ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴԵՐՔԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Oրենսգիրք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 48-րդ կետով.
«48) հրապարակային հաշվետվություն՝  սույն օրենսգրքի 9-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված ընդերքօգտագործողների եւ պետական մարմինների կողմից լիազոր մարմին եւ  կառավարության աշխատակազմ ներկայացվող հաշվետվություն, որը բաց է հրապարակման համար:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 9-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 9. Ընդերքօգտագործման հետ կապված գործունեության հրապարակայնությունը
1. Ընդերքօգտագործման հետ կապված գործունեության վերաբերյալ լիազոր մարմինն իր պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակում է օգտակար հանածոյի արդյունահանման եւ օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ընդերքի երկրաբանական ուսումնասիրության մասով գործունեության վերաբերյալ առնվազն հետեւյալ տեղեկատվությունը.
1) թույլտվություն ստացած իրավաբանական անձի անվանումը.
2) թույլտվություն ստանալու համար ներկայացված դիմումի տարին, ամիսը, ամսաթիվը.
3) թույլտվության հերթական համարը, տրման տարին, ամիսը, ամսաթիվը եւ ժամկետը.
4) թույլտվության երկարաձգման դեպքում՝ համապատասխան փաստաթղթի համարը, տրման տարին, ամիսը, ամսաթիվը, թույլտվության երկարաձգման ժամկետը.
5) ընդերքի տեղամասի ծայրակետերի կոորդինատները եւ ընդհանուր մակերեսը.
6) հանքավայրի (տեղամասի) անվանումը.
7) օգտակար հանածոյի անվանումը.
8) ընդերքօգտագործման պայմանագրի համարը, կնքման տարին, ամիսը, ամսաթիվը, ընդերքօգտագործման պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու դեպքում՝ յուրաքանչյուր փոփոխության համար համապատասխան փաստաթղթի համարը, կնքման տարին, ամիսը, ամսաթիվը.
9) օգտակար հանածոյի արդյունահանման մասով գործունեության վերաբերյալ նաեւ՝
ա. տրամադրված օգտակար հանածոյի մարվող պաշարների քանակը՝ ըստ հիմնական եւ ուղեկից բաղադրիչների,
բ. հանքի տարեկան արտադրողականությունը.
10) օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ընդերքի երկրաբանական ուսումնասիրության մասով գործունեության վերաբերյալ՝ նաեւ օգտակար հանածոյի երեւակման կամ օբյեկտի անվանումը:
2. Լիազոր մարմինն իր պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակում է նաեւ մետաղական օգտակար հանածո արդյունահանող ընդերքօգտագործողների հետ կնքված ընդերքօգտագործման պայմանագրերը եւ դրանցում կատարվող փոփոխությունները՝ բացառելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված հրապարակման ոչ ենթակա տեղեկատվության (տվյալների) հրապարակումը:
3. Մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվություն ստացած ընդերքօգտագործողը կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով եւ ժամկետներում պարտավոր է թղթային կամ էլեկտրոնային եղանակով լիազոր մարմին եւ կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել տարեկան հրապարակային հաշվետվություն ընդերքօգտագործման հետ կապված գործունեության վերաբերյալ, որը ներառում է տեղեկատվություն առնվազն՝
1) արդյունահանման տարեկան ծավալների վերաբերյալ.
2) արտահանման տարեկան ծավալների վերաբերյալ.
3) ընդերքօգտագործողի կողմից Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ համայնքների բյուջեներ վճարված բոլոր տեսակի պետական եւ տեղական հարկերի եւ վճարների (ներառյալ՝ ռոյալթին) վերաբերյալ՝ առանձին-առանձին.
4) ընդերքօգտագործողի կողմից համայնքային արտաբյուջեներ կատարած վճարների, հողի վարձակալության վճարների, բարեգործական հատկացումների, նվիրատվությունների կամ այլ ձեւով համայնքին կատարված անհատույց օտարումների վերաբերյալ.
5) ընդերքօգտագործման հետ կապված գործունեության շրջանակներում ոչ առեւտրային իրավաբանական անձանց տրամադրված նվիրատվությունների, նվիրաբերությունների կամ այլ ձեւով կատարված անհատույց օտարումների վերաբերյալ.
