Ընդունվել է 23.04.2019
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի օրենսգրքի (այսուհետ` Oրենսգիրք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք` իրական սեփականատերերի հայտարարագրի կամ իրական սեփականատերերի վերաբերյալ փոփոխված տեղեկությունների վերաբերյալ քաղվածք Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանից.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 30-րդ հոդվածում`
1) վերնագիրը «ընդերքօգտագործման իրավունքի» բառերից հետո լրացնել «կասեցումը,» բառով.
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ կետերով.
«4)  լիազոր մարմին չի ներկայացրել երկրաբանական ուսումնասիրության համաձայնություն ունեցող ընդերքօգտագործողների դեպքում` սույն օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով պահանջվող  տեղեկությունների փոփոխությունների մասին տեղեկություն փոփոխություն կատարելուց հետո` 14 օրվա ընթացքում, կամ ներկայացված տվյալները կեղծ են կամ ոչ ամբողջական, մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության իրավունք ունեցող  ընդերքօգտագործողների դեպքում` 38-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով պահանջվող  տեղեկությունների փոփոխությունների մասին տեղեկություն փոփոխություն կատարելուց հետո` 14 օրվա ընթացքում, կամ ներկայացված տվյալները կեղծ են կամ ոչ ամբողջական, իսկ օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ունեցող  ընդերքօգտագործողների դեպքում՝ սույն օրենսգրքի 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 9-րդ կամ 10-րդ կետերով պահանջվող  տեղեկությունների, առաջարկների կամ երաշխիքների փոփոխությունների մասին տեղեկություն փոփոխություն կատարելուց հետո` 14 օրվա ընթացքում.
5) չի ներկայացրել սույն օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7.1-ին կամ 38-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կամ 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետերով պահանջվող իրական սեփականատերերի մասին տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք սույն օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կամ 46-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2.2-րդ կամ 59-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 18.2-րդ կետերով սահմանված ժամկետներում, կամ ներկայացված տվյալները կեղծ են կամ ոչ ամբողջական:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին, 2.2-րդ եւ 2.3-րդ մասերով.
«2.1. Սույն հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում տրված զգուշացման հիմքերը չվերացնելու դեպքում ընդերքօգտագործման իրավունքը կասեցվում է մինչեւ սահմանված տեղեկատվության ներկայացումը (բայց ոչ ավելի, քան 120-օրյա ժամկետով):
2.2. Լիազոր մարմինն ընդերքօգտագործման իրավունք կրողին տալիս է գրավոր զգուշացում սույն հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերով նախատեսված դեպքի բացահայտման օրվանից հետո` 10-օրյա ժամկետում:
2.3. Lիազոր մարմինն ընդերքօգտագործման իրավունքը կասեցնելու վերաբերյալ որոշում է ընդունում սույն հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերով նախատեսված դեպքում լիազոր մարմնի կողմից տրված զգուշացմամբ սահմանված ժամկետի ավարտից հետո` 10-օրյա ժամկետում:».
4) 3-րդ մասը «զգուշացման» բառից հետո լրացնել «կամ կասեցման» բառերով, իսկ «ընթացքում,» բառից հետո՝ «կամ մինչեւ կասեցման համար սահմանված ժամկետը լրանալը»  բառերով.
5) 5-րդ մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-3-րդ կետերով սահմանված դեպքերում ընդերքօգտագործման իրավունք կրողը չի վերացրել լիազոր մարմնի սահմանած ժամկետում զգուշացման (մինչեւ 90 օր) կամ սույն հոդվածի 2.1-ին մասով սահմանված դեպքում՝ կասեցման (մինչեւ 120 օր) հիմքերը.»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին եւ 7.2-րդ կետերով.
«7.1) իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք՝ դիմումը ներկայացնելուն նախորդող 5 օրվա դրությամբ.
7.2) դիմումը ներկայացնելուց հետո մինչեւ իրավունք հայցելու դիմումի վերաբերյալ որոշման կայացումն ընկած ժամանակահատվածում իրական սեփականատերերի փոփոխության դեպքում փոփոխության պետական գրանցումից հետո իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք.»:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը  լրացնել  հետեւյալ  բովանդակությամբ 33.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 33.1.  Երկրաբանական ուսումնասիրության նպատակով համաձայնություն հայցելու դիմումի մերժումը
1. Երկրաբանական ուսումնասիրության նպատակով համաձայնություն հայցելու դիմումը մերժվում է, եթե`
1) ներկայացված փաստաթղթերը կամ դրանցում բերված տեղեկությունները կեղծ են.
2) ընդերքի այն տեղամասը, որի նկատմամբ դիմումատուն հավակնում է ստանալ երկրաբանական ուսումնասիրության իրավունք, գերազանցում է դիմումատուի կողմից երկրաբանական ուսումնասիրության ծրագրով նախատեսված ընդերքօգտագործման աշխատանքների իրականացման համար պահանջվող տարածքը.
