Սահմանադրական դատարանի մասին
Հոդված 1. «Սահմանադրական դատարանի մասին» 2018 թվականի հունվարի 17-ի ՀՕ-42-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 5. Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնն ստանձնելը
1. Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավորն ընտրությունից հետո Ազգային ժողովի նիստում տալիս է հետեւյալ երդումը. «Ստանձնելով Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը` Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի առջեւ երդվում եմ` ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, գործել անկախ եւ անաչառ, հավատարիմ մնալ Սահմանադրական դատարանի դատավորի բարձր կոչմանը:»:
2. Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավորն իր պաշտոնն ստանձնում է սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված երդումը տալուց հետո՝ անհապաղ, իսկ Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունների ավարտին կամ պաշտոնավարման տարիքը լրանալուն նախորդող վեց ամսվա ընթացքում ընտրվելու դեպքում Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավորն իր պաշտոնն ստանձնում է Սահմանադրական դատարանի համապատասխան դատավորի լիազորությունների դադարման օրը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «անդամի» բառը փոխարինել «դատավորի» բառով, իսկ 5-րդ մասում «անդամների» բառը՝ «դատավորների» բառով:
Հոդված 3. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով սահմանված հիմքերով Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունները դադարելու դեպքերում՝ նրա լիազորությունները դադարելու օրվան նախորդող յոթերորդ ամսվա վերջին օրը, իսկ սույն հոդվածի 1-ին մասի 3-7-րդ կետերով սահմանված հիմքերով Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունները դադարելուց, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված հիմքերով Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունները դադարեցվելուց ոչ ուշ, քան մեկ օր հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահն այդ մասին տեղեկացնում է համապատասխանաբար Հանրապետության նախագահին, Վճռաբեկ դատարանի նախագահին եւ Կառավարությանը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 17-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին եւ 2-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունները դադարելու կամ դադարեցվելու դեպքում թափուր տեղում նոր դատավորի ընտրությունն անցկացվում է՝
1) սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով սահմանված հիմքերով Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունների դադարման դեպքերում՝ նրա լիազորությունների դադարման մասին Սահմանադրական դատարանի նախագահի կողմից տեղեկացվելու օրվան հաջորդող վեցամսյա ժամկետում.
2) սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-7-րդ կետերով սահմանված հիմքերով Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունների դադարման, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված հիմքերով Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունների դադարեցման կամ Սահմանադրական դատարանի նոր դատավոր չընտրվելու դեպքերում՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար թեկնածուների առաջադրումներ կատարելու համար սահմանված ժամկետը լրանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում:
2. Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար թեկնածուների առաջադրումներ կատարում են հաջորդաբար Հանրապետության նախագահը, դատավորների ընդհանուր ժողովը եւ Կառավարությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորությունները դադարելու կամ դադարեցվելու մասին սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով տեղեկացվելուց ոչ ուշ, քան մեկամսյա ժամկետում:».
«3. Սահմանադրական դատարանի նոր դատավորն ընտրվում է Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
4. Եթե Սահմանադրական դատարանի նոր դատավոր չի ընտրվում, ապա քվեարկությունից հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, իրավասու մարմինն առաջադրում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի նոր թեկնածու:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ”
Принят 29.03.2019
Статья 1. Статью 5 Конституционного закона Республики Армения “О Конституционном Суде” от 17 января 2018 года ЗР – 42 – Н  (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
Статья 5. Вступление в должность судьи Конституционного Суда
1.   Новоизбранный судья Конституционного Суда после своего избрания приносит на заседании Национального Собрания следующую присягу: “Вступая в должность судьи Конституционного Суда, перед народом Республики Армения клянусь обеспечивать верховенство Конституции, действовать независимо и беспристрастно, оставаться верным высокому званию судьи Конституционного Суда.”.
2. Новоизбранный судья Конституционного Суда вступает в должность
незамедлительно после принесения им присяги, указанной в части 1 настоящей статьи, а в случае вступления в должность в течение шести месяцев, предшествующих окончанию полномочий или достижению предельного возраста пребывания в должности судьи Конституционного Суда, новоизбранный судья Конституционного Суда вступает в должность в день прекращения полномочий соответствующего судьи Конституционного Суда.”.
Статья 2.   В части 4 статьи 9 Закона слово “члена” заменить словом “судью”, а в части 5 слово “членов” – словом “судей”.
Статья 3. Часть 5 статьи 12 Закона изложить в следующей редакции:
“5. В случаях завершения полномочий судьи Конституционного Суда по основаниям, установленным пунктами 1 и 2 части 1 настоящей статьи,  Председатель Конституционного Суда уведомляет об этом соответственно Президента Республики, председателя Кассационного суда и Правительство -  в последний день седьмого месяца,  предшествующего дню прекращения его полномочий, а при завершении полномочий судьи Конституционного Суда по основаниям, установленным пунктами 3-7  части 1 настоящей статьи, а также после прекращения полномочий судьи Конституционного Суда по основаниям, установленным частью 2 настоящей статьи,-  не позднее чем через день.”.
Статья 4. В статье 17 Закона:
1) части 1 и 2 изложить в следующей редакции:
“1. Выборы нового судьи на вакантное место в случае завершения или  прекращения полномочий судьи Конституционного Суда проводятся:
1)  в шестимесячный срок, следующий за днем уведомления Председателем Конституционного Суда о завершении полномочий судьи Коституционного Суда, -  в случаях завершения его полномочий по основаниям, установленным пунктами 1 и 2 части 1 статьи 12 настоящего Закона;
2) в месячный срок после истечения срока, установленного для  выдвижения кандидатов на вакантное место судьи Конституционного Суда -  в случаях завершения полномочий судьи Конституционного Суда по основаниям, установленным пунктами 3-7  части 1 настоящей статьи, а также прекращения полномочий судьи Конституционного Суда по основаниям, установленным частью 2 статьи 12 настоящего Закона или неизбрания нового судьи Конституционного Суда.
2. Выдвижение кандидатов на вакантное место судьи Конституционного Суда производят последовательно Президент Республики, Общее собрание судей и Правительство -  не позднее чем в месячный срок после уведомления в установленном частью 5 статьи 12 настоящего Закона порядке о завершении или прекращении полномочий судьи Конституционного Суда.”;
“3. Новый судья Конституционного Суда избирается в порядке, установленном частью 1 статьи 166 Конституции и статьей 141 Конституционного закона Республики Армения “Регламент Национального Собрания”.
4. Если новый судья Конституционного Суда не избирается, то компетентный орган выдвигает нового кандидата в судьи Конституционного Суда в месячный срок после голосования.”.