6) ընդերքօգտագործման հետ կապված գործունեության շրջանակներում ֆիզիկական անձանց տրամադրված նվիրատվությունների, նվիրաբերությունների կամ այլ ձեւով կատարված անհատույց օտարումների վերաբերյալ՝ նշելով տրամադրված ընդհանուր գումարը եւ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր թիվը.
7) շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխին օրենսդրությամբ սահմանված չափով կատարված հատկացումների վերաբերյալ.
8) օգտակար հանածոյի արդյունահանված տարածքի, արդյունահանման ընթացքում առաջացած արտադրական լցակույտերի տեղադիրքի եւ դրանց հարակից համայնքների բնակչության անվտանգության եւ առողջության ապահովման համար մշտադիտարկումների իրականացման վճարների վերաբերյալ.
9) օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ֆինանսական առաջարկների վերաբերյալ.
10) hամայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում ընդերքօգտագործման իրավունքները հավաստող փաստաթղթերով սահմանված  պարտավորությունների վերաբերյալ:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված տեղեկատվությունն ընդերքօգտագործողը ներկայացնում է իր կողմից շահագործվող յուրաքանչյուր հանքավայրի մասին առանձին։
5. Ընդերքօգտագործողը հրապարակային հաշվետվությունը կարող է հրապարակել նաեւ իր պաշտոնական կայքում (առկայության դեպքում):
6. Սնանկ ճանաչված ընդերքօգտագործողն ազատվում է սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված տեղեկատվությունը ներկայացնելու պարտավորությունից:
7. Մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվություն ստացած ընդերքօգտագործողների գործունեության վերաբերյալ լիազոր մարմին եւ կառավարության աշխատակազմ հրապարակային հաշվետվություններ են ներկայացնում համապատասխան տեղեկությանը տիրապետող պետական մարմինները, որոնց ցանկը սահմանում է կառավարությունը:
8. Համայնքի ղեկավարը կառավարության սահմանած կարգով տարածքային կառավարման բնագավառի համապատասխան լիազոր մարմնին է տրամադրում, ինչպես նաեւ հրապարակում է համայնքի պաշտոնական կայքում (առկայության դեպքում) կամ համայնքի ավագանու նստավայրում փակցնելու միջոցով, ըստ յուրաքանչյուր մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործման իրավունք ստացած ընդերքօգտագործողի կողմից՝
1) համայնքի բյուջե վճարված բոլոր տեղական հարկերի եւ վճարների վերաբերյալ տեղեկատվությունը՝ յուրաքանչյուր հարկի եւ վճարի մասով առանձին.
2) համայնքի արտաբյուջեներ կատարած վճարների, ընդերքօգտագործման իրավունքի պայմանագրով նախատեսված համայնքի զարգացման նպատակով հատկացումների, հողի վարձակալության վճարների, բարեգործական հատկացումների, նվիրատվությունների կամ այլ ձեւով համայնքին կատարված անհատույց օտարումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
9. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված տեղեկատվությունը հրապարակելու եւ 3-րդ ու 6-րդ մասերով նախատեսված հրապարակային հաշվետվությունը ներկայացնելու կարգերը, ժամկետները եւ ձեւերը սահմանում է կառավարությունը:
10. Սույն հոդվածի 7-րդ մասում նշված տեղեկատվության տրամադրման եւ հրապարակման կարգը սահմանում է կառավարությունը:
11. Սույն հոդվածի իմաստով հրապարակման է ենթակա հետեւյալ տեղեկատվությունը, բացառությամբ «Տեղեկատվության ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ հրապարակման ոչ ենթակա տեղեկատվության ՝
1) ընդերքօգտագործողի կողմից օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ֆինանսական առաջարկները.
2) պետական տուրքի եւ ընդերքօգտագործման վճարների վերաբերյալ տեղեկատվությունը.
3) hամայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում օրենսդրությամբ եւ ընդերքօգտագործման պայմանագրով սահմանված  պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) սույն օրենսգրքի 9-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ընդերքօգտագործման հետ կապված գործունեության հրապարակայնության շրջանակներում:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով?