3) դիմումատուի ֆինանսական եւ տեխնիկական կարողությունների ու միջոցների մասին տեղեկությունները չեն բավարարում օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները.
4) երկրաբանական ուսումնասիրության իրավունքի տրամադրումը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության պահանջներին.
5) սույն օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 3-5-րդ կետերով սահմանված հիմքերով դադարեցվել է դիմումատուի` նախկինում ունեցած ընդերքօգտագործման որեւէ իրավունք.
6) ընդերքի տեղամասը գտնվում է սույն օրենսգրքի 26-րդ հոդվածով սահմանված տարածքներում, եթե ծրագրով նախատեսված է լեռնային փորվածքների անցում եւ ենթակառուցվածքների ստեղծում, որն ուղեկցվում է հողային ծածկույթի խախտումով:
2. Դիմումի մերժման որոշման մեջ նշվում են մերժման բոլոր հիմքերը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ կետերով.
«5) սույն օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով պահանջվող տեղեկության փոփոխության մասին լիազոր մարմնին 14 օրվա ընթացքում տեղեկացնելու՝ ընդերքօգտագործողի պարտականությունը.
6) իրական սեփականատիրոջ փոփոխության պետական գրանցումից հետո փոփոխության մասին լիազոր մարմնին 14 օրվա ընթացքում տեղեկացնելը` ներկայացնելով իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 38-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
«7) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության դեպքում` իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք՝ դիմումը ներկայացնելուն նախորդող 5 օրվա դրությամբ.».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին կետով.
«7.1) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության դեպքում` դիմումը ներկայացնելուց հետո մինչեւ իրավունք հայցելու դիմումի վերաբերյալ որոշման կայացումն ընկած ժամանակահատվածում իրական սեփականատերերի փոփոխության դեպքում փոփոխության պետական գրանցումից հետո իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք.»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 42-րդ հոդվածի 7-րդ եւ 43-րդ հոդվածի 3-րդ մասերում «7-րդ» բառը փոխարինել «6-րդ եւ 7-րդ» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 45-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության դեպքում` իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք՝ դիմումը ներկայացնելուն նախորդող 5 օրվա դրությամբ:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին եւ 2.2-րդ կետերով.
«2.1) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության իրավունք ունեցողի դեպքում` լիազոր մարմնին տեղեկացնել 38-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով պահանջվող տեղեկության փոփոխության մասին փոփոխություն կատարելուց հետո` 14 օրվա ընթացքում.
2.2) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության իրավունք ունեցողի դեպքում` «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով սահմանված ժամկետում իրականացնել իրական սեփականատերերի գրանցում եւ լիազոր մարմին ներկայացնել իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք, ինչպես նաեւ «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետում իրական սեփականատիրոջ  փոփոխության   պետական գրանցումից հետո փոփոխության մասին լիազոր մարմնին տեղեկացնել 14 օրվա ընթացքում` ներկայացնելով իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք.»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1) 8-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման դեպքում` «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով սահմանված իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք՝ դիմումը ներկայացնելուն նախորդող 5 օրվա դրությամբ.».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին կետով.
«8.1) դիմումը ներկայացնելուց հետո մինչեւ իրավունք հայցելու դիմումի վերաբերյալ որոշման կայացումն ընկած ժամանակահատվածում իրական սեփականատերերի փոփոխության դեպքում փոփոխության պետական գրանցումից հետո իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք.»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 5.1-ին եւ 57-րդ հոդվածի 4-րդ մասերում «2-4-րդ» բառերը փոխարինել «2-9-րդ եւ 11-րդ» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 56-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «5-րդ» բառը փոխարինել «11-րդ» բառով, իսկ 6-րդ մասի «2-4-րդ» բառերը՝ «2-9-րդ» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման դեպքում` իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք՝ դիմումը ներկայացնելուն նախորդող 5 օրվա դրությամբ:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 59-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 18.1-ին եւ 18.2-րդ կետերով.
«18.1) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ունեցողի դեպքում` լիազոր մարմնին տեղեկացնել 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 9-րդ եւ 10-րդ կետերով պահանջվող տեղեկության փոփոխության մասին փոփոխություն կատարելուց հետո` 14 օրվա ընթացքում.
