«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ, ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՆՁՆԱՑՎԱԾ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ, ՀԻՄՆԱՐԿՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀO-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) գործակալություն՝ իրավաբանական անձանց պետական գրանցում, պետական մարմինների, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառում իրականացնող մարմին.».
2) 7-րդ կետի «ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում որպես անհատ ձեռնարկատեր հաշվառված անձանց» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետությունում որպես անհատ ձեռնարկատեր հաշվառված անձանց, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների» բառերով.
3) 14-րդ կետը «հիմնարկների պետական հաշվառումը» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ պետական մարմինների պետական հաշվառումը» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 16.1-ին կետով.
«16.1) պետական մարմնի հաշվառում` հաշվառման ենթակա պետական մարմնի հաշվառումը պետության կողմից.».
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 25.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 25.1. Պետական մարմնի վերաբերյալ պետական միասնական գրանցամատյանում գրառվող տեղեկությունները
1. Պետական մարմնի վերաբերյալ պետական միասնական գրանցամատյանում գրառվում են հետեւյալ տեղեկությունները.
1) պետական մարմնի անվանումը,
2) պետական հաշվառման համարը,
3) պետական հաշվառման տարին, ամիսը, ամսաթիվը,
4) գտնվելու վայրի հասցեն,
5) կոդը (ՁԿԴ),
6) հարկ վճարողի հաշվառման համարը (ՀՎՀՀ),
7) կապի միջոցները՝ էլեկտրոնային փոստի հասցեն, համացանցային կայքէջի հասցեն, հեռախոսահամար(ներ)ը,
8) տեղեկություններ գլխավոր քարտուղարի (աշխատակազմի ղեկավարի) մասին (անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, բնակության (հաշվառման) վայրի հասցեն, էլեկտրոնային փոստի հասցեն): Օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում Կառավարությանը, վարչապետին եւ նախարարություններին ենթակա պետական մարմինների՝ գլխավոր քարտուղար չունենալու դեպքում գրառվում են տեղեկություններ պետական մարմնի ղեկավարի մասին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ գլխի վերնագրում «ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐԵՐԻ» բառից հետո լրացնել «, ՊԵՏԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 27.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 27.1 Պետական մարմնի պետական հաշվառումը
1. Պետական մարմնի պետական հաշվառման համար պետական մարմնի գլխավոր քարտուղարը (աշխատակազմի ղեկավարը) կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքում պետական մարմնի ղեկավարը ներկայացնում է դիմում, որում նշվում են պետական մարմնի անվանումը, տեղեկություններ պետական մարմին ստեղծելու մասին իրավական ակտի վերաբերյալ, գտնվելու վայրի հասցեն, կապի միջոցները՝ էլեկտրոնային փոստի հասցեն, համացանցային կայքէջի հասցեն, հեռախոսահամար(ներ)ը, տեղեկություններ պետական մարմնի ղեկավարի կամ գլխավոր քարտուղարի (աշխատակազմի ղեկավարի) մասին (անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, բնակության (հաշվառման) վայրի հասցեն, էլեկտրոնային փոստի հասցեն):
2. Պետական մարմնի հաշվառումն իրականացվում է մեկօրյա ժամկետում:
3. Պետական մարմինը համարվում է հաշվառված պետական միասնական գրանցամատյանում սույն օրենքով սահմանված տեղեկությունների գրառումը կատարելու պահից:
4. Պետական մարմնի վերաբերյալ պետական միասնական գրանցամատյանում գրառված տեղեկությունների փոփոխությունները կատարվում են գլխավոր քարտուղարի (աշխատակազմի ղեկավարի), սույն օրենքով նախատեսված դեպքում պետական մարմնի ղեկավարի դիմումի հիման վրա՝ պետական հաշվառման համար սույն հոդվածով սահմանված ընթացակարգով:
5. Գործունեությունը դադարած պետական մարմինը հաշվառումից հանվում է գլխավոր քարտուղարի (աշխատակազմի ղեկավարի) կամ պետական մարմնի ղեկավարի դիմումի համաձայն: Վերակազմակերպման արդյունքով պետական մարմնի գործունեությունը դադարելու դեպքում պետական միասնական գրանցամատյանում կատարվում է նշում իրավահաջորդի մասին (անվանում, պետական գրանցման կամ պետական հաշվառման համար):
6. Պետական մարմնի պետական հաշվառման, փոփոխությունների պետական հաշվառման, պետական հաշվառումից հանելու համար պետական տուրք չի գանձվում:»:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ГОСУДАРСТВЕННОМ УЧЕТЕ ВЫДЕЛЕННЫХ ПОДРАЗДЕЛЕНИЙ, УЧРЕЖДЕНИЙ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ И ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ”
