ պայմանները՝ երկու տարվա ընթացքում.
5) Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում նախատեսվում է վարչական պատասխանատվություն  սույն օրենքի  7-րդ հոդվածով լրացվող 62.1-ին հոդվածի 1-ին մասի 4-7-րդ կետերով սահմանված պահանջների խախտման համար` վեց ամսվա ընթացքում.
6) սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով փոփոխվող Օրենսգրքի 25.1-ին հոդվածով նախատեսված հարկային արտոնությունները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով՝ վեց ամսվա ընթացքում.
7) սույն օրենքի դրույթները չեն բացառում այլ օրենքներով բնապահպանական վճարների գծով արտոնությունների տրամադրումը:

Статья 1. В статье 1 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года (далее – Кодекс):
сточные воды – воды, загрязненные вследствие использования водных ресурсов в производственных и бытовых целях, а также не соответствующие требованиям предельно допустимого сброса дождевые, талые или дренажные воды, стекающие с территорий населенных пунктов, объектов хозяйственной или иной деятельности, которые сбрасываются в водный ресурс;”;
2) понятие “предельно допустимый сброс ” изложить в следующей редакции:
предельно допустимый сброс – нормированная величина сброса, устанавливаемая для точечного и (или) диффузного источника загрязнения вод; ”;
3) понятие “неконкурентный водопользователь ” изложить в следующей редакции:
неконкурентный водопоставщик – лицо, оказывающее неконкурентные услуги, - коммерческая организация, оказывающая услуги по питьевому водоснабжению, водоотведению (очистке сточных вод) через централизованные системы водоотведения или орошения, которая не имеет или не может иметь конкурента;”;
4) в понятии “разрешение на водопользование ” после слов “ из водного ресурса ” дополнить словами “, повторным (вторичным) водопользованием”;
5) статью дополнить новыми понятиями следующего содержания:
бытовые сточные воды – сточные воды, образовавшиеся вследствие жизнедеятельности людей;
производственные сточные воды - сточные воды, образовавшиеся вследствие хозяйственной деятельности, за исключением бытовых сточных вод;
сточные воды населенных пунктов – бытовые сточные воды или их смесь с производственными и ливневыми сточными водами;
дренажная система – понижающая уровень грунтовых вод и прокладываемая для их отведения система открытых каналов, закрытых дренажей, колодцев для осушения и соответствующих ГТС;
дренажные воды –воды, попадающие в дренажную систему водоотведения вследствие осушения земель (понижения уровня грунтовых вод);
водные потоки – дождевые, талые воды, образующиеся на территориях населенных пунктов, объектов хозяйственной или иной деятельности;
групповая система водоотведения – система ГТС, позволяющая осуществлять сбор, транспортировку образовавшихся в группе смежно расположенных объектов (населенных пунктах, жилых, общественных и производственных зданиях) сточных вод по одной и той же системе отведения сточных вод и (или) их очистку в единых очистных сооружениях и слив (сброс) в водный ресурс или повторное (вторичное) водопользование;
централизованная система водоотведения - система ГТС, позволяющая осуществлять на территории муниципалитета сбор, транспортировку образовавшихся в домашних хозяйствах, общественных и производственных объектах сточных вод по одной и той же системе отведения сточных вод и (или) их очистку в единых очистных сооружениях и слив (сброс) в водный ресурс или повторное (вторичное) водопользование;
индивидуальная (местная) система водоотведения - система ГТС, позволяющая осуществлять сбор и очистку образующихся в общественных, производственных и других объектах бытовых, ливневых и производственных сточных вод и их слив (сброс) в водный ресурс или повторное (вторичное) водопользование, или другие системы ГТС;
система водоотведения – централизованные, групповые или индивидуальные системы ГТС, позволяющие осуществлять сбор и (или) транспортировку сточных вод к очистным сооружениям и (или) их очистку и сброс в водный ресурс или повторное (вторичное) водопользование;
отведение сточных вод – организованный процесс удаления производственных, бытовых, ливневых и дренажных сточных вод посредством ГТС или их комплексов за пределы территории объекта хозяйственной или иной деятельности;
очистка сточных вод – технологический процесс обработки сточных вод в целях извлечения, удаления из сточных вод смесей загрязняющих веществ или их нейтрализации с применением механических, физико-химических или биологических методов;
предварительная очистка сточных вод - снижение значения каких-либо отдельных или нескольких загрязняющих составляющих, содержащихся в единице объема промышленных и ливневых сточных вод, до соответствиятребованиям предельно допустимого сброса;
осадок сточной воды – смесь твердых веществ органического и (или) минерального происхождения, выделенных в процессе очистки сточных вод.