«6) Ընդերքի օգտագործման հետ կապված շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմինն իր պաշտոնական կայքում յուրաքանչյուր տարի՝ մինչեւ հաշվետու տարվա ավարտին հաջորդող ամսվա  30-ը, հրապարակում է ընդերքօգտագործողների կողմից շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխին վճարված եւ ընդերքօգտագործողներին վերադարձված գումարների վերաբերյալ տեղեկատվություն։»:
Հոդված 5. Անցումային եւ եզրափակիչ դրույթներ
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ընդերքօգտագործողներն Օրենսգրքի 9-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված առաջին հաշվետվությունը պարտավոր են լիազոր մարմին եւ կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով ոչ ուշ, քան մինչեւ 2018 թվականի օգոստոսի 1-ը:
3. Առաջին հաշվետու տարվան նախորդող տարվա համար Օրենսգրքի 9-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված տեղեկատվությունը լիազոր մարմին եւ կառավարության աշխատակազմ կարող է ներկայացվել ընդերքօգտագործողի եւ լիազոր մարմնի հետ համաձայնեցված կարգով եւ ժամկետներում:
4. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հաշվետվությունների հրապարակումը չի կարող հիմք հանդիսանալ հարկային մարմնի կողմից ընկերություններում ստուգումներ իրականացնելու եւ լրացուցիչ հարկային պարտավորություն առաջադրելու համար:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1 статьи 3 Кодекса о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 48 следующего содержания:
“48) публичный отчет – открытый для опубликования отчет, представляемый в уполномоченный орган и Аппарат Правительства пользователями недр и государственными органами, предусмотреннымичастями 3 и 4 статьи 9 настоящего Кодекса.”.
Статья 2. Статью 9 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 9. Публичность деятельности, связанной с пользованием недрами
1. Уполномоченный орган публикует на своем официальном интернет-сайте как минимум следующую информацию о связанной с использованием недр деятельности по добыче полезного ископаемого и деятельности в части геологического изучения недр в целях добычи полезных ископаемых:
1) наименование юридического лица, получившего разрешение;
2) число, месяц, год представления заявления на получение разрешения;
3) порядковый номер, число, месяц, год и срок выдачи разрешения;
4) номер, число, месяц, год выдачи соответствующего документа - в случае продления разрешения, срок продления разрешения;
5) координаты концевых точек и общая площадь участка недр;
6) название рудника (участка);
7) название полезного ископаемого;
8) номер договора о пользовании недрами, число, месяц, год его заключения, в случае внесения изменений в договор о пользовании недрами – номер, число, месяц, год заключения соответствующего документа - для каждого изменения;
9) в части деятельности по геологическому изучению недр также:
а. количество погашаемых запасов предоставленного полезного ископаемого – по основным и сопутствующим компонентам,
б. годовая производительность рудника;
10) в отношении деятельности в части геологического изучения недр в целях добычи полезных ископаемых – также название проявления или объекта полезного ископаемого.
2. Уполномоченный орган публикует на своем официальном интернет-сайте  также договоры о пользовании недрами, заключенные с пользователями недр, добывающими металлическое полезное ископаемое, и вносимые в них изменения, исключая опубликование не подлежащей (не подлежащих) опубликованию информации (данных), установленной (установленных) Законом Республики Армения “О свободе информации”.
3. Пользователь недр, получивший разрешение на добычу металлического полезного ископаемого, обязан в установленные постановлением Правительства порядке и сроки представить в уполномоченный орган и Аппарат Правительства на бумажном носителе или в электронной форме годовой публичный отчет о деятельности, связанной с пользованием недрами, который включает как минимум информацию:
1) о годовых объемах добычи;
2) о годовых объемах экспорта;
3) о всех видах государственных и местных налогов и платежей (включая роялти), уплаченных пользователем недр в государственный и муниципальные бюджеты Республики Армения, – по отдельности;
4) о произведенных пользователем недр платежах в муниципальные внебюджетные фонды, арендных платежах за землю, благотворительных отчислениях, дарениях или безвозмездных отчуждениях муниципалитету в иной форме;
5) о дарениях, пожертвованиях, или безвозмездных отчуждениях в иной форме, произведенных некоммерческими юридическими лицами в рамках деятельности, связанной с пользованием недрами;
6) о дарениях, пожертвованиях или безвозмездных отчуждениях в иной форме, произведенных физическими лицами в рамках деятельности, связанной с пользованием недрами, - с указанием предоставленной общей суммы и общей численности физических лиц;
7) об отчислениях в фонд охраны окружающей среды, произведенных в размере, установленном законодательством;
8) о платежах за проведение мониторингов территории добытого полезного ископаемого, местоположения производственных отвалов, образовавшихся в ходе добычи, и обеспечения безопасности и здоровья населения прилегающих к ним муниципалитетов;
9) о финансовых предложениях в целях добычи полезных ископаемых;
10) об обязательствах в сфере социально-экономического развития муниципалитета, установленных документами, удостоверяющими права пользования недрами.
