«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈԻՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաuտանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀO-186 օրենքի (այuուհետ` Օրենք) 20.1-ին հոդվածում՝
1) 1-ին կետի 5-րդ ենթակետը առաջին սյունակի «դասակարգչի» բառից հետո լրացնել «220820 ծածկագրին դասվող խաղողի գինու կամ խաղողի մզման թորումից ստացվող սպիրտային թրմօղիների արտադրության եւ իրացման,» բառերով, իսկ նույն ենթակետի «հատապտուղներից» բառից հետո հանել «(բացառությամբ խաղողի)» բառերը.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին ենթակետով.
«5.1) «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220820 ծածկագրին դասվող խաղողի գինու կամ խաղողի մզման թորումից ստացվող սպիրտային թրմօղիների արտադրության իրականացման եւ մինչեւ 100 հազար լիտր (100-տոկոսանոց սպիրտի հաշվարկով) արտադրանքի իրացման իրավունք ձեռք բերելու համար: տարեկան բազային
տուրքի 10000-ապատիկի չափով
Արտադրողի կողմից 100 հազար լիտրից ավելի իրացված արտադրանքի (բացառությամբ ԱՏԳ ԱԱ դասակարգչի 220820890 ծածկագրին դասվող արտադրանքի) յուրաքանչյուր լիտրի (100-տոկոսանոց սպիրտի հաշվարկով) համար լրացուցիչ: 25 դրամ
Արտադրողի կողմից 100 հազար լիտրից ավելի իրացված ԱՏԳ ԱԱ դասակարգչի 220820890 ծածկագրին դասվող արտադրանքի յուրաքանչյուր լիտրի (100-տոկոսանոց սպիրտի հաշվարկով) համար լրացուցիչ: 100 դրամ».
3) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11.1-ին ենթակետով.
«11.1) «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220820 ծածկագրին դասվող խաղողի գինու կամ խաղողի մզման թորումից ստացվող սպիրտային թրմօղիների մինչեւ 100 հազար լիտր (100-տոկոսանոց սպիրտի հաշվարկով) «Բացթողնում՝ ներքին սպառման համար», «Վերամշակում՝ մաքսային տարածքում» եւ «Վերամշակում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգերով ներմուծման իրավունք ձեռք բերելու համար: տարեկան բազային
Ներմուծողի կողմից 100 հազար լիտրից ավելի ներմուծված արտադրանքի (բացառությամբ՝ ԱՏԳ ԱԱ դասակարգչի 220820890 ծածկագրին դասվող արտադրանքի) յուրաքանչյուր լիտրի (100-տոկոսանոց սպիրտի հաշվարկով) համար լրացուցիչ: 25 դրամ
Ներմուծողի կողմից 100 հազար լիտրից ավելի «Բացթողնում՝ ներքին սպառման համար», «Վերամշակում՝ մաքսային տարածքում» եւ «Վերամշակում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգերով ներմուծված ԱՏԳ ԱԱ դասակարգչի 220820890 ծածկագրին դասվող արտադրանքի յուրաքանչյուր լիտրի (100-տոկոսանոց սպիրտի հաշվարկով) համար լրացուցիչ: 100 դրամ».
4) 2-րդ կետի «10-րդ ենթակետում նշված ծանուցման ենթակա գործունեության տեսակի» բառերը փոխարինել «5.1-ին եւ 10-րդ ենթակետերում նշված ծանուցման ենթակա գործունեության տեսակների» բառերով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին կետով.
«2.1. Եթե իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձինք կամ անհատ ձեռնարկատերերը միաժամանակ իրականացնում են «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի «4. ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՅԼ ԲՆԱԳԱՎԱՌՆԵՐ» բաժնի 1-ին եւ 1.1-ին կամ 8-րդ եւ 8.1-ին կետերում նշված գործունեության տեսակները, ապա այդ գործունեության տեսակների իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար վճարում են սույն հոդվածի 1-ին կետի 5-րդ կամ 11-րդ ենթակետով սահմանված բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով տարեկան պետական տուրք:»:
Հոդված 2. Օրենքի 38-րդ հոդվածի «է» ենթակետը «մատուցումը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 20.1-ին հոդվածի 1-ին կետի 5.1-ին եւ 11.1-ին ենթակետերով սահմանված գործունեության իրավունք ձեռք բերելու համար վճարված պետական տուրքը» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակումից վեց ամիս հետո:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով թորած ալկոհոլային խմիչքների եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրության գործունեության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար տարեկան պետական տուրք վճարած անձը մինչեւ տարեկան հերթական տուրքի վճարման ժամկետը կարող է զբաղվել նաեւ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220820 ծածկագրին դասվող խաղողի գինու կամ խաղողի մզման թորումից ստացվող սպիրտային թրմօղիների արտադրությամբ եւ իրացմամբ, որից հետո օրենքով սահմանված կարգով պետք է վճարի պետական տուրք՝ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220820 ծածկագրին դասվող խաղողի գինու կամ խաղողի մզման թորումից ստացվող սպիրտային թրմօղիների արտադրության իրականացման եւ մինչեւ 100 հազար լիտր (100-տոկոսանոց սպիրտի հաշվարկով) արտադրանքի իրացման իրավունք ձեռք բերելու համար (այսուհետ՝ հիմնական պետական տուրք):
3. Հիմնական պետական տուրք վճարած անձը մինչեւ պետական տուրքի վճարման հաջորդ ժամկետի սկիզբը 100 հազար լիտրից (100-տոկոսանոց սպիրտի հաշվարկով) ավելի քանակությամբ ԱՏԳ ԱԱ դասակարգչի 220820 ծածկագրին դասվող արտադրանքի ներմուծման կամ իրացման իրավունք ձեռք բերելու համար մինչեւ լրացուցիչ խմբաքանակի ներմուծումը կամ իրացումը վճարում է սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով սահմանված լրացուցիչ պետական տուրք, ընդ որում լրացուցիչ խմբաքանակի ներմուծումը կամ իրացումը պետք է կատարվի այն իրավունքի գործողության ժամկետում, որի համար վճարվել է հիմնական պետական տուրք:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. В статье 20.1 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон):
1) первую графу подпункта 5 пункта 1 после слов “за исключением” дополнить словами “производства и реализации классифицируемых под кодом 220820 спиртовых настоек, полученных в результате дистилляции виноградного вина или выжимок винограда,”, и в том же пункте исключитьслова “/ кроме винограда/ ” ;
2) статью дополнить подпунктом 5.1 следующего содержания:
“5.1. За приобретение права на осуществление производства классифицируемых под кодом 220820 классификатора Товарной номенклатуры внешне-экономической деятельности (ТНВЭД) спиртовых настоек, получаемых в результате дистилляции виноградного вина или выжимок винограда, и реализацию продукции до 100 тысяч литров (в расчете 100-процентного спирта).