Статья 2. В части 1 статьи 4 Кодекса слова “государственной собственностью” заменить словами “исключительно государственной собственностью” и в статье 113 Кодекса слова “ права государственной собственности” заменить словами “исключительного права государственной собственности” .
Статья 3. В части 1 статьи 14 Кодекса:
1) пункт 1 после слова “ устанавливать ” дополнить словами “для лица, оказывающего неконкурентную услугу,”;
2) пункт 2 после слова “лицензирование” дополнить словами “лиц, оказывающих неконкурентную услугу,”.
Статья 4. Статью 19.1 Кодекса дополнить частью 5 следующего содержания:
“В случае приема производственных сточных вод в систему водоотведения мониторинг может осуществлять также управляющий данной системой водоотведения. Данные мониторинга производственных сточных вод представляются в орган по управлению и охране водных ресурсов Республики Армения для их включения в Государственный кадастр водных ресурсов.”.
Статья 5. Текст статьи 25.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. В случае создания после водопользования соответствующих инфраструктур для обеспечения повторного (вторичного) использования отводимых водных ресурсов и осуществления повторного (вторичного) водопользования Налоговым кодексом Республики Армения устанавливаются льготы по исчислению платежей за природопользование для лица, осуществляющего забор воды из водного ресурса,.
Для повторного водопользователя платеж за природопользование в отношении водных ресурсов, предоставленных для повторного (вторичного) водопользования, не исчисляется.
2. Повторное (вторичное) водопользование может осуществляться по назначению, установленному Законом Республики Армения “О Национальной водной программе Республики Армения”, – согласно предъявляемым к воде требованиям, соответствующим целям водопользования.”.
Статья 6. В части 1 статьи 39 Кодекса слова “питьевому водоснабжению и” заменить словами “снабжению питьевой водой и (или)”, а слова “питьевому водоснабжению, водоотведению, очистке сточных вод” – словами “снабжению питьевой водой и (или) водоотведению (очистке сточных вод)”.
Статья 7. Кодекс дополнить главой 6.1 следующего содержания:
ГЛАВА 6.1
ОСОБЕННОСТИ ПРАВООТНОШЕНИЙ, СВЯЗАННЫХ С ВОДООТВЕДЕНИЕМ
Статья 62.1. Требования, предъявляемые к водоотведению
1. Требованиями, предъявляемыми к водоотведению, являются:
1) запрет на сброс производственных сточных вод в водный ресурс, если критерии количества и качества данной сточной воды не соответствуют утвержденным органом по управлению и охране водных ресурсов Республики Армения общим и индивидуальным требованиям к предельно допустимому сбросу. В случае сброса в водный ресурс производственных сточных вод лицами, сбрасывающими производственную сточную воду, общие требования к предельно допустимому сбросу, а также порядок и условия предоставления индивидуальных требований устанавливаются органом по управлению и охране водных ресурсов Республики Армения;
2) разрешение на сброс производственных сточных вод в централизованную систему водоотведения при достаточной пропускной спрособности централизованной системы водоотведения, если состав и свойства данной сточной воды соответствуют требованиям, установленным постановлением Правительства Республики Армения. Требования к предельно допустимому сбросу производственных сточных вод в централизованную систему водоотведения лицами, сбрасывающими производственную сточную воду, и другие дополнительные требования устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения;
3) необходимость осуществления лицами, сбрасывающими производственную сточную воду, предварительной очистки производственных сточных вод в местных очистных сооружениях до их сброса в централизованную систему водоотведения - в случае их несоответствия требованиям пункта 2 настоящей статьи. Требования, предъявляемые к предварительной очистке, устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения;
4) запрет на сброс сточных вод в ливневую систему водоотведения, за исключением ливневых вод;
5) запрет на сброс сточных вод в дренажную систему, за исключением дренажных вод;
6) запрет на прием ливневых вод в централизованную систему водоотведения, если это не предусмотрено проектной документацией на строительство и реконструкцию системы водоотведения;
7) запрет на прием дренажных вод в централизованную систему водоотведения.
