ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Սահմանադրության 159-րդ հոդվածին համապատասխան՝ սույն օրենքը սահմանում է պետական կառավարման համակարգի մարմինների շրջանակը եւ կազմավորման կարգը:
Հոդված 2. Պետական կառավարման համակարգի մարմինները
1. Սահմանադրության 159-րդ հոդվածին համապատասխան՝ պետական կառավարման համակարգի մարմիններն են նախարարությունները, ինչպես նաեւ Կառավարությանը, վարչապետին եւ նախարարություններին ենթակա մարմինները:
Հոդված 3. Նախարարությունը
1. Նախարարությունը մշակում եւ իրականացնում է իրեն վերապահված գործունեության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը:
2. Նախարարությունների ցանկը սահմանվում է «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
Հոդված 4. Կառավարությանը ենթակա մարմինը
1. Կառավարությանը ենթակա մարմինն ապահովում է Կառավարության քաղաքականության՝ օրենքով իրեն վերապահված առանձին ուղղության իրականացումը, ինչպես նաեւ աջակցում է իրեն վերապահված ուղղության շրջանակներում Կառավարության քաղաքականության մշակմանը:
2. Կառավարությանը ենթակա մարմիններն են՝
1) Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեն.
2) Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեն.
3) Պետական եկամուտների կոմիտեն.
4) Վիճակագրական կոմիտեն.
5) Քաղաքաշինության կոմիտեն.
6) Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինը.
7) Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը.
8) Կրթության տեսչական մարմինը.
9) Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը.
10) Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը.
11) Քաղաքաշինության, տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմինը:
Հոդված 5. Վարչապետին ենթակա մարմինները
1. Վարչապետին ենթակա մարմինները գործում են ազգային անվտանգության, ոստիկանության եւ պետական վերահսկողության ոլորտներում:
2. Վարչապետին ենթակա մարմիններն են՝
1) Ազգային անվտանգության ծառայությունը.
2) Ոստիկանությունը.
3) Պետական վերահսկողական ծառայությունը:
Հոդված 6. Նախարարությանը ենթակա մարմինը
1. Նախարարությանը ենթակա մարմինը գործում է նախարարությանը վերապահված գործունեության ոլորտի շրջանակներում եւ ապահովում է նախարարության իրավասությանը վերապահված գործունեության ոլորտի առանձին ուղղությունների իրականացումը:
2. Նախարարությանը ենթակա մարմիններն են՝
1) Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը.
2) Քրեակատարողական ծառայությունը.
3) Պրոբացիայի ծառայությունը.
4) Փրկարար ծառայությունը.
5) Սոցիալական ապահովության ծառայությունը.
6) Պետական արարողակարգի ծառայությունը.
7) Միգրացիոն ծառայությունը.
8) Ջրային կոմիտեն.
9) Գիտության կոմիտեն.
10) Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն.
11) Զբոսաշրջության կոմիտեն.
12) Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը.
13) Ռազմարդյունաբերության կոմիտեն.
14) Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն.
15) Բարձրագույն որակավորման կոմիտեն.
16) Անտառային կոմիտեն.
17) Լեզվի կոմիտեն.
