«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 02.10.2018
Հոդված 1.  «Ազգային ժողովի  կանոնակարգ»  Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)  22-հոդվածում՝
«1.1. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված պաշտոնատար անձանց՝ հանձնաժողով ներկայանալու եւ բացատրություններ տալու, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի անդամների հարցերին  պատասխանելու պարտականությունը պահպանվում է նաեւ  նրանց պաշտոնից ազատվելուց հետո, եթե տեղեկատվության տրամադրման պահանջը կամ նիստին ներկայանալու եւ բացատրություններ տալու հրավերն ստացվել է  մինչեւ պաշտոնից ազատվելը:».
2) 2-րդ մասի «1-ին մասում» բառերը փոխարինել «1-ին եւ 1.1-ին մասերում» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 50-րդ հոդվածում՝
1) 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Եթե Կանոնակարգի 51-րդ հոդվածով սահմանված կարգով նիստի իրավազորությունը՝
1) ապահովվում է, ապա հարցի քննարկումն ավարտվելուց հետո նախագահողը հայտարարում է հատուկ նիստն ավարտված.
2)  սույն հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված հարցի քննարկման համար չի ապահովվում` պայմանավորված արտակարգ իրավիճակներով, ինչպես նաեւ երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների մասնակցությունն Ազգային ժողովի նիստին, այդ թվում՝ սպառնալիքի միջոցով, ապա Ազգային ժողովի նիստը համարվում է ընդհատված, որի վերաբերյալ Ազգային ժողովի նախագահը հանդես է գալիս հայտարարությամբ: Այդ դեպքում նիստը գումարվում է հաջորդ օրը՝ ժամը 10:00-ին: Նիստն ընդհատելու՝ սույն կետով նախատեսված կանոնները կիրառվում են նաեւ վերսկսված նիստի նկատմամբ.
3) չի ապահովվում, եւ առկա չէ սույն հոդվածի 6-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված դեպքը, ապա հատուկ նիստը համարվում է չկայացած:».
«7. Եթե   սույն հոդվածի  2.1-ին մասով նախատեսված հարցի քննարկման ժամանակ խոչընդոտվում է նիստի բնականոն ընթացքը, եւ նիստը վարողի ձեռնարկած միջոցառումների ընթացքում այն հնարավոր չի լինում վերականգնել, ինչպես նաեւ երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների մասնակցությունն Ազգային ժողովի նիստին, այդ թվում՝ սպառնալիքի միջոցով, ապա Ազգային ժողովի նիստը համարվում է ընդհատված, որի վերաբերյալ Ազգային ժողովի նախագահը հանդես է գալիս հայտարարությամբ: Այդ դեպքում նիստը շարունակվում է հաջորդ օրը՝ ժամը 10:00-ին: Նիստն ընդհատելու՝ սույն  մասով նախատեսված կանոնները կիրառվում են  նաեւ վերսկսված նիստի նկատմամբ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 51-րդ հոդվածի 4-րդ մասը  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին կետով.
«1.1) չապահովման դեպքում` պայմանավորված արտակարգ իրավիճակներով, ինչպես նաեւ երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների մասնակցությունն Ազգային ժողովի նիստին, այդ թվում՝ սպառնալիքի միջոցով, ապա Ազգային ժողովի նիստը համարվում է ընդհատված, որի վերաբերյալ Ազգային ժողովի նախագահը հանդես է գալիս հայտարարությամբ, բացառությամբ սույն օրենքի 50-րդ հոդվածի 1-3-րդ մասերով նախատեսված հարցերի քննարկման դեպքերի: Այդ դեպքում նիստը գումարվում է հաջորդ օրը՝ ժամը 10:00-ին: Նիստն ընդհատելու՝ սույն կետով նախատեսված կանոնները կիրառվում են վերսկսված նիստի նկատմամբ.»:
Հոդված 4. Օրենքի  79-րդ հոդվածի 1-ին մասում «կարող (է) են հանդես գալ» բառերը փոխարինել «հանդես (է) են գալիս» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ”
Принят 02.10.2018
Статья 1. Статью 22 Конституционного закона Республики Армения “Регламент Национального Собрания” от 16 декабря 2016 года ЗР – 9 – Н  (далее – Закон):
“1.1. Указанная   в   части  1  настоящей   статьи   обязанность  должностных   лиц
являться в комиссию и давать разъяснения, а также отвечать на вопросы членов комиссии сохраняется также после их освобождения от должности, если требование о предоставлении информации или приглашение явиться на заседание и давать объяснения  было получено до освобождения от должности.”;
2) в части 2 статьи слова “в части 1” заменить словами “в частях 1 и 1.1”.
Статья 2. В статье 50 Закона:
1) часть 6 изложить в следующей редакции:
“6. Если правомочие заседания в установленном статьей 51 Регламента порядке:
1) обеспечивается, то после завершения рассмотрения вопроса председательствующий объявляет специальное заседание закрытым;
2) не обеспечивается при рассмотрении вопроса, предусмотренного частью 2.1 настоящей статьи, вследствие чрезвычайных ситуаций, а также вследствие воспрепятствования участию депутатов в заседании Национального Собрания, в том числе  путем угроз, то  заседание Национального Собрания считается прерванным, о чем Председатель Национального Собрания выступает с заявлением. В этом случае заседание созывается на следующий день в 10:00. Предусмотренные настоящим пунктом правила при прерывании заседания применяются также в отношении возобновленного заседания;
3) не обеспечивается и не имеет места случай, предусмотренный пунктом 2 статьи 6 настоящей статьи, то специальное заседание считается несостоявшимся.”;
“7. Если нормальный ход заседания прерывается при рассмотрении вопроса, предусмотренного частью 2.1 настоящей статьи, и его восстановление в ходе предпринятых председательствующим на заседании мероприятий не представляется  возможным, а также при воспрепятствовании участию депутатов в заседании Национального Собрания, в том числе путем угроз, заседание Национального Собрания считается прерванным, о чем Председатель Национального Собрания выступает с заявлением. В этом случае заседание созывается на следующий день в 10:00. Предусмотренные настоящим пунктом правила при прерывании заседания применяются также в отношении возобновленного заседания.”.
Статья 3. Часть 4 статьи 51 Закона дополнить пунктом 1.1 следующего содержания:
“1.1) не обеспечивается вследствие чрезвычайных ситуаций, а также вследствие воспрепятствования участию депутатов в заседании Национального Собрания, в том числе  путем угроз,  то заседание Национального Собрания считается прерванным, о чем Председатель Национального Собрания выступает с заявлением, за исключением случаев рассмотрения вопросов, предусмотренных частями 1-3 статьи 50 настоящего Закона. В этом случае заседание созывается на следующий день в 10:00. Предусмотренные настоящим пунктом правила при прерывании заседания применяются также в отношении возобновленного заседания;”.
Статья 4. В части 1 статьи 79 Закона слова “может (могут) выступать” заменить словами “выступает (выступают)”.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий после дня его официального опубликования.