Статья 62.2. Отведение и очистка сточных вод в муниципалитетах
1. Муниципалитеты должны быть обеспечены системами водоотведения и очистки сточных вод населенных пунктов, соответствующими требованиям постановления Правительства Республики Армения.
2. Муниципалитеты, уполномоченные органы государственного управления, управляющий системой водоотведения (при наличии) в пределах своих полномочий обязаны обеспечивать в пределах административных границ муниципалитета доступность услуг по водоотведению и очистке сточных вод.
3. Технические требования, предъявляемые к отведению сточных вод и очистке сточных вод населенных пунктов муниципалитетов, в том числе требования, предъявляемые к системам водоотведения, сооружениям, методу, технологиям и процессам очистки, и графики их применения - по муниципалитетам или населенным пунктам, устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.
Статья 62.3. Требования к осадку сточных вод
1. Требования, предъявляемые к использованию, сбору, транспортировке, накоплению, обработке, утилизации и удалению осадка сточных вод, устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.”.
Статья 8. Часть 2 статьи 68Кодекса признать утратившей силу.
Статья 9. Часть 2 статьи 75 Кодекса изложить в следующей редакции:
Количественные и качественные данные по ГТС (в том числе по транспортным средствам, используемым для водоотведения) и условиям их использования регистрируютсяв органе управления водными системами, а данные по мониторингу транспортировки сточных вод посредством них - в органе по управлению и охране водных ресурсов Республики Армения.”.
Статья 10. В названии и части 1 статьи 78 Кодекса слова “разрешений на водопользование и использование водной системы” заменить словами “разрешения на водопользование”.
Статья 11. Текст статьи 101 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Орошение сельскохозяйственных земельных территорий сточными водами допускается, если качество сточной воды соответствует требованиям стандартов качества оросительной воды.”.
Статья 12. Часть 8 статьи 103 и часть 3 статьи 104 Кодекса признать утратившими силу.
Статья 13. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2020 года, за исключением положений Кодекса, установленных частями 3-5 настоящей статьи, которые вступают в силу в сроки, установленные теми же частями.
2. Часть 1 статьи 4 и статья 113, измененные статьей 2 настоящего Закона, вступают в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.
3. Требование по осуществлению предварительной очистки, предусмотренное частью 3 статьи 62.1, дополненной статьей 7 настоящего Закона, вступает в силу с 1 января 2025 года в отношениилиц, сбрасывающих производственные сточные воды, в выбросах которых годовое количество взвешенных веществ или биологической потребности в кислороде составляет одну и более тонну или суммарное количество тяжелых металлов за год составляет 100 и более кг, а в отношении остальных лиц, сбрасывающих другие производственные сточные воды, - с 1 января 2030 года.
4. Пункт 5 части 1 статьи 62.1, дополненной статьей 7 настоящего Закона, вступает в силу с 1 января 2030 года.
5. Части 1 и 2 статьи 62.2, дополненной статьей 7 настоящего Закона, вступают в силу с 1 января 2030 года.
6. Со дня вступления в силу настоящего Закона:
1) уполномоченный орган государственного управления Правительства Республики Армения утверждает стандарты качества оросительной воды – в течение двух лет;
2) Правительство Республики Армения устанавливает технические требования, предъявляемые к системам отведения сточных вод и очистки сточных вод населенных пунктов муниципалитетов, и график их осуществления – в течение трех лет;
3) Правительство Республики Армения устанавливает требования к предельно допустимому сбросу производственных сточных вод в централизованную систему водоотведения лицами, сбрасывающими производственную сточную воду, и другие дополнительные требования – в течение двух лет;
4) орган по управлению и охране водных ресурсов Республики Армения устанавливает общие требования к предельно допустимому сбросу сточных вод при сбросе производственных сточных вод в водный ресурс лицами, сбрасывающими производственную сточную воду, а также порядок и условия предоставления индивидуальных требований – в течение двух лет;
5) в Кодексе Республики Армения об административных правонарушениях предусматривается административная ответственность за нарушение требований, установленных пунктами 4-7 части 1 статьи 62.1, дополненной статьей 7 настоящего Закона, - в течение шести месяцев;
6) налоговые льготы, предусмотренные статьей 25.1 Кодекса, измененной статьей 5 настоящего Закона, устанавливаются Налоговым кодексом Республики Армения - в течение шести месяцев;
7) положения настоящего Закона не исключают предоставление льгот по природоохранительным платежам в соответствии с другими законами.