Ընդունվել է 12.07.2018
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի փետրվարի 2-ի քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 202-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքով նախատեսված պաշտպանական որոշման վերաբերյալ գործերը:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 27.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 27.1
ՊԱՇՏՊԱՆԱԿԱՆ ՈՐՈՇՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 234.1. Հայցադիմում ներկայացնելը
1. «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքով նախատեսված պաշտպանական որոշման վերաբերյալ հայցադիմումը ներկայացվում է ընտանիքում բռնության ենթարկված կամ ենթադրաբար ենթարկված անձի բնակության վայրի կամ վերջինիս համաձայնությամբ հայցադիմում ներկայացնող աջակցության կենտրոնի գտնվելու վայրի առաջին ատյանի դատարան:
Հոդված 234.2. Հայցադիմումին ներկայացվող պահանջները
1. Պաշտպանական որոշման կայացման վերաբերյալ հայցադիմումի նկատմամբ տարածվում են հայցադիմումի համար սույն օրենսգրքով սահմանված պահանջներն այնքանով, որքանով կիրառելի են սույն գլխով նախատեսված վարույթի նկատմամբ:
2. Հայցադիմումը ներառում է նաեւ`
1) «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքի վերաբերելի դրույթները.
2) տեղեկություններ պատասխանողի եւ ենթադրաբար ընտանիքում բռնության ենթարկված անձի միջեւ ընտանիքում եւ (կամ) արյունակցական կապերի մասին.
3) ընտանիքում բռնության անմիջականորեն սպառնացող վտանգի առկայությունը հիմնավորող տեղեկություններ.
4) «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքով նախատեսված կոնկրետ սահմանափակումների կիրառման մասին նշում.
5) պատասխանողի՝ «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքին համապատասխան՝ կանխարգելիչ հաշվառման վերցված լինելու հանգամանքը:
3. Առկայության դեպքում հայցադիմումին կցվում են «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքին համապատասխան՝ պատասխանողի նկատմամբ ընդունված` նախազգուշացման մասին եւ (կամ) անհետաձգելի միջամտության որոշումները:
4. Հայցադիմումն աջակցության կենտրոնի կողմից ներկայացվելու դեպքում հայցադիմումին կցվում է բռնության ենթարկված կամ ենթադրաբար ենթարկված անձի՝ աջակցության կենտրոնին տված գրավոր համաձայնությունը դատարան դիմելու համար:
Հոդված 234.3. Հայցադիմումի քննությունը
1. Դատարանը հայցադիմումը վարույթ ընդունելու հարցը լուծում է այն ներկայացվելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:
2. Հայցադիմումի պատասխանը ներկայացվում է հայցադիմումն ստանալու օրվանից՝ եռօրյա ժամկետում:
3. Դատարանը պաշտպանական որոշման կիրառման մասին հայցադիմումը քննում եւ դրա վերաբերյալ որոշում է կայացնում առանց դատական նիստ հրավիրելու հայցադիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշումը կայացնելու պահից տասնօրյա ժամկետում:
4. Գործի փաստական հանգամանքները դատարանը պարզում է ի պաշտոնե ("ex officio"): Դատարանը կաշկանդված չէ դատավարության մասնակիցների ներկայացրած ապացույցներով, միջնորդություններով, առաջարկություններով, բացատրություններով եւ առարկություններով եւ իր նախաձեռնությամբ ձեռնարկում է համարժեք միջոցներ` կոնկրետ գործի լուծմանն անհրաժեշտ իրական փաստերի վերաբերյալ հնարավոր եւ հասանելի տեղեկություններ ձեռք բերելու համար:
5. Հայցադիմումի քննության ընթացքում առերեւույթ հանցակազմի հատկանիշներ հայտնաբերելիս դատարանը, առանց վարույթը կասեցնելու, դիմում է գլխավոր դատախազին՝ քրեական գործ հարուցելու հիմքերի առկայությունն ստուգելու միջնորդությամբ:
Հոդված 234.4. Դատական ակտը
1. Հայցադիմումի քննության արդյունքով դատարանը կայացնում է հետեւյալ որոշումներից մեկը.