4. Пользователь недр представляет установленную частью 3 настоящей статьи информацию по каждому эксплуатируемому им руднику отдельно.
5. Пользователь недр может опубликовать публичный отчет также на своем официальном сайте (при наличии).
6. Пользователь недр, признанный банкротом, освобождается от обязательства по представлению информации, установленной частью 3 настоящей статьи.
7. Публичные отчеты о деятельности пользователей недр, получивших разрешение на добычу металлических полезных ископаемых, представляются в уполномоченный орган и Аппарат Правительства государственными органами, владеющими соответствующими сведениями, перечень которых устанавливается Правительством.
8. Глава муниципалитета в установленном Правительством порядке предоставляет соответствующему уполномоченному органу в области территориального управления, а также публикует на официальном сайте муниципалитета (при наличии) или вывешивает в месте пребывания муниципального совета информацию по каждому металлическому полезному ископаемому:
1) о всех местных налогах и платежах, уплаченных в муниципальный бюджет пользователем недр, получившим право пользования недрами в целях добычи, – по каждому налогу и платежу отдельно;
2) о платежах в муниципальные внебюджетные фонды, об отчислениях, предусмотренных договором о праве пользования недрами в целях развития муниципалитета, арендных платежах за землю, благотворительных отчислениях, дарениях или безвозмездных отчуждениях муниципалитету в иной форме, произведенных пользователем недр, получившим право пользования недрами в целях добычи.
9. Порядок, сроки и формы опубликования информации, предусмотренной частью 1 настоящей статьи, и представления публичного отчета, предусмотренного частями 3 и 6 настоящей статьи, устанавливаются Правительством.
10. Порядок предоставления и опубликования информации, указанной в части 7 настоящей статьи, устанавливается Правительством.
11. По смыслу настоящей статьи опубликованию подлежит следующая информация, за исключением не подлежащей опубликованию информации, установленной Законом Республики Армения “О свободе информации”:
1) информация о финансовых предложениях пользователя недр в целях добычи полезного ископаемого;
2) информация о государственной пошлине и платежах за пользование недрами;
3) информация об обязательствах в сфере социально-экономического развития муниципалитета, установленных законодательством и договором о пользовании недрами.”.
Статья 3. Часть 4 статьи 13 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) в пределах гласности связанной с использованием недр деятельности, предусмотренной статьей 9 настоящего Кодекса.”.
Статья 4. Статью 69 Кодекса дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Уполномоченный орган государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды в связи с использованием недр ежегодно до 30 числа месяца, следующего за окончанием отчетного года, публикует на своем официальном сайте информацию о суммах, уплаченных пользователями недр в фонд охраны окружающей среды и возвращенных пользователям недр.”.
Статья 5. Переходные и заключительные положения
2. Пользователи недр после вступления настоящего Закона в силу обязаны в установленном постановлением Правительства порядке представить в уполномоченный орган и Аппарат Правительства предусмотренный частью 3 статьи 9 Кодекса первый отчет не позднее чем до 1 августа 2018 года.
3. Предусмотренная частью 3 статьи 9 Кодекса информация за год, предшествующий первому отчетному году, может быть представлена в уполномоченный орган и Аппарат Правительства в порядке и сроки, согласованные пользователем недр с уполномоченным органом.
4. Опубликование отчетов, предусмотренных частью 2 настоящей статьи, не может являться основанием для проведения налоговым органом проверок в компаниях и предъявления им дополнительных налоговых обязательств.