ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴԵՐՔԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 4-րդ կետում «ընդերքի պետական տեսչությանը, բնապահպանական պետական տեսչությանը» բառերը փոխարինել «ընդերքօգտագործման եւ պահպանության ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնին» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 17-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 2-րդ, 16-րդ եւ 17-րդ կետերն ուժը կորցրած ճանաչել, իսկ 10-րդ կետի «կառավարումը եւ վերահսկողությունն» բառերը փոխարինել «կառավարումն» բառով.
«2. Ընդերքօգտագործման հետ կապված՝ շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի իրավասություններն են`
1) ընդերքօգտագործման բնագավառում շրջակա միջավայրի պահպանության պետական քաղաքականության ձեւավորմանը մասնակցությունը.
2) ընդերքօգտագործման հետ կապված՝ շրջակա միջավայրի պահպանության Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված սահմանափակումների կիրառումը.
3) ընդերքօգտագործման նախագծերի, ծրագրերի, հանքարդյունահանման համալիրի ապամոնտաժման, հանքավայրերի կոնսերվացման, փակման եւ հրաժարման նախագծերի՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության իրականացումը.
4) շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի օգտագործման, հատկացումների չափերի հաշվարկման, ռեկուլտիվացիոն աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ որոշումների ընդունումը.
5) օգտակար հանածոյի արդյունահանված տարածքի, արդյունահանման ընթացքում առաջացած արտադրական լցակույտերի տեղադիրքի եւ դրանց հարակից համայնքների բնակչության անվտանգության եւ առողջության ապահովման նպատակով մշտադիտարկումների իրականացման կարգի մշակումը.
6) շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման փուլում շրջակա միջավայրի նկատմամբ մշտադիտարկումների պլանի կամ ծրագրի հաստատումը.
7) ընդերքօգտագործման թափոնների փակված օբյեկտների գույքագրման կարգի մշակումը.
8) ընդերքօգտագործման թափոնների եւ ընդերքօգտագործման թափոնների օբյեկտների՝ ըստ վտանգավորության դասակարգման կարգի մշակումը.
9) ընդերքօգտագործման թափոնների օբյեկտների կառավարմանը եւ ընդերքօգտագործման թափոնների կառավարմանը եւ վերամշակմանը ներկայացվող տեխնիկական պահանջների եւ չափանիշների մշակումը.
10) լավագույն հնարավոր տեխնոլոգիաներին ներկայացվող չափորոշիչների մշակումը.
11) օգտակար հանածոյի մշակման համար անհրաժեշտ վտանգավոր նյութերի օգտագործման առավելագույն սահմանաչափերի որոշման ընթացակարգի հաստատումը.
12) ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող մշտադիտարկումների իրականացման պահանջների, ինչպես նաեւ արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվություններ ներկայացնելու կարգի մշակումը.
13) ընդերքօգտագործման հետեւանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող մշտադիտարկումների արդյունքների վերաբերյալ ներկայացված հաշվետվությունների ընդունումը, դրանց վերաբերյալ միասնական համակարգի ստեղծումը, վարումը, տնօրինումը եւ հրապարակայնացումը.
14) ռեկուլտիվացիոն աշխատանքների նախահաշվային արժեքների հաշվարկման եւ ինդեքսավորման կարգի հաստատումը.
15) սույն օրենսգրքով նախատեսված այլ իրավասություններ:».
«2.1. Ընդերքօգտագործման հետ կապված՝ բնապահպանության եւ ընդերքի ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի իրավասություններն են`
1) ընդերքօգտագործման բնագավառում շրջակա միջավայրի պահպանության նորմերի, պայմանների ու պահանջների կատարման նկատմամբ պետական վերահսկողության իրականացումը.
2) հանքարդյունահանման համալիրի ապամոնտաժման, հանքավայրերի կոնսերվացման, փակման եւ հրաժարման նախագծերի, ծրագրերի կատարման նկատմամբ բնապահպանական վերահսկողության իրականացումը.
3) բնապահպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի հաստատած մշտադիտարկումների պլանի կամ ծրագրի կատարման նկատմամբ վերահսկողության իրականացումը.

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В пункте 4 части 4 статьи 13 Кодекса о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года (далее – Кодекс) слова “государственной инспекции недр, государственной инспекции по охране природы” заменить словами “инспекционному органу, осуществляющему контроль в области использования и охраны недр”.
Статья 2. В статье 17 Кодекса:
1) пункты 2, 16 и 17 части 1 признать утратившими силу, а в пункте 10 слова “государственное регулирование и контроль недр” заменить словами “государственное управление”;
“2. К компетенции уполномоченного органа государственного управления областью охраны природы в сфере охраны окружающей среды в связи с пользованием недрами относятся:
1) участие в формировании государственной политики охраны окружающей среды в области использования недр;
2) применение ограничений, предусмотренных законодательством Республики Армения об охране природы и окружающей среды в связи с пользованием недрами;
3) проведение экспертизы воздействия на окружающую среду проектов, программ использования недр, проектов демонтажа горнодобывающего комплекса, консервации, закрытия месторождений и отказа от них;
4) принятие решений по использованию фонда охраны окружающей среды, исчислению размеров отчислений в фонд, осуществлению рекультивационных работ;
5) разработка порядка осуществления мониторингов территории добытого полезного ископаемого, расположения возникших в ходе добычи производственных отвалов в целях обеспечения безопасности и здоровья населения прилегающих к ним муниципалитетов;
6) утверждение плана или программы мониторингов окружающей среды на этапе оценки воздействия на окружающую среду;
7) разработка порядка инвентаризации закрытых объектов отходов пользования недрами;
8) разработка порядка классификации отходов пользования недрами и объектов отходов пользования недрами по их опасности;
9) разработка технических требований и критериев, предъявляемых к управлению объектами отходов пользования недрами и управлению отходами пользования недрами и их переработке;
10) разработка нормативов, предъявляемых к наилучшим возможным технологиям;
11) утверждение процедуры определения максимального предельного размера использования вредных веществ, необходимых для обработки полезного ископаемого;
12) разработка порядка представления отчетов о требованиях, а также результатах осуществления мониторингов, планируемых в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами;
13) принятие представленных отчетов о результатах мониторингов, планируемых в целях уменьшения экологических потерь, предотвращения необратимого воздействия вследствие пользования недрами, создание, ведение единой системы по ним, распоряжение ею и ее общедоступность;
14) утверждение порядка расчета и индексации сметной стоимости рекультивационных работ;
15) другие правомочия, предусмотренные настоящим Кодексом.”;
“2.1. К компетенции инспекционного органа, осуществляющего контроль в сфере экологии и недр в связи с пользованием недрами, относятся:
1) осуществление государственного контроля за исполнением норм, условий и требований охраны окружающей среды в области использования недр;
2) осуществление экологического контроля за исполнением проектов, планов демонтажа горнодобывающего комплекса, консервации, закрытия месторождений и отказа от них;
3) осуществление контроля за исполнением плана или программы мониторингов, утвержденных уполномоченным органом государственного управления в области охраны природы;