1) հայցը բավարարելու եւ պաշտպանական որոշումը կայացնելու մասին.
2) հայցը մերժելու մասին.
3) հայցը մասնակի բավարարելու եւ հայցադիմումում նշված սահմանափակումներից մեկը կամ մի քանիսը կիրառելու մասին.
4) հայցը մասնակի բավարարելու եւ հայցադիմումում նշված սահմանափակումների փոխարեն այլ սահմանափակում (սահմանափակումներ) կիրառելու մասին:
2. Պաշտպանական որոշման մեջ նշվում է պաշտպանական որոշման կիրառման ժամկետը: Պաշտպանական որոշումը կարող է նախատեսել՝
1) ընտանիքում բռնության ենթարկվածի կամ նրա խնամքի տակ եղող անձանց ապաստարան տեղափոխելու անհրաժեշտությունը.
2) ընտանիքում բռնության ենթարկվածների բուժման ծախսերի իրականացում բռնություն գործադրած անձի կողմից:
3. Դատարանի կայացրած պաշտպանական որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
4. Պաշտպանական որոշումն ուղարկվում է ընտանիքում բռնություն գործադրած եւ ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց, իսկ եթե հայցադիմումը ներկայացրել է ոչ ընտանիքում բռնության ենթարկված անձը, ապա նաեւ այն ներկայացրած անձին: Անհրաժեշտության դեպքում դատական ակտի պատճենները տրամադրվում են ոստիկանությանը եւ «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքով նախատեսված լիազոր մարմնին եւ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությանը որոշման կատարման նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու նպատակով: Եթե դատական ակտն առնչվում է անչափահաս կամ անգործունակ անձի շահերին, ապա այն ուղարկվում է նաեւ խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմին:
5. Պաշտպանական որոշումը դրանում նշված ժամկետից շուտ կարող է վերացվել դատարանի կողմից` ընտանիքում բռնություն գործադրած եւ ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց՝ «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքով սահմանված կարգով կնքված հաշտության դեպքում: Ընտանիքում բռնության ենթարկված կամ բռնություն գործադրած անձը պաշտպանական որոշումը վերացնելու նպատակով դատարան է ներկայացնում դիմում եւ աջակցության կենտրոնի մասնակցությամբ կնքված հաշտության համաձայնությունը: Պաշտպանական որոշումը վերացնելու մասին որոշումը դատարանը կայացնում է առանց նիստ հրավիրելու:
6. Պաշտպանական որոշումը կարող է վերացվել նաեւ ընտանիքում բռնություն գործադրած անձի դիմումով, եթե ապացուցվում է, որ ընտանիքում բռնության ենթարկված անձը դիտավորությամբ պարբերաբար այնպիսի գործողություններ է ձեռնարկում, որոնք ուղղված են ընտանիքում բռնություն գործադրած անձի կողմից պաշտպանական որոշմամբ իր վրա դրված պարտականությունները չկատարելուն:»:

Статья 1. Часть 1 статьи 202 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7) дела о защитном предписании, предусмотренном Законом «О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергнутых насилию в семье и восстановлении согласия в  семье».».
Статья 2. Кодекс дополнить главой 27.1 следующего содержания:
«ГЛАВА 27.1
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ О ЗАЩИТНОМ ПРЕДПИСАНИИ
Статья 234.1. Подача искового заявления
1. Исковое заявления о защитном предписании, предусмотренном Законом «О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергнутых насилию в семье и восстановлении согласия в семье» подается в суд первой инстанции по месту проживания лица, подвергнутого или предположительно подвергнутого насилию в семье либо по согласию последнего – по месту нахождения подающего исковое заявления центра содействия.
Статья 234.2. Требования, предъявляемые к исковому заявлению
1. На исковое заявление о вынесении защитного предписания распространяются установленные настоящим Кодексом требования к исковому заявлению постольку, поскольку они применимы к производству, предусмотренному настоящей главой.