18) գնումների հետ կապված բողոքներ քննող անձինք:
3. Նախարարությանը ենթակա մարմնի ենթակայությունը համապատասխան նախարարությանը սահմանում է Կառավարությունը:
Հոդված 7. Պետական կառավարման համակարգի մարմնի կազմավորման կարգը եւ կանոնադրությունը
1. Պետական կառավարման համակարգի մարմինն ստեղծվում, վերակազմակերպվում եւ դրա գործունեությունը դադարեցվում է օրենքով:
2. Կառավարությանը ենթակա մարմնի ղեկավարին վարչապետի առաջարկությամբ նշանակում եւ ազատում է Կառավարությունը, բացառությամբ տեսչական մարմնի ղեկավարի, որի նշանակումն ու ազատումը կարգավորվում է «Տեսչական մարմինների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
3. Կառավարությանը ենթակա մարմնի ղեկավարի տեղակալին ղեկավարի առաջարկությամբ նշանակում եւ ազատում է վարչապետը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:
4. Վարչապետին ենթակա մարմնի ղեկավարին նշանակում եւ ազատում է վարչապետը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:
5. Վարչապետին ենթակա մարմնի ղեկավարի տեղակալին ղեկավարի առաջարկությամբ նշանակում եւ ազատում է վարչապետը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:
6. Նախարարությանը ենթակա մարմնի ղեկավարին համապատասխան նախարարի առաջարկությամբ նշանակում եւ ազատում է վարչապետը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:
7. Նախարարությանը ենթակա մարմնի ղեկավարի տեղակալին ղեկավարի առաջարկությամբ նշանակում եւ ազատում է համապատասխան նախարարը:
8. Նախարարության, ինչպես նաեւ նախարարությանը ենթակա մարմնի աշխատողների քանակը, համապատասխան նախարարի առաջարկությամբ, սահմանում  է վարչապետը: Կառավարությանը եւ վարչապետին ենթակա  մարմինների աշխատողների քանակը սահմանում է վարչապետը:
9. Նախարարության կանոնադրությունը հաստատում է վարչապետը՝ համապատասխան նախարարի առաջարկությամբ:
10. Կառավարությանը եւ վարչապետին ենթակա մարմնի կանոնադրությունը հաստատում է վարչապետը:
11. Նախարարությանը ենթակա մարմնի կանոնադրությունը հաստատում է համապատասխան նախարարը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:
12. Նախարարության հաստիքացուցակը հաստատում է համապատասխան նախարարը:
13. Կառավարությանը եւ վարչապետին ենթակա մարմնի հաստիքացուցակը հաստատում է տվյալ մարմնի ղեկավարը:
14. Նախարարությանը ենթակա մարմնի հաստիքացուցակը տվյալ մարմնի ղեկավարի առաջարկությամբ հաստատում է համապատասխան նախարարը:
15. Պետական կառավարման համակարգի մարմնի կանոնադրությունը, ի թիվս այլնի, ներառում է պետական կառավարման համակարգի մարմնի՝
1) անվանումը եւ գտնվելու վայրը,
2) կառավարման եւ ղեկավարման կազմակերպումը,
3) կառուցվածքը:
16. Պետական կառավարման համակարգի մարմնի կանոնադրության օրինակելի ձեւը սահմանում է Կառավարությունը:
Հոդված 8. Արտաքին գործերի բնագավառում պետական կառավարման համակարգի մարմինների փոխգործակցությունը
1. Արտաքին գործերի բնագավառում պետական կառավարման համակարգի մարմինների փոխգործակցության կարգը կարող է սահմանվել Կառավարության որոշմամբ։
Հոդված 9. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:
2. Կառավարությունն իր կազմավորումից հետո` մեկամսյա ժամկետում, սահմանում է պետական կառավարման համակարգի մարմնի կանոնադրության օրինակելի ձեւը:
3. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահից այդ պահի դրությամբ գործող հետեւյալ մարմինները գործում են սույն օրենքով նախատեսված ենթակայության շրջանակներում՝ որպես պետական կառավարման համակարգի մարմիններ՝
1) Կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն գործում է որպես Պետական եկամուտների կոմիտե.
2) Կառավարությանն առընթեր քաղաքաշինության պետական կոմիտեն գործում է որպես Քաղաքաշինության կոմիտե.
3) Կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեն գործում է որպես Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտե.
4) Ազգային վիճակագրական ծառայությունը գործում է որպես Վիճակագրական կոմիտե.
5) Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն գործում է որպես Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտե.
6) Կառավարության առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը գործում է որպես  Ազգային անվտանգության ծառայություն.
7) Կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը գործում է որպես Ոստիկանություն.
8)  արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունը գործում է որպես Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն.
9)  արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունը գործում է որպես Քրեակատարողական ծառայություն.
10) արդարադատության նախարարության պրոբացիայի ծառայությունը գործում է որպես Պրոբացիայի ծառայություն.
11) գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը գործում է որպես Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին.
12) արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակազմի փրկարար ծառայությունը գործում է որպես Փրկարար ծառայություն.
13) աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունը գործում է որպես Սոցիալական ապահովության ծառայություն.
14) արտաքին գործերի նախարարության «Պետական արարողակարգի ծառայություն» գործակալությունը գործում է որպես Պետական արարողակարգի ծառայություն.
15) տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայությունը գործում է որպես Միգրացիոն ծառայություն.
16) էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն գործում է որպես Ջրային կոմիտե.
17) բնապահպանության նախարարության անտառային պետական կոմիտեն գործում է որպես Անտառային կոմիտե.
18) կրթության եւ գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեն գործում է որպես Գիտության կոմիտե.
19) Կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը գործում է որպես Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե.
20) տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեն գործում է որպես Զբոսաշրջության կոմիտե.
21) պաշտպանության նախարարության կառավարման ոլորտում գործող Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը գործում է որպես Զինված ուժերի գլխավոր շտաբ.
22) Ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեն գործում է որպես Ռազմարդյունաբերության կոմիտե.
23) Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչությունը գործում է որպես Պետական գույքի կառավարման կոմիտե.
24) կրթության եւ գիտության նախարարության «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն որակավորման հանձնաժողով» գործակալությունը գործում է որպես Բարձրագույն որակավորման կոմիտե.
25) կրթության եւ գիտության նախարարության լեզվի պետական տեսչությունը գործում է որպես Լեզվի կոմիտե.
26) գնումների բողոքարկման խորհրդի յուրաքանչյուր անդամ շարունակում է պաշտոնավարել որպես գնումների հետ կապված բողոքներ քննող անձ մինչեւ սույն հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված ժամկետում նշանակում կատարելը:
4. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկամսյա ժամկետում, հաստատվում են սույն օրենքի 4-6-րդ հոդվածներում թվարկված պետական կառավարման համակարգի համապատասխան մարմինների, բացառությամբ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի, կանոնադրությունները, եւ սահմանվում է աշխատողների քանակը: Մինչ այդ շարունակում են գործել սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված մարմինների կանոնադրությունը եւ աշխատողների քանակը սահմանող, ինչպես նաեւ ոլորտային գործունեությունը կանոնակարգող իրավական ակտերը՝ այնքանով, որքանով չեն հակասում Սահմանադրությանը եւ օրենքներին:
5. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված մարմինների կամ նրանց ղեկավարների կողմից մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն ընդունված ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերը պահպանում են իրենց ուժը մինչեւ համապատասխան ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերի ընդունումը:
6. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված մարմինների ղեկավարները եւ նրանց տեղակալները սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո շարունակում են պաշտոնավարել մինչեւ սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված ժամկետի ավարտը, որից հետո նշանակվում կամ ազատվում են պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձի կողմից:
7. Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարը, նրա տեղակալը նշանակվում են սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկամսյա ժամկետում: Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո մինչեւ Պետական վերահսկողական ծառայության կազմավորումը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի վերահսկողական ծառայության աշխատակիցները շարունակում են պաշտոնավարել Կառավարության, իսկ վարչապետի աշխատակազմի կազմավորումից հետո՝ վարչապետի աշխատակազմում, որից հետո նշանակվում կամ ազատվում են պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձի կողմից:
8. Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պաշտոնատար անձինք, այդ թվում՝ քաղաքացիական ծառայողները,  շարունակում են պաշտոնավարել մինչեւ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կանոնադրության, աշխատողների քանակի հաստատումը եւ գործունեությունը կանոնակարգող օրենսդրության վերանայումը, բայց ոչ ավելի, քան մինչեւ 2018 թվականի սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ:
9. Գնումների հետ կապված բողոքներ քննող անձի պաշտոնում նշանակումը կատարվում է սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում:
10. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության նախագահի գլխավոր ռազմական տեսչությունը մինչեւ վարչապետի աշխատակազմի կազմավորումը եւ տեսչության կարգավիճակին վերաբերող իրավական ակտերի ընդունումը գործում է Կառավարության աշխատակազմում, իսկ վարչապետի աշխատակազմի կազմավորումից հետո՝ վարչապետի աշխատակազմում՝ Կառավարության կողմից տեսչության համար սահմանված խնդիրների եւ գործառույթների շրջանակներում:
11. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո մինչեւ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի կազմավորումը Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարության աշխատակիցները շարունակում են պաշտոնավարել Կառավարության, իսկ վարչապետի աշխատակազմի կազմավորումից հետո՝ վարչապետի աշխատակազմում, որից հետո նշանակվում կամ ազատվում են պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձի կողմից:
10.06.2019 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
01.07.2019 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
21.01.2020 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին
03.02.2021 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
21.01.2022 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
07.07.2022 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին
16.12.2022 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
23.12.2022 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին
03.05.2023 «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին

ОБ ОРГАНАХ СИСТЕМЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО УПРАВЛЕНИЯ
1. В соответствии со статьей 159 Конституции настоящий Закон устанавливает круг и порядок формирования органов системы государственного управления.