18.2) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ունեցողի դեպքում` «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով սահմանված ժամկետում իրականացնել իրական սեփականատերերի գրանցում եւ լիազոր մարմին ներկայացնել իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք, ինչպես նաեւ «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետում իրական սեփականատիրոջ  փոփոխության  պետական գրանցումից հետո փոփոխության մասին լիազոր մարմնին տեղեկացնել 14 օրվա ընթացքում` ներկայացնելով իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք.»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 60.3-րդ հոդվածի 5-րդ մասում «5-րդ» բառը փոխարինել «4-րդ» բառով:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 60.4-րդ հոդվածի 6-րդ մասում «6-րդ» բառը փոխարինել «5-րդ» բառով:
Հոդված 17. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2019 թվականի հուլիսի 1-ից:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ընդերքօգտագործողներն իրական սեփականատերերի վերաբերյալ առաջին հայտարարագիրը պետական ռեգիստր են ներկայացնում ոչ ուշ, քան մինչեւ 2019 թվականի նոյեմբերի 30-ը:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1 статьи 3 Кодекса о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
“4.1) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках, – выписка из Единого государственного реестра юридических лиц об измененных сведениях в декларации о реальных собственниках или о реальных собственниках;”.
Статья 2. В статье 30 Кодекса:
1) название статьи после слов “Предупреждение и” дополнить словом “приостановление,”;
2) часть 2 дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
“4) не представило в уполномоченный орган сведение об изменениях сведений, требуемых пунктом 7 части 2 статьи 33 настоящего Кодекса, в течение 14 дней после внесения изменения или представленные данные являются ложными или неполными – в случае пользователей недр, имеющих согласие на геологическое изучение; сведение об изменениях сведений, требуемых пунктом 8 части 2 статьи 38 настоящего Кодекса, в течение 14 дней после внесения изменения или представленные данные являются ложными или неполными – в случае пользователей недр, имеющих согласие на геологическое изучение в целях добычи металлических полезных ископаемых, а в случае пользователй недр, имеющих право на добычу полезного ископаемого, - сведение об изменениях сведений, предложений или гарантий, требуемых пунктами 9 или 10 части 2 статьи 49 настоящего Кодекса, в течение 14 дней после внесения изменения;
5) не представило требуемую пунктами 7.1 части 2 статьи 33 или 7 части 2 статьи 38, или 8 части 2 статьи 49 настоящего Кодекса выписку, содержащую сведения о реальных собственниках,в сроки, установленные пунктами 6 части 2 статьи 35 или 2.2 части 2 статьи 46, или 18.2 части 3 статьи 59 настоящего Кодекса, или представленные данные являются ложными или неполными.”;
3) статью дополнить частями 2.1, 2.2 и 2.3 следующего содержания:
“2.1. При неустранении оснований предупреждения, выданного в предусмотренных пунктами 4 и 5 части 2 настоящей статьи случаях, право пользования недрами приостанавливается до представления установленной информации (но не более чем на 120-дневный срок).
2.2. Уполномоченный орган выдает носителю права пользования недрами письменное предупреждение в 10-дневный срок со дня выявления случая, предусмотренного пунктами4 и 5 части 2 настоящей статьи.
2.3. Уполномоченный орган принимает решение о приостановлении права пользования недрами в 10-дневный срок по окончании срока, установленного предупреждением, выданным уполномоченным органом в случае, предусмотренном пунктами 4 и 5 настоящей статьи.”;
4) в части 3 слова “ не позднее чем через 90 дней после получения уведомления о предупреждении” заменить словами . “не более чем в течение 90 дней после получения уведомления о предупреждении или приостановлении либо до истечения срока, установленного для приостановления”;
5) пункт 3 части 5 изложить в следующей редакции:
“3) носитель права пользования недрами в случаях, установленных пунктами 1-3 части 2 настоящей статьи, не устранил в установленный уполномоченным органом срок основания предупреждения (до 90 дней) или основания приостановления (до 120 дней) - в случаях, установленных частью 2.1 настоящей статьи;”;
Статья 3. Часть 2 статьи 33 Кодекса дополнить пунктами 7.1 и 7.2 следующего содержания:
“7.1) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках, - по состоянию на 5 дней, предшествующих дню представления заявления;
7.2) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках после государственной регистрации изменения в случае изменения реальных собственников, - в период после представления заявления до вынесения решения по заявлению об испрашивании права;”.
Статья 4. Кодекс дополнить статьей 33.1 следующего содержания:
“Статья 33.1. Отклонение заявления об испрашивании согласия в целях геологического изучения
1. Заявление об испрашивании согласия в целях геологического изучения отклоняется, если:
1) представленные документы или приведенные в них сведения являются ложными;
2) участок недр, в отношении которого заявитель претендует получить право на геологическое изучение, превышает предусмотренную программой геологического изучения территорию, требуемую заявителем для работ по использованию недр;
3) сведения о финансовых и технических возможностях и средствах заявителя не отвечают требованиям, установленным законодательством;
4) предоставление права на геологическое изучение противоречит требованиям законодательства Республики Армения;
5) прекращено ранее имеющееся у заявителя какое-либо право пользования недрами по основаниям, установленным пунктами 3-5 части 5 статьи 30 настоящего Кодекса;
6) участок недр находится на территориях, установленных статьей 26 настоящего Кодекса, если программой предусмотрены проходка горных выработок и создание инфраструктур, что сопровождается нарушением покрова земли.
