«ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հանրային ծառայության մասին» 2018 թվականի մարտի 23-ի ՀՕ-206-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 8-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը «դեսպանի պաշտոնը,» բառերից հետո լրացնել «Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի պաշտոնը,» բառերով.
«3.1. Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի պաշտոնը կարող է զբաղեցնել բարձրագույն կրթություն ունեցող, քսանհինգ տարին լրացած, հայերենին տիրապետող, ինչպես նաեւ առնվազն երկու օտար լեզվի իմացությամբ անձը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 25-րդ մասով.
«25. Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարին պաշտոնի նշանակում, պաշտոնից ազատում, արձակուրդ տրամադրում եւ խրախուսանքի միջոցներ կիրառում է վարչապետը:»:

Статья 1. В статье 8 Закона Республики Армения ”О публичной службе” от 23 марта 2018 года ЗР – 206 – Н (далее – Закон):
1) часть 3 после слов “Посла по особым поручениям;” дополнить словами “должность Верховного комиссара по делам диаспоры;”;
“3.1. Должность Верховного комиссара по делам диаспоры может занимать достигшее двадцати пяти лет лицо, имеющее высшее образование, владеющее армянским, а также не менее чем двумя иностранными языками.”.
Статью 9 Закона дополнить частью 25 следующего содержания:
“25. Верховного комиссара по делам диаспоры на должность назначает, от должности освобождает, отпуск ему предоставляет и меры поощрения к нему применяет Премьер-министр.