Статья 2. Органы системы государственного управления
1. В соответствии со статьей 159 Конституции органами системы государственного управления являются министерства, а также органы, находящиеся в подчинении Правительства, Премьер-министра и министерств.
Статья 3. Министерство
1. Министерство разрабатывает и реализует политику Правительства в отведенной ему сфере деятельности.
2. Перечень министерств устанавливается Законом Республики Армения "О структуре и деятельности Правительства".
Статья 4. Орган, подведомственный Правительству
1. Орган, подведомственный Правительству, обеспечивает реализацию политики Правительства в отведенном ему  законом отдельном направлении, а также содействует разработке политики Правительства в пределах отведенного ему направления.
2. Подведомственные Правительству органы:
1) Комитет кадастра недвижимого имущества;
2) Комитет по регулированию ядерной безопасности;
3) Комитет государственных доходов;
4) Статистический комитет;
5) Комитет по градостроительству;
6) Инспекционный орган здравоохранения и труда;
7) Инспекционный орган по охране природы и недрам;
8) Инспекционный орган образования;
9) Инспекционный орган по контролю за рынком;
10) Инспекционный орган продовольственной безопасности;
11) Инспекционный орган градостроительства, технической и пожарной безопасности.
Статья 5. Органы, подведомственные Премьер-министру
1. Органы, подведомственные Премьер-министру, действуют в сферах национальной безопасности, полиции и государственного контроля.
2. Органы, подведомственные  Премьер-министру:
1) Служба национальной безопасности;
2) Полиция;
3) Государственная контрольная служба.
Статья 6. Подведомственный министерству орган
1. Подведомственный министерству орган действует в пределах отведенной министерству сферы деятельности и обеспечивает реализацию отдельных направлений сферы деятельности, отнесенной к компетенции министерства.
2. Подведомственные министерству органы:
1) Служба по обеспечению  принудительного исполнения;
2) Уголовно-исполнительная служба;
3) Служба пробации;
4) Спасательная служба;
5) Служба социального обеспечения;
6) Служба государственного протокола;
7) Миграционная служба;
8) Водный комитет;
9) Комитет по науке;
10) Комитет гражданской авиации;
11) Комитет по туризму;
12) Генеральный штаб Вооруженных Сил;
13) Военно-промышленный комитет;
14) Комитет по управлению государственным имуществом;
15) Высший квалификационный комитет;
16) Лесной комитет;
17) Комитет по языку;
18) лица, рассматривающие жалобы по закупкам.
3. Подведомственность соответствующему министерству органа, находящегося в подчинении министерства, устанавливается Правительством.
Статья 7. Порядок формирования и устав органа системы государственного управления
1. Орган системы  государственного управления создается, реорганизуется и его деятельность прекращается согласно закону.