2. В решении об отклонении заявления указываются все основания отклонения.”.
Статья 5. Часть 2 статьи 35 Кодекса дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
“5) обязанность пользователя недр по информированию уполномоченного органа в течение 14 дней об изменении сведения, требуемого пунктом 7 части 2 статьи 35 настоящего Кодекса;
6) об информировании уполномоченного органа в течение 14 дней об изменении после государственной регистрации изменения реального собственника с представлением выписки, содержащей сведения о реальных собственниках.”.
Статья 6. В части 2 статьи 38 Кодекса:
“7) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках по состоянию на 5 дней, предшествующих дню представления заявления, - в случае геологического изучения в целях добычи металлического полезного ископаемого;”;
2) часть дополнить пунктом 7.1 следующего содержания:
“7.1) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках после государственной регистрации изменения, при изменении реальных собственников в период после представления заявления до вынесения решения по заявлению об испрашивании права – в случае геологического изучения в целях добычи металлического полезного ископаемого;”.
Статья 7. В частях 7 статьи 42 и 3 статьи 43 Кодекса слова “и 7” заменить словами “, 6 и 7”.
Статья 8. Часть 2 статьи 45 Кодекса дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках по состоянию на 5 дней, предшествующих дню представления заявления, - в случае геологического изучения в целях добычи металлического полезного ископаемого;”;
Статья 9. Часть 2 статьи 46 Кодекса дополнить пунктами 2.1 и 2.2 следующего содержания:
"2.1) информировать уполномоченный орган об изменении сведения, требуемого пунктом 8 части 2 статьи 38, в течение 14 дней после внесения изменения – в случае лица, имеющего право на геологическое изучение в целях добычи металлического полезного ископаемого;
2.2) осуществлять регистрацию реальных собственников и представлять в уполномоченный орган выписку, содержащую сведения о реальных собственниках, в срок, установленный Законом "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей", а также информировать уполномоченный орган в течение 14 дней об изменении после государственной регистрации изменения реального собственника в порядке и срок, которые установлены Законом "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей", с представлением выписки, содержащей сведения о реальных собственниках, - в случае лица, имеющего право на геологическое изучение в целях добычи металлического полезного ископаемого;".
Статья 10. В части 2 статьи 49 Кодекса:
1) пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках, установленных Законом "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей", по состоянию на 5 дней, предшествующих дню представления заявления, - в случае добычи металлического полезного ископаемого;";
2) часть дополнить пунктом 8.1 следующего содержания:
"8.1) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках после государственной регистрации изменения, в случае изменения реальных собственников в период после представления заявления до вынесения решения по заявлению об испрашивании права;".
Статья 11. В частях 5.1 статьи 55 и 4 статьи 57 Кодекса слова “частями 2-4” заменить словами “частями 2-9 и 11”.
Статья 12. В части 3 статьи 56 Кодекса слова “частью 5” заменить словами “частью 11”, а в части 6 слова “частями 2-4” – словами “частями 2-9”.
Статья 13. Часть 2 статьи 58 Кодекса дополнить пунктом 6 следующего содержания:
“6) выписка, содержащая сведения о реальных собственниках по состоянию на 5 дней, предшествующих дню представления заявления, - в случае добычи металлического полезного ископаемого.”.
Статья 14. Часть 3 статьи 59 Кодекса дополнить пунктами 18.1 и 18.2 следующего содержания:
"18.1) информировать уполномоченный орган об изменении сведения, требуемого пунктами 9 и 10 части 2 статьи 49, в течение 14 дней после внесения изменения – в случае лица, имеющего право на геологическое изучение в целях добычи металлического полезного ископаемого;
18.2) осуществлять регистрацию реальных собственников и представлять в уполномоченный орган выписку, содержащую сведения о реальных собственниках, в срок, установленный Законом "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей", а также в течение 14 дней информировать уполномоченный орган об изменении после государственной регистрации изменения реального собственника в порядке и срок, которые установлены Законом "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей", с представлением выписки, содержащей сведения о реальных собственниках, - в случае лица, имеющего право на добычу металлического полезного ископаемого;".
Статья 15. В части 5 статьи 60.3 Кодекса слова “частью 5” заменить словами “частью 4”.
Статья 16. В части 6 статьи 60.4 Кодекса слова “частью 6” заменить словами “частью 5”.
Статья 17. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 июля 2019 года.
2. Пользователи недр после вступления настоящего Закона в силу представляют в Государственный регистр первую декларацию о реальных собственниках не позднее чем до 30 ноября 2019 года.