2. Исковое заявление включает также:
1) положения Закона «О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергнутых насилию в семье и восстановлении согласия в  семье»;
2) сведения о связи в семье и (или) кровной связи между ответчиком и лицом, предположительно подвергнутого насилию  в семье;
3) сведения, обосновывающие наличие опасности, непосредственно угрожающей насилию в семье;
4) указание на применение конкретных ограничений, предусмотренных Законом «О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергнутых насилию в семье и восстановлении согласия в  семье»;
5) обстоятельство взятия ответчика на профилактический учет в соответствии с Законом «О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергнутых насилию в семье и восстановлении согласия в  семье».
3. К исковому заявлению при наличии прилагаются решения о предупреждении и (или) о неотложном вмешательстве, принятые в отношении ответчика в соответствии с Законом «О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергнутых насилию в семье и восстановлении согласия в семье».
4. К исковому заявлению в случае подачи искового заявления центром содействия прилагается письменное согласие лица, подвергнутого или предположительно подвергнутого насилию, выданное центру содействия для обращения в суд.
Статья 234.3. Рассмотрение искового заявления
1. Суд разрешает вопрос принятия искового заявления к производству в трехдневный срок после его подачи.
2. Ответ на исковое заявление представляется в трехдневный срок после получения искового заявления.
3. Суд рассматривает исковое заявление о применении защитного предписания и выносит по нему определение без созыва судебного заседания - в десятидневный срок с момента вынесения определения о принятии искового заявления к производству.
4. Суд выясняет фактические обстоятельства дела по должности («ex officio»). Суд не обременен доказательствами, ходатайствами, предложениями, разъяснениями и возражениями, представленными участниками судопроизводства, и по своей инициативе предпринимает равноценные меры для получения возможных и доступных сведений о реальных фактах, необходимых для разрешения конкретного дела.
5. Суд при выявлении в ходе рассмотрения искового заявления явных признаков состава преступления без приостановления производства обращается к Генеральному прокурору с ходатайством о проверке наличия оснований для возбуждения уголовного дела.
Статья 234.4. Судебный акт
1. Суд по результатам рассмотрения искового заявления выносит одно из следующих определений:
1) об удовлетворении иска и  о вынесении защитного предписания;
2) об отклонении иска:
3) о частичном удовлетворении иска и применении одного или нескольких ограничений, указанных в исковом заявлении;
4) о частичном удовлетворении иска о применении  иного ограничения (иных ограничений) вместо ограничений, указанных в исковом заявлении.
2. В защитном предписании указывается срок применения защитного предписания. Защитное предписание может предусматривать:
1) необходимость перемещения в убежище лица, подвергнувшегося насилию в семье или лиц, находящихся на его попечении;
2) осуществление расходов на лечение лиц, подвергнувшихся насилию в семье, лицом, применившим насилие.
3. Вынесенное судом защитное предписание вступает в силу с момента его оглашения.
4. Защитное предписание направляется лицам, применившим насилие в семье, и лицам, подвергнутым насилию в семье, а если исковое заявление подало лицо, подвергнутое насилию не в семье, то также подавшему его лицу. Копии судебного акта при необходимости предоставляются полиции, уполномоченному органу, предусмотренному Законом «О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергнутых насилию в семье и восстановлении согласия в семье», и Службе по обеспечению принудительного исполнения в целях осуществления контроля за исполнением решения. Если судебный акт касается интересов несовершеннолетнего или недееспособного лица, то он направляется также органу опеки и попечительства.
5. Защитное предписание может быть отменено судом раньше указанного в нем срока в случае примирения, заключенного лицам, применившим насилие в семье, и лицам, подвергнутым насилию в семье, в порядке, установленном Законом «О предупреждении насилия в семье, защите лиц, подвергнутых насилию в семье и восстановлении согласия в семье». Лицо, подвергнутое насилию в семье, или лицо, применившим насилие в семье, в целях отмены защитного предписания представляет в суд заявление и соглашение о примирении, заключенное с участием центра содействия. Суд выносит определение об отмене защитного предписания  без созыва заседания.
6. Защитное предписание может быть отменено также по заявлению лица, применившего насилие в семье, если доказывается, что лицо, подвергшееся насилию в семье, периодически умышленно предпринимает такие действия, которые направлены на неисполнение лицом, применившим насилие в семье, обязанностей, возложенных на него защитным предписанием.».