2. Руководителя подведомственного Правительству органа назначает и освобождает Правительство - по предложению Премьер-министра, за исключением руководителя инспекционного органа, назначение и освобождение которого регулируется Законом Республики Армения “Об инспекционных органах”.
3. Заместителя руководителя подведомственного Правительству органа назначает и освобождает Премьер-министр - по предложению руководителя, если законом не предусмотрено иное.
4. Руководителя подведомственного Премьер-министру органа назначает и освобождает Премьер-министр, если законом не предусмотрено иное.
5. Заместителя руководителя подведомственного Премьер-министру органа назначает и освобождает Премьер-министр - по предложению руководителя, если законом не предусмотрено иное.
6. Руководителя подведомственного министерству органа назначает и освобождает Премьер-министр - по предложению соответствующего министра, если законом не предусмотрено иное.
7. Заместителя руководителя подведомственного министерству органа назначает и освобождает соответствующий министр - по предложению руководителя.
8. Количество сотрудников министерства, а также подведомственного министерству органа устанавливается Премьер-министром - по предложению соответствующего министра. Количество работников подведомственных Правительству и Премьер-министру органов устанавливается  Премьер-министром.
9. Устав министерства утверждается Премьер-министром – по предложению соответствующего министра.
10. Устав подведомственного Правительству и Премьер-министру органа утверждается Премьер-министром.
11. Устав подведомственного министерству органа утверждается соответствующим министром, если законом не предусмотрено иное.
12. Штатное расписание министерства утверждается соответствующим министром.
13. Штатное расписание подведомственного Правительству и Премьер-министру органа утверждается руководителем данного органа.
14. Штатное расписание подведомственного министерству органа утверждается соответствующим министром – по предложению руководителя данного органа.
15. Устав органа системы государственного управления в числе прочего  включает:
1) наименование и место нахождения органа системы государственного управления;
2) организацию управления и руководства органом системы государственного управления;
3) структуру органа системы государственного управления.
16. Примерная форма устава органа системы государственного управления устанавливается Правительством.
Статья 8. Взаимодействия органов системы государственного управления в сфере иностранных дел
1. Порядок взаимодействия органов системы государственного управления в сфере иностранных дел может быть установлен постановлением Правительства.
Статья 9. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в должность новоизбранного Президента Республики.
2. Правительство устанавливает примерную форму устава органа системы государственного управления в месячный срок после своего формирования.
3. С момента вступления в силу настоящего Закона следующие действующие по состоянию на этот момент органы действуют в пределах предусмотренной настоящим Законом подведомственности в качестве органов системы государственного управления:
1) Комитет по государственным доходам при Правительстве действует как Комитет по государственным доходам;
2) Государственный Комитет по градостроительству при Правительстве действует как Комитет по градостроительству;
3) Государственный Комитет по регулированию ядерной безопасности при Правительстве действует как Комитет по регулированию ядерной безопасности;
4) Национальная статистическая служба действует как Статистический комитет;
5) Государственный комитет кадастра недвижимого имущества при Правительстве действует как Комитет кадастра недвижимого имущества;
6) Служба национальной безопасности при Правительстве действует как Служба национальной безопасности;
7) Полиция Республики Армения при Правительстве действует как Полиция;
8) Служба принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции действует как Служба по обеспечению принудительного исполнения;
9) Уголовно-исполнительная служба Министерства юстиции действует как  Уголовно-исполнительная служба;
10) Служба пробации Министерства юстиции действует как  Служба пробации;
11) Государственная служба продовольственной безопасности Министерства сельского  хозяйства действует как Инспекционный орган продовольственной безопасности;
12) Спасательная служба Аппарата Министерства чрезвычайных ситуаций действует как Спасательная служба;
13) Государственная служба социального обеспечения Министерства труда и социальных вопросов действует как Служба социального обеспечения;
14) Агентство “Служба государственного протокола” Министерства иностранных дел действует как Служба государственного протокола;
15) Государственная миграционная служба Министерства территориального управления и развития действует как Миграционная служба;
16) Государственный комитет водного хозяйства Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов действует как Водный комитет;
17) Государственный лесной комитет Министерства охраны природы действует как Лесной комитет;
18) Государственный комитет по науке Министерства образования и науки действует как Комитет по науке;
19) Главное управление гражданской авиации при Правительстве действует как Комитет гражданской авиации;
20) Государственный комитет по туризму Министерства экономического развития и инвестиций действует как Комитет по туризму;
21) Генеральный штаб Вооруженных Сил, действующий в сфере управления Министерства обороны, действует как Генеральный штаб Вооруженных Сил;
22) Государственный военно-промышленный комитет действует как Военно-промышленный комитет;
23) Управление по управлению государственным имуществом при Правительстве действует как Комитет по управлению государственным имуществом;
24) агентство “Высшая квалификационная комиссия Республики Армения” Министерства образования и науки действует как Высший квалификационный комитет;
25) Государственная языковая инспекция Министерства образования и науки действует как Комитет по языку;
26) каждый член Совета по обжалованию закупок продолжает пребывать в должности в качестве лица, рассматривающего жалобы по закупкам, - до произведения назначения в срок, установленный частью 9 настоящей статьи.
