Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին
«ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 13.06.2018
Հոդված 1. «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-1-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Պաշտպանն իրականացնում է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի` 2006 թվականի դեկտեմբերի 13-ին ընդունված կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մշտադիտարկում, ինչպես նաեւ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների խախտումների կանխարգելում եւ պաշտպանություն:»;
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «օրենքին համապատասխան» բառերը փոխարինել «օրենքով» բառով:
Հոդված 3. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 4-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Այլ անձի իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության նպատակով Պաշտպանին կարող են դիմել այդ անձի ներկայացուցիչը, նրա իրավահաջորդը, ժառանգը, խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմինները` երեխաների, անգործունակ եւ սահմանափակ գործունակ անձանց, ինչպես նաեւ ազատությունից զրկված անձանց եւ զինծառայողների մերձավոր ազգականները` նրանց իրավունքների պաշտպանության նպատակով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Առցանց դիմելու կարգը հաստատում է Պաշտպանը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենքի 21-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Բողոքը չի քննարկվում, իսկ բողոքի կապակցությամբ սկսված քննարկումը դադարեցվում է նաեւ այն դեպքում, երբ բողոքի ուսումնասիրության կամ քննարկման ընթացքում բարձրացված հարցն ստացել է լուծում, անձը դրանում բարձրացված նույն հարցով դիմել է դատարան, առկա է նույն հարցի վերաբերյալ դատարանի վերջնական դատական ակտ, կամ այն անձը, որի իրավունքների ենթադրյալ խախտմանն առնչվել է բողոքը, մահացել է կամ օրինական ուժի մեջ է մտել նրան անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչելու վերաբերյալ դատարանի վճիռը:».
2) 5-րդ մասի «այդ բողոքի քննարկման` օրենքով նախատեսված կարգը» բառերը փոխարինել «Պաշտպանի լիազորությունները եւ Պաշտպանին դիմելու` օրենքով նախատեսված կարգը» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 22-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «շահագրգիռ անձին» բառերը փոխարինել «բողոք ներկայացրած անձին» բառերով.
«2. Որոշման օրինակն ուղարկվում է բողոք ներկայացրած անձին` այդ որոշման առանձին հավելվածով ներկայացնելով իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությանը վերաբերող այն բոլոր հնարավորությունները, որոնցից անձը չի օգտվել կամ կարող է օգտվել:»:
Հոդված 8. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ներկայացնողի» բառից հետո լրացնել «գրավոր» բառով:
Հոդված 9. Օրենքի 28-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 1-ին կետի «այցելությունների» բառը փոխարինել «այցերի» բառով.
2) 6-րդ մասի «Պաշտպանի սահմանած» բառերը փոխարինել «պայմանագրով սահմանված» բառերով.
3) 7-րդ մասը «աշխատակազմի» բառից հետո լրացնել «կանխարգելման ազգային մեխանիզմի իրականացման համակարգողի,» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 30-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 2-րդ կետի «այցելությունների» բառը փոխարինել «այցերի» բառով, իսկ 3-րդ կետից հանել «հատուկ» բառը.
«2. Պաշտպանի աշխատակազմի պետական ծառայողների կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով Պաշտպանին վերապահված լիազորությունների կատարմանն ուղղված գործառույթներ կարող են իրականացվել միայն Պաշտպանի գրավոր որոշման հիման վրա` այդ որոշմամբ նախատեսված կարգով եւ ծավալով:»:
Հոդված 11. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 30.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 30.1. Պաշտպանի լիազորությունները հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում
1. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն` Պաշտպանն իրավասու է`
1) իրականացնելու օրենսդրության` «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի` 2006 թվականի դեկտեմբերի 13-ին ընդունված կոնվենցիայի դրույթների համապատասխանության մշտադիտարկում.
2) իրականացնելու պարբերական, ինչպես նաեւ ըստ անհրաժեշտության անարգել այցեր այն հաստատություններ, որտեղ գտնվում են հաշմանդամություն ունեցող անձինք: Պաշտպանը պարտավոր չէ նախապես տեղեկացնել այցերի ժամանակի եւ նպատակի մասին.
3) հանդես գալու հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքներին առնչվող հրապարակային զեկույցներով.
4) իրավասու մարմիններ ներկայացնելու հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքներին վերաբերող իրավական ակտերի կամ դրանց նախագծերի կամ պրակտիկայի կատարելագործման վերաբերյալ առաջարկություններ.
5) իրականացնելու սույն օրենքով սահմանված այլ լիազորություններ:»?
Հոդված 12. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի «Պաշտպանն իրավունք ունի ներկա լինելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նիստերին եւ ելույթ ունենալու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության գործունեության կարգին համապատասխան, ինչպես նաեւ» բառերը փոխարինել «Պաշտպանը կարող է մասնակցել Կառավարության նիստերին վարչապետի հրավերի հիման վրա, ինչպես նաեւ իրավունք ունի» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին եւ 3-րդ մասերում, 39-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «քարտուղարության ղեկավար» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «գլխավոր քարտուղար» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Պաշտպանի աշխատակազմի կանոնադրությունն ու կառուցվածքը հաստատում եւ փոփոխում է Պաշտպանը?»:
Հոդված 15.  Օրենքում  «Հայաստանի  Հանրապետության Սահմանադրությամբ» բառերը փոխարինել «Սահմանադրությամբ» բառով, «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով` «Ազգային ժողով» բառերով, «Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարան» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով` «Սահմանադրական դատարան» բառերով, «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության» բառերը` «Կառավարության» բառով, «Հայաստանի Հանրապետության նախագահի» բառերը` «Հանրապետության նախագահի» բառերով, իսկ «Հայաստանի Հանրապետության նախագահը» բառերը` «Հանրապետության նախագահը» բառերով:

Защитник прав человека
О  ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ЗАЩИТНИКЕ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА”
Принят 13.06.2018
Статья 1. Статью 2 Конституционного закона Республики Армения “О защитнике прав человека” от 16 декабря 2016 года ЗР – 1 – Н (далее – Закон) дополнить частью 4 следующего содержания:
ՙ4. Защитник осуществляет мониторинг применения положений Конвенции ООН “О правах инвалидов” от 13 декабря 2006 года, а также предупреждение нарушений и защиту прав лиц с инвалидностью.՚.
