«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 02.10.2018
Հոդված 1.  «Ազգային ժողովի  կանոնակարգ»  Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)  22-հոդվածում՝
«1.1. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված պաշտոնատար անձանց՝ հանձնաժողով ներկայանալու եւ բացատրություններ տալու, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի անդամների հարցերին  պատասխանելու պարտականությունը պահպանվում է նաեւ  նրանց պաշտոնից ազատվելուց հետո, եթե տեղեկատվության տրամադրման պահանջը կամ նիստին ներկայանալու եւ բացատրություններ տալու հրավերն ստացվել է  մինչեւ պաշտոնից ազատվելը:».
2) 2-րդ մասի «1-ին մասում» բառերը փոխարինել «1-ին եւ 1.1-ին մասերում» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 50-րդ հոդվածում՝
1) 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Եթե Կանոնակարգի 51-րդ հոդվածով սահմանված կարգով նիստի իրավազորությունը՝
1) ապահովվում է, ապա հարցի քննարկումն ավարտվելուց հետո նախագահողը հայտարարում է հատուկ նիստն ավարտված.
2)  սույն հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված հարցի քննարկման համար չի ապահովվում` պայմանավորված արտակարգ իրավիճակներով, ինչպես նաեւ երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների մասնակցությունն Ազգային ժողովի նիստին, այդ թվում՝ սպառնալիքի միջոցով, ապա Ազգային ժողովի նիստը համարվում է ընդհատված, որի վերաբերյալ Ազգային ժողովի նախագահը հանդես է գալիս հայտարարությամբ: Այդ դեպքում նիստը գումարվում է հաջորդ օրը՝ ժամը 10:00-ին: Նիստն ընդհատելու՝ սույն կետով նախատեսված կանոնները կիրառվում են նաեւ վերսկսված նիստի նկատմամբ.
3) չի ապահովվում, եւ առկա չէ սույն հոդվածի 6-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված դեպքը, ապա հատուկ նիստը համարվում է չկայացած:».
«7. Եթե   սույն հոդվածի  2.1-ին մասով նախատեսված հարցի քննարկման ժամանակ խոչընդոտվում է նիստի բնականոն ընթացքը, եւ նիստը վարողի ձեռնարկած միջոցառումների ընթացքում այն հնարավոր չի լինում վերականգնել, ինչպես նաեւ երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների մասնակցությունն Ազգային ժողովի նիստին, այդ թվում՝ սպառնալիքի միջոցով, ապա Ազգային ժողովի նիստը համարվում է ընդհատված, որի վերաբերյալ Ազգային ժողովի նախագահը հանդես է գալիս հայտարարությամբ: Այդ դեպքում նիստը շարունակվում է հաջորդ օրը՝ ժամը 10:00-ին: Նիստն ընդհատելու՝ սույն  մասով նախատեսված կանոնները կիրառվում են  նաեւ վերսկսված նիստի նկատմամբ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 51-րդ հոդվածի 4-րդ մասը  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին կետով.
«1.1) չապահովման դեպքում` պայմանավորված արտակարգ իրավիճակներով, ինչպես նաեւ երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների մասնակցությունն Ազգային ժողովի նիստին, այդ թվում՝ սպառնալիքի միջոցով, ապա Ազգային ժողովի նիստը համարվում է ընդհատված, որի վերաբերյալ Ազգային ժողովի նախագահը հանդես է գալիս հայտարարությամբ, բացառությամբ սույն օրենքի 50-րդ հոդվածի 1-3-րդ մասերով նախատեսված հարցերի քննարկման դեպքերի: Այդ դեպքում նիստը գումարվում է հաջորդ օրը՝ ժամը 10:00-ին: Նիստն ընդհատելու՝ սույն կետով նախատեսված կանոնները կիրառվում են վերսկսված նիստի նկատմամբ.»:
Հոդված 4. Օրենքի  79-րդ հոդվածի 1-ին մասում «կարող (է) են հանդես գալ» բառերը փոխարինել «հանդես (է) են գալիս» բառերով:

ON MAKING SUPPLEMENTS AND AMENDMENTS TO THE CONSTITUTIONAL LAW OF THE REPUBLIC OF ARMENIA “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Adopted 02.10.2018
Article 1. In Article 22 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia "Rules of Procedure of the National Assembly" of December 16, 2016, LA-9-N (hereinafter - Law):
1) to supplement by part 1.1 with the following content:
"1.1. The duty of officials, specified in paragraph 1 of this Article, to appear in the committee and give explanations, as well as to answer questions from members of the committee, shall be maintained after they are resigned from the office if the request for information or an invitation to attend a meeting and give explanations was received before resignation."
2) The words "in part 1" in part 2 shall be replaced by the words "in parts 1 and 1.1".
Article 2. In Article 50 of the Law:
1) Part 6 shall be edited as follows:
"6. If the power of the sitting by the prescribed procedure by Article 51 of the Rules of Procedure:
1) is ensured, then, after the consideration of the issue is completed, the presiding officer shall declare the special sitting closed;
2) is not ensured for the debate of the issue, foreseen by part 2.1 of this Article, as a result of emergencies, as well as when the participation of the MPs in the sitting of the National Assembly is hindered: including through threats, then the sitting of the National Assembly shall be considered as interrupted, about which the President of the National Assembly shall take the floor with a statement. In that case, the sitting shall be convened the next day at 10:00. The rules, foreseen this way for adjourning a sitting, shall be also applied towards a resumed sitting;
3) is not ensured, and there is not the case foreseen by paragraph 2 of part 6 of this Article, then the special sitting shall be considered not taken place."
2) to supplement with part 7 by the following content:
"7. If the normal course of the sitting is hindered during the consideration of the issue foreseen by part 2.1 of this Article, and its restoration, during the activities undertaken by the officer presiding over the sitting, is not possible, as well as when the participation of the MPs in the sitting of the National Assembly is hindered: including through threats, then the sitting of the National Assembly shall be considered as interrupted, about which the President of the National Assembly shall take the floor with a statement. In that case, the sitting shall be continued the next day at 10:00. The rules, foreseen this way for adjourning a sitting shall also be applied towards a resumed sitting."
Article 3. Part 4 of Article 51 of the Law shall be supplemented with paragraph 1.1 by the  following content:
"1.1) in case it is not ensured, due to emergencies, as well as when the participation of the MPs in the sitting of the National Assembly is hindered: including through threats, then the sitting of the National Assembly shall be considered as interrupted, about which the President of the National Assembly shall take the floor with a statement, except for the cases of the debate of the issues, foreseen by parts 1-3 of Article 50 of this Law. In this case, the sitting shall be convened the next day at 10:00. The rules, foreseen this way for adjourning a sitting shall be also applied towards a resumed sitting."
Article 4. In part 1 of Article 79 of the Law, the words "may take the floor" shall be replaced by the words "shall take the floor".
Article 5. This Law shall enter into force on the tenth day following the day of its official promulgation.