4. Уставы соответствующих органов системы государственного управления, перечисленных в статьях 4-6 настоящего Закона, утверждаются и численность их сотрудников за исключением Инспекционного органа продовольственной безопасности устанавливается в двухмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу. До этого продолжают действовать правовые акты, устанавливающие устав и численность сотрудников,  а также регламентирующие деятельность в сфере органов, предусмотренных частью 3 настоящей статьи, - в той мере, в какой они не противоречат  Конституции и законам.
5. После вступления в силу настоящего Закона подзаконные нормативные правовые акты, принятые предусмотренными частью 3 настоящей статьи органами или их руководителями до вступления в силу настоящего Закона,  сохраняют свою силу до принятия соответствующих подзаконных нормативных правовых актов.
6. После вступления в силу настоящего Закона руководители предусмотренных частью 3 настоящей статьи органов и их заместители продолжают пребывать в должности  до истечения срока, установленного частью 3 настоящей статьи, после чего они назначаются или освобождаются должностным лицом, имеющим правомочие назначать на должность.
7. Руководитель Государственной контрольной службы, его заместитель назначаются в двухмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона. После вступления настоящего Закона в силу и до формирования Государственной контрольной службы  сотрудники Контрольной службы Президента Республики Армения продолжают пребывать в должности в Аппарате Правительства, а после формирования Аппарата Премьер-министра – в Аппарате Премьер-министра, после чего  они назначаются или освобождаются должностным лицом, имеющим правомочие назначать на должность.
8. Должностные лица, в том числе гражданские служащие Государственной службы продовольственной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Армения продолжают пребывать в должности до утверждения устава и численности сотрудников Инспекционного органа продовольственной безопасности и пересмотра законодательства, регулирующего его деятельность, но не более чем до 30 сентября 2018 года включительно.
9. Назначение на должность лица, рассматривающего жалобы по закупкам, производится в течение года после вступления в силу настоящего Закона.
10. Главная военная инспекция Президента Республики Армения после вступления в силу настоящего Закона и до формирования Аппарата Премьер-министра  и принятия  относящихся к статусу Инспекции правовых актов действует в Аппарате Правительства, а после формирования Аппарата Премьер-министра – в Аппарате Премьер-министра, в рамках задач и функций, установленных Правительством для Инспекции.
11. Сотрудники Секретариата Совета национальной безопасности после вступления в силу настоящего Закона и до формирования Офиса Совета безопасности продолжают пребывать в должности в Аппарате Правительства, а после формирования Аппарата Премьер-министра – в Аппарате Премьер-министра, после чего назначаются или освобождаются лицом, имеющим правомочие назначать на должность.
10.06.2019 О внесении изменения в Закон Республики Армения “Об органах системы государственного управления”
01.07.2019 О внесении изменений в Закон “Об органах системы государственного управления ”
21.01.2020 О внесении изменения и дополнения в Закон “Об органах системы государственного управления”