За каждый литр (в расчете 100-процентного спирта) продукции (за исключением продукции, классифицируемой под кодом 220820890 классификатора ТНВЭД), реализованный производителем свыше 100 тысяч литров, дополнительно.
За каждый литр продукции, классифицируемой под кодом 220820890 классификатора ТНВЭД, реализованный производителем свыше 100 тысяч литров, дополнительно.
в 10000-кратном размеребазовой пошлины
25драмов
100 драмов”.
3) пункт 1 дополнить подпунктом 11.1 следующего содержания:
“11.1) За приобретение права на вывоз в таможенных режимах “Выпуск для внутреннего потребления”, “Переработка на таможенной территории” и “Переработка для внутреннего потребления” до 100 тысяч литров (в расчете 100-процентного спирта) спиртовых настоек, получаемых в результате дистилляции виноградного вина или выжимок винограда, классифицируемых под кодом 200820 классификатора Товарной номенклатуры внешне-экономической деятельности (ТНВЭД)
За каждый литр (в расчете 100-процентного спирта) продукции (за исключением продукции, классифицируемой под кодом 220820890 классификатора ТНВЭД), ввезенной импортером свыше 100 тысяч литров, дополнительно.
За каждый литр (в расчете 100-процентного спирта) продукции, классифицируемой под кодом 220820890 классификатора ТНВЭД, ввезенной импортером в таможенных режимах “Выпуск для внутреннего потребления”, “Переработка на таможенной территории” и “Переработка для внутреннего потребления”, свыше 100 тысяч литров, дополнительно .
в 10000-кратном размере годовой базовой пошлины
25 драмов
4) в пункте 2 слова “ вида подлежащей уведомлению деятельности, указанной в подпункте 10 ” заменить словами “ видов подлежащей уведомлению деятельности, указанных в подпунктах 5.1 и 10 ”;
5) дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
“2.1. Если юридические или физическиелица либо индивидуальные предприниматели одновременно осуществляют виды деятельности, указанные в пунктах 1 и 1.1 или 8 и 8.1 раздела “4. Другие виды деятельности” таблицы части 2 статьи 22 Закона Республики Армения “Об уведомлении об осуществлении деятельности”, то за приобретение прав на осуществление этих видов деятельности они уплачивают годовую государственную пошлину в 15000 – кратном размере базовой пошлины, установленной подпунктом 5 или 11 пункта 1 настоящей статьи.”.
Статья 2. Подпункт “ж” статьи 38 Закона после слова “ характер ” дополнить словами “, а также государственная пошлина, уплаченная за приобретение права на деятельность, установленную подпунктами 5.1 и 11.1 пункта 1 статьи 20.1 настоящего Закона”.
1. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после его официального опубликования.
2. После вступления в силу настоящего Закона лицо, уплатившее годовую государственную пошлину за приобретение в установленном ЗакономРеспублики Армения “О государственной пошлине” порядкеправа на осуществление деятельности по производству дистиллированных алкогольных напитков и этилового спиртаиз сброженных продуктов , может до срока уплаты очередной годовой пошлины заниматься также производством классифицируемых под кодом 220820 классификатора Товарной номенклатуры внешне-экономической деятельности (ТНВЭД) спиртовых настоек, получаемых в результате дистилляции виноградного вина или выжимок винограда, и их реализацией , после чегооно в установленном законом порядкедолжно уплатить государственную пошлину за приобретение права на осуществление производства классифицируемых под кодом 220820 классификатора Товарной номенклатуры внешне-экономической деятельности (ТНВЭД) спиртовых настоек, получаемых в результате дистилляции виноградного вина или выжимок винограда, и реализацию продукции до 100 тысяч литров (в расчете 100-процентного спирта) (далее – основная государственная пошлина).
3. Лицо, уплатившее основную государственную пошлину, до начала следующего срока уплаты государственной пошлины за приобретение права на ввоз или реализацию продукции, классифицируемой под кодом 220820 классификатора ТНВЭД в количестве более 100 тысяч литров (в расчете 100-процентного спирта), уплачивает установленную частями 2 и 3 статьи 1 настоящего Закона дополнительную государственную пошлину до ввоза или реализации дополнительной партии, при этом ввоз или реализация дополнительной партии должны быть произведены в срок действия того права, за которое была уплачена основная государственная пошлина.