ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածի տասներկուերորդ պարբերությունում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված մարմին» բառերը փոխարինել «նախարարությանը ենթակա մարմին» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 1.1. Ջրային համակարգերի կառավարման մարմինը
1. Ջրային համակարգերի կառավարման մարմինը նախարարությանը ենթակա Ջրային կոմիտեն է:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Կառավարությունը մշակում է ջրային համակարգերի ներդրումային քաղաքականությունը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 12-րդ հոդվածում՝
«Հոդված 12. Ջրային համակարգերի կառավարման մարմնի լիազորությունները».
2) 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) մասնակցում է ջրային համակարգերի ներդրումային քաղաքականության մշակման աշխատանքներին եւ ապահովում է դրանց իրականացումը, ինչպես նաեւ կազմակերպում է ներդրումային ծրագրերի փորձաքննությունը.».
3) 7-րդ կետի «կառավարության կողմից նախատեսված լինելու դեպքում» բառերը փոխարինել «օրենքով նախատեսված դեպքերում» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15-17-րդ կետերով.
«15) Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքին համապատասխան՝ իրականացնում է վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ իրեն վերապահված գործերով վարչական վարույթ.
16) սահմանում է ջրային հողերի ու դրանց ջրաէկոհամակարգերի պահպանման գոտիների օգտագործման սահմանափակումներ եւ նորմեր.
17) օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով ներդնում է համապատասխան վարչական, վիճակագրական հաշվետվություններ (հարցաթերթեր, տեղեկանքներ եւ այլն) եւ դրանց միջոցով հավաքված տվյալների ու տեղեկությունների հիման վրա վարում է վարչական վիճակագրական ռեգիստրներ։»:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:

Статья 1. В абзаце двенадцатом статьи 1 Водного Кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года (далее – Кодекс) слова ”уполномоченный Правительством Республики Армения орган” заменить словами “подведомственный министерству орган”.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 1.1 следующего содержания:
Статья 1.1. Орган управления водными системами
1. Органом управления водными системами является Водный комитет, подведомственный министерству.”.
Статья 3. Статью 3 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания:
“Правительство разрабатывает инвестиционную политику для водных систем.”.
Статья 4. В статье 12 Кодекса:
Статья 12. Полномочия органа управления водными системами ”;
2) пункт 6 изложить в следующей редакции:
“6) участвует в работах по разработке инвестиционной политики для водных систем и обеспечивает ее осуществление, а также организует экспертизу инвестиционных программ;”;
3) в пункте 7 слова “ в случае, если это предусмотрено Правительством” заменить словами “в случаях, предусмотренных законом”;
4) статью дополнить пунктами 15-17 следующего содержания:
“15) осуществляет административное производство по отнесенным к его ведению делам об административных правонарушениях - в соответствии с Кодексом Республик Армения об административных правонарушениях;
16) устанавливает ограничения и нормы использования водных земель и зон охраны их водных экосистем;
17) внедряет в установленном законом и иными правовыми актами порядке соответствующие административные, статистические отчеты (опростные листы, справки и т.д.) и на основании собранных посредством них данных и сведений ведет административные статистические регистры.”.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления вновь избранного Президента Республики в свою должность.