Статья 1. В части 1статьи 3 Закона Республики Армения “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н ( далее – Закон):
1) пункт 3 изложить в следующей редакции:
“3) агентство -орган, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц, государственный учет выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;”;
2) в пункте 7 слова “а также лицах, состоящих на учете в Республике Армения в качестве индивидуальных предпринимателей” заменить словами “лицах, состоящих на учете в Республике Армения в качестве индивидуальных предпринимателей, а также о государственных органах Республики Армения;”;
3) пункт 14 после слов “ учреждений юридических лиц ” дополнить словами “ , а также государственный учет государственных органов; ”;
4) часть дополнить пунктом 16.1 следующего содержания:
“16.1) учет государственного органа – государственный учет подлежащего учету государственного органа;”;
Статья 2. Закон дополнить статьей 25.1 следующего содержания:
Статья 25.1 Сведения о государственном органе, вносимые в Единый государственный реестр
1. В Единый государственный реестр вносятся следующие сведения о государственном органе:
1) наименование государственного органа;
2) государственный учетный номер;
3) число, месяц, год государственного учета;
4) адрес места нахождения;
5) код (КДП);
6) учетный номер налогоплательщика (УНН);
7) средства связи – адрес электронной почты, адрес веб-сайта; номер (номера) телефона;
8) сведения о генеральном секретаре (руководителе аппарата) (имя, фамилия, паспортные данные, адрес места жительства /учета/, адрес электронной почты). В предусмотренных законодательством случаях при неимении подведомственными Правительству, Премьер-министру и министерствам государственными органами генерального секретаря вносятся сведения о руководителе государственного органа.”.
Статья 3. Название главы 6 Закона после слова “ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ ” дополнить словами “, ГОСУДАРСТВЕННЫХ ОРГАНОВ”.
Статья 4. Закон дополнить статьей 27.1 следующего содержания:
Статья 27.1. Государственный учет государственного органа
1. Для постановки государственного органа на государственный учет генеральный секретарь (руководитель аппарата) государственного органа или в предусмотренном настоящим Законом случае руководитель государственного органа подает заявление, в котором указываются наименование государственного органа, сведения относительно правового акта о создании государственного органа, адрес места его нахождения, средства связи: адрес электронной почты, адрес веб-сайта, номер (номера) телефона, сведения о руководителе государственного органа или генеральном секретаре (руководителе аппарата)(имя, фамилия, паспортные данные, адрес места жительства /учета/, адрес электронной почты).
2. Учет государственного органа осуществляется в однодневный срок.
3. Государственный орган считается зарегистрированным в Едином государственном реестре с момента внесения в него сведений, установленных настоящим Законом.
4. Изменение внесенных в Единый государственный реестр сведений о государственном органе производится на основании заявления генерального секретаря (руководителя аппарата), а в предусмотренном настоящим Законом случае – руководителя государственного органа по процедуре, установленной настоящей статьей для государственного учета.
5. Прекративший деятельность государственный орган снимается с учета согласно заявлению генерального секретаря (руководителя аппарата) или руководителя государственного органа. В случае прекращения деятельности государственного органа в результате его реорганизации в Едином государственном реестре производится отметка о правопреемнике (наименование, государственный регистрационный номер или государственный учетный номер).
6. За государственный учет государственного органа, государственный учет изменений, снятие с государственного учета государственная пошлина не взимается.”.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в должность новоизбранного Президента Республики.