Статья 2. В части 3 статьи 10 Закона слова “в соответствии с настоящим Законом” заменить словами “настоящим Законом”.
Статья 3. Первое предложение части 4 статьи 16 Закона изложить в следующей редакции:
“4.  В целях защиты прав и свобод другого лица к Защитнику могут обращаться представители этого лица, его правопреемник, наследник, органы попечительства и опеки, а также ближайшие родственники детей, недееспособных и ограниченно дееспособных лиц, лиц, лишеных свободы, и военнослужащих - в целях защиты их прав.”.
Статья 4. Часть 5 статьи 17 Закона изложить в следующей редакции:
“5. Порядок обращения в режиме онлайн устанавливает Защитник.”.
Статья 5. Часть 2 статьи 20 Закона признать утратившей силу.
Статья 6. В статье 21 Закона:
1) второе предложение части 3 изложить в следующей редакции: “Жалоба не рассматривается, а начатое в связи с жалобой рассмотрение прекращается также в том случае, когда в ходе изучения или рассмотрения жалобы вопрос получил свое разрешение, лицо обратилось в суд по тому же поднятому в жалобе вопросу, имеется окончательный судебный акт суда по по тому же вопросу, либо лицо, с вероятным нарушением прав которого связана жалоба, умерло или вступило в силу решение суда о признании его безвестно отсутствующим или умершим.”;
2) в части 5 слова “установленный законом порядок рассмотрения этой жалобы” заменить словами “полномочия Защитника и предусмотренный законом порядок обращения к Защитнику”.
Статья 7. В статье 22 Закона:
1) в части 1 слова “заинтересованному лицу” заменить словами “подавшему жалобу лицу”;
“2. Экземпляр решения направляется лицу, подавшему жалобу, с изложением в отдельном приложении к этому решению все относящиеся к правам и свободам возможности, которые лицо не использовало или которыми может воспользоваться.”.
Статья 8. В части 1 статьи 23 слова “по согласию” заменить словами “с письменного согласия”.
Статья 9. В статье 28 Закона:
1) в пункте 1 части 1 слово “посещения” заменить словом “посещений”;
2) в части 6 слова “в установленном Защитником” заменить словами “в установленном договором”;
3) часть 7 после слова “Функции” дополнить словами “координатора по реализации Национального превентивного механизма;”.
Статья 10. В статье 30 Закона:
1) изменение в пункте 2 части 1 не влечет изменения в тексте русского перевода, а в пункте 3 слова “со специальными” заменить предлогом “с”;
“2. Функции государственных служащих Аппарата Защитника по выполнению полномочий, отведенных Защитнику пунктом 2 части 1 настоящей статьи, могут осуществляться только на основании письменного решения Защитника – в порядке и объеме, установленном этим решением.”.
Статья 11. Закон дополнить статьей 30.1 следующего содержания:
Статья 30.1. Полномочия Защитника в вопросе защиты прав лиц с инвалидностью
1. Защитник согласно части 4 статьи 2 настоящего Закона правомочен:
1) осуществлять мониторинг соответствия законодательства положениям Конвенции ООН “О правах инвалидов” от 13 декабря 2006 года;
2) осуществлять регулярные, а также при необходимости беспрепятственные посещения заведений, в которых пребывают лица с инвалидностью. Защитник не обязан предварительно уведомлять о времени и цели посещений;
3) выступать с публичными докладами о правах лиц с инвалидностью;
4) представлять в компетентные органы предложения об усовершенствовании правовых актов или их проектов либо практики, связанных с лицами с инвалидностью;
5) осуществлять другие полномочия, установленные настоящим Законом.
Статья 12. В части 1 статьи 32 Закона слова “Защитник имеет право присутствовать на заседаниях Правительства Республики Армения и выступать в соответствии с порядком деятельности Правительства Республики Армения, а также” заменить словами “Защитник может участвовать в заседаниях Правительства на основании приглашения Премьер-министра, а также имеет право”.
Статья 13. В частях  1 и 3 статьи 37 и части 2 статьи 39 Закона грамматические формы слов “руководитель секретариата” заменить соответствующими формами слов “генеральный секретарь”.
Статья 14. Часть 3 статьи 38 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Устав и структуру Аппарата Защитника утверждает и изменения в них вносит Защитник.”.
Статья 15. В тексте Закона грамматические формы слов “Конституция Республики Армения” заменить соответствующими формами слова “Конституция”, “Национальное Собрание Республики Армения” – “Национальное Собрание”, “Конституционный Суд Республики Армения” – “Конституционный Суд”, “Правительство Республики Армения” – “Правительство”, “Президент Республики Армения” – “Президент Республики”.