ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի փետրվարի 9-ի քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 41-րդ գլուխը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ԳԼՈՒԽ 41
ՊԱՐԶԵՑՎԱԾ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 296. Պարզեցված վարույթի իրականացման կարգը
1. Դատարանները պարզեցված վարույթն իրականացնում են սույն օրենսգրքով նախատեսված գործի քննության ընդհանուր կանոնների համաձայն՝ այն հատուկ կանոնների պահպանմամբ, որոնք սահմանված են սույն գլխի դրույթներով:
Հոդված 297. Պարզեցված վարույթի կարգով քննվող գործերը
1. Հայցադիմումը ներկայացնելու օրվա դրությամբ նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկը չգերազանցող գումարի բռնագանձման վերաբերյալ պահանջներն առաջին ատյանի դատարանը քննում է պարզեցված վարույթի կարգով: Արտարժույթով պահանջ ներկայացվելու դեպքում նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկը չգերազանցելու հարցը որոշվում է հայցադիմումը ներկայացնելու օրվա դրությամբ Կենտրոնական բանկի հրապարակած արտարժույթի նկատմամբ հայկական դրամի` արժութային շուկաներում ձեւավորված միջին փոխարժեքով:
2. Մեկ հայցադիմումում միացված մի քանի փոխկապակցված պահանջներով գործը, եթե այդ պա՟հանջներից մեկը ենթակա է քննության պարզեցված վարույթի կարգով, իսկ մյուսը` ընդհանուր հայցային վարույթի կարգով, դատարանը քննում է պարզեցված վարույթի կարգով, եթե փոխկապակցված պահանջներն ածանցվում են պարզեցված վարույթի կարգով քննության ենթակա պահանջից:
3. Առաջին ատյանի դատարանը կարող է պարզեցված վարույթի կարգով քննել նաեւ այլ գործեր, եթե՝
1) առկա է գործին մասնակցող բոլոր անձանց միջեւ կնքված` գործը պարզեցված վարույթի կարգով քննելու վերաբերյալ գրավոր համաձայնություն, եւ հայցադիմումի պատասխան ներկայացնելու համար սահմանված ժամկետում գործին մասնակցող որեւէ անձ չի առարկել գործը պարզեցված վարույթի կարգով քննելու դեմ.
2) մինչեւ գործով ապացուցման պարտականությունը բաշխելու մասին դատարանի որոշում կայացնելը գործին մասնակցող որեւէ անձ չի առարկել հայցի դեմ կամ չի ներկայացվել հակընդդեմ հայց.
3) հայցի առարկայի փոփոխության արդյունքում հայցապահանջը չի գերազանցում նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկը:
4. Գործը չի կարող քննվել պարզեցված վարույթի կարգով, եթե՝
1) առկա է գործին մասնակցող անձանց, վկաներին, փորձագետին կամ մասնագետին հարցաքննելու, փորձաքննություն նշանակելու, ապացույց պահանջելու, ապացույցը գտնվելու վայրում հետազոտելու կամ դատական հանձնարարություններ տալու անհրաժեշտություն.
2) դատարանը վարույթ է ընդունել հակընդդեմ հայց կամ վեճի առարկայի նկատմամբ ինքնուրույն պահանջներ ներկայացնող երրորդ անձի հայց.
3) դատարանը պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ որոշում կայացնելուց հետո թույլատրել է հայցի առարկայի կամ հիմքի փոփոխությունը.
4) առկա է ոչ պատշաճ պատասխանողին փոխարինելու կամ գործի քննությանն այլ անձանց ներգրավելու անհրաժեշտություն.
5) ներկայացվել է խմբային հայց.
6) անհրաժեշտ է պարզել գործին մասնակցող անձի կողմից չվկայակոչված, սակայն գործի լուծման համար նշանակություն ունեցող փաստ:
5. Առաջին ատյանի դատարանը գործը քննում է պարզեցված վարույթի կարգով նաեւ օրենքով նախատեսված այլ դեպքերում:
Հոդված 298. Պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը
1. Առաջին ատյանի դատարանը գործը պարզեցված վարույթի կարգով քննելու հարցը լուծում է հայցադիմումը վարույթ ընդունելու որոշմամբ, իսկ սույն օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում պարզեցված վարույթ կիրառում է մինչեւ նախնական դատական նիստի ավարտն առանձին ակտի ձեւով կայացված որոշմամբ:
2. Պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշման մեջ նշվում է եզրափակիչ դատական ակտի հրապարակման օրը:
3. Պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը ենթակա է հրապարակման դատական իշխանության պաշտոնական կայքում:
4. Պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշման հետ մեկտեղ գործին մասնակցող անձին ուղարկվում է գրավոր պարզաբանում՝ դատարանի որոշումը ստանալուց հետո կատարման ենթակա գործողությունների, դրանց կատարման ժամկետների եւ չկատարելու հետեւանքների մասին:
Հոդված 299. Պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշումն ստանալուց հետո գործին մասնակցող անձանց կողմից կատարվող գործողությունները
1. Գործին մասնակցող անձանց միջնորդությունները, ինչպես նաեւ նրանց պահանջների եւ առարկությունների հիմքում ընկած փաստերը հիմնավորող ապացույցները կարող են ներկայացվել պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշումն ստանալու օրվանից ոչ ուշ, քան մեկամսյա ժամկետում:
2. Պարզեցված վարույթի շրջանակներում հակընդդեմ հայց կարող է ներկայացվել պարզեցված վարույթ կիրառելու մասին դատարանի որոշումն ստանալու օրվանից երկշաբաթյա ժամկետում:
3. Ելնելով գործի առանձնահատկություններից՝ գործին մասնակցող անձի միջնորդությամբ սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված ժամկետները կարող են երկարաձգվել դատարանի որոշմամբ:
4. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված ժամկետների խախտմամբ ներկայացված դատավարական փաստաթղթերը եւ ապացույցները դատարանի որոշմամբ վերադարձվում են դրանք ներկայացնող անձանց, բացառությամբ այն դեպքի, երբ դատարանը բավարարում է բաց թողնված դատավարական ժամկետը վերականգնելու մասին միջնորդությունը:
Հոդված 300. Գործը պարզեցված վարույթի կարգով քննելու կարգը եւ ժամկետները
1. Գործի քննությունը պարզեցված վարույթի կարգով իրականացվում է առանց դատական նիստ հրավիրելու, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ՝
1) դատարանը եկել է եզրահանգման, որ անհրաժեշտ է գործին մասնակցող անձանցից ստանալ պարզաբանումներ գործի լուծման համար նշանակություն ունեցող վկայակոչված հանգամանքների եւ գործում առկա ապացույցների վերաբերյալ.
2) ներկայացվել է հայցային վաղեմություն կիրառելու մասին միջնորդություն.
3) հայցվորը հրաժարվել է պահանջից.
4) կողմերը կնքել են հաշտության համաձայնություն:
2. Առաջին ատյանի դատարանը պարզեցված վարույթի կարգով գործի քննության արդյունքում եզրափակիչ դատական ակտը կայացնում եւ հրապարակում է պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ որոշում կայացնելու օրվանից չորս ամսվա ընթացքում:
3. Առաջին ատյանի դատարանը պարզեցված վարույթի կարգով գործի քննության ընթացքում կարող է փոփոխել եզրափակիչ դատական ակտի հրապարակման օրը՝ պահպանելով սույն հոդվածի 2-րդ մասի պահանջը:
Հոդված 301. Պարզեցված վարույթը դադարեց՟նելը
1. Եթե սույն օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված հանգամանքներն ի հայտ են եկել պարզեցված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը կայացնելուց հետո, բայց ոչ ուշ, քան մինչեւ եզրափակիչ դատական ակտ հրապարակելը, դատարանը որոշում է կայացնում գործն ընդհանուր հայցային վարույթի կարգով քննելու մասին եւ սույն օրենսգրքի 166-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հրավիրում է նախնական դատական նիստ:
Հոդված 302. Պարզեցված վարույթի կարգով քննվող գործով եզրափակիչ դատական ակտը
1. Պարզեցված վարույթի կարգով գործի քննության արդյունքում կայացվող վճռի պատճառաբանական մասը պարունակում է նշում հայցվորի փաստարկները դատարանի պատճառաբանություն համարելու վերաբերյալ, ինչպես նաեւ գործին մասնակցող անձանց միջեւ դատական ծախսերի բաշխման վերաբերյալ դատարանի պատճառաբանությունը:
2. Պարզեցված վարույթի կարգով գործի քննության արդյունքում կայացվող վճռի պատճառաբանական մասը պարունակում է դատարանի կողմից պարզված գործի հանգամանքները, ապացույցները, որոնց վրա հիմնված են դատարանի հետեւությունները, այս կամ այն ապացույցները մերժելու փաստարկները, հղում այն օրենքներին եւ այլ իրավական ակտերին, որոնցով դատարանը ղեկավարվել է վճիռ կայացնելիս, ինչպես նաեւ գործին մասնակցող անձանց միջեւ դատական ծախսերի բաշխման վերաբերյալ դատարանի պատճառաբանությունը, եթե՝
1) գործի քննության ընթացքում հայցի դեմ ներկայացվել է առարկություն.
2) հայցը բավարարվել է մասնակի.
3) հայցը մերժվել է:
3. Պարզեցված վարույթի կարգով գործի քննության արդյունքում կայացված վճիռը, ինչպես նաեւ գործի վարույթը կարճելու մասին որոշումն օրինական ուժի մեջ են մտնում այն հրապարակելու օրվանից տասնհինգ օր հետո, եթե դրա դեմ վերաքննիչ բողոք չի բերվում:
4. Պարզեցված վարույթի կարգով քննվող գործով կայացված հայցն առանց քննության թողնելու մասին որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում այն հրապարակելու օրվանից յոթ օր հետո, եթե դրա դեմ վերաքննիչ բողոք չի բերվում:»:
Հոդված 2. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը առաջին ատյանի դատարանի վարույթում գտնվող գործերով պարզեցված վարույթի կիրառման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող խմբագրությամբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կանոններով:

Статья 1. Главу 41 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года изложить в следующей редакции:
«ГЛАВА 41
УПРОЩЕННОЕ ПРОИЗВОДСТВО
Статья 296.  Порядок осуществления упрощенного производства
1. Суды осуществляют упрощенное производство согласно предусмотренным настоящим Кодексом общим правилам рассмотрения дела, - с соблюдением особых правил, установленных положениями настоящей главы.
Статья 297.  Дела, рассматриваемые в порядке упрощенного производства
1. Суд первой инстанции рассматривает требования о взыскании суммы, не превышающей двухтысячекратный размер минимальной заработной платы по состоянию на день подачи искового заявления, в порядке упрощенного производства. В случае предъявления требования в иностранной валюте вопрос непревышения двухтысячекратного размера минимальной заработной платы определяется по опубликованному Центральным банком на день подачи искового заявления среднему курсу иностранной валюты по отношению к армянскому драму, сформировавшемуся на валютных рынках.
2. Дело по нескольким объединенным в одно исковое заявление взаимосвязанным требованиям, если одно из этих требований подлежит рассмотрению в порядке упрощенного производства, а другое – в общем порядке искового производства, суд рассматривает в порядке упрощенного производства, если взаимосвязанные требования являются производными от требований, подлежащих рассмотрению в порядке упрощенного производства.
3. Суд первой инстанции может рассматривать в порядке упрощенного производства также другие дела, если:
1) между всеми лицами, участвующими в деле, имеется заключенное письменное соглашение о рассмотрении дела в порядке упрощенного производства, и в установленный для представления ответа на исковое заявление срок одно из лиц, участвующих в деле, не возражало против рассмотрения дела в порядке упрощенного производства;
2) ни одно из лиц, участвующих в деле, не возражало против иска или не подавало встречный иск до вынесения определения суда о распределении обязанности доказывания по делу;
3) исковое требование в результате изменения предмета иска не превысило двухтысячекратный размер минимальной заработной платы.
4. Дело не может рассматриваться в порядке упрощенного производства, если:
1) имеется необходимость в допросе лиц, участвующих в деле, свидетелей, эксперта или специалиста, в назначении экспертизы, истребовании доказательств, исследовании доказательства по месту нахождения или даче судебных поручений;
2) суд принял к производству встречный иск или иск третьего лица, предъявившего самостоятельные требования на предмет спора;
3) суд после вынесения определения о применении упрощенного производства допустил изменение предмета или основания иска;
4) имеется необходимость замены ненадлежащего ответчика или привлечения к рассмотрению дела других лиц;
5) представлен групповой иск;
5) необходимо выяснить другой факт, не приведенный лицом, участвующими в деле, однако имеющие значение для разрешения дела.
5. Суд первой инстанции рассматривает дело в порядке упрощенного производства также в других случаях, предусмотренных законом.
Статья 298. Определение суда о применении упрощенного производства
1. Суд первой инстанции разрешает вопрос о рассмотрении дела в порядке упрощенного производства определением о принятии искового заявления к производству, а в случаях, предусмотренных частью 3 статьи 297 настоящего Кодекса, применяет упрощенное производство определением, вынесенным в форме отдельного акта до завершения предварительного судебного заседания.
2. В определении суда о применении упрощенного производства указывается день оглашения заключительного судебного акта.
3. Определение суда о применении упрощенного производства подлежит опубликованию на официальном сайте судебной власти.
4. Вместе с определением суда о применении упрощенного производства лицу, участвующему в деле, направляется письменное разъяснение относительно действий, подлежащих совершению после получения определения суда, сроков их совершения и последствий их несовершения.
Статья 299. Действия, совершаемые лицами, участвующими в деле, после получения определения суда о применении упрощенного производства
1. Доказательства, обосновывающие факты, заложенные в основу ходатайств лиц, участвующих в деле, а также их требований и возражений могут быть представлены не позднее чем в месячный срок со дня получения определения суда о рассмотрении дела в порядке упрощенного производства.
2. Встречный иск в рамках упрощенного производства может быть предъявлен в двухнедельный срок со дня получения определения суда о рассмотрении дела в порядке упрощенного производства.
3. Сроки, установленные частями 1 и 2 настоящей статьи, могут быть продлены определением суда по ходатайству лица, участвующего в деле, исходя из особенностей дела.
4. Процессуальные документы и доказательства, представленные с нарушением сроков, установленных частями 1 и 2 настоящей статьи, по определению суда возвращаются представившим их лицам, за исключением случая, когда суд удовлетворяет ходатайство о восстановлении пропущенного процессуального срока.
Статья 300. Порядок и сроки рассмотрения дела в порядке упрощенного производства
1. Рассмотрение дела в порядке упрощенного производства осуществляется без созыва судебного заседания, за исключением случаев, когда:
1) суд приходит к такому заключению, что необходимо получение от лиц, участвующих в деле, разъяснений относительно ссылаемых обстоятельств, имеющих значения для разрешения дела, и доказательств, имеющихся в деле;
2) заявлено ходатайство о применении исковой давности;
3)истец отказался от требования;
4) стороны заключили мировое соглашение.
2. Суд первой инстанции по результату рассмотрения дела в порядке упрощенного производства выносит и оглашает заключительный судебный акт в течение четырех месяцев со дня вынесения определения о применении упрощенного производства.
3. Суд первой инстанции в ходе рассмотрения дела в порядке упрощенного производства может изменять день оглашения заключительного судебного акта – с соблюдением требования части 2 настоящей статьи.
Статья 301. Прекращение упрощенного производства
1. Если обстоятельства, установленные частью 4 статьи 297 настоящего Кодекса, были выявлены после вынесения определения суда о рассмотрении дела в порядке упрощенного производства, но не позднее чем до оглашения заключительного судебного акта, суд выносит определение о рассмотрении дела в порядке общего искового производства и созывает предварительное судебное заседание в порядке, установленном статьей 166 настоящего Кодекса.
Статья 302.  Заключительный судебный акт по делу, рассматриваемому в порядке упрощенного производства
1. Мотивировочная часть решения, вынесенного по результату рассмотрения дела в порядке упрощенного производства, содержит указание на то, что доводы истца считаются мотивировкой суда, а также мотивировку суда относительно распределения судебных расходов между лицами, участвующими в деле.
2. Мотивировочная часть решения, вынесенного по результату рассмотрения дела в порядке упрощенного производства, содержит установленные судом обстоятельства, доказательства по делу, на которых основываются выводы суда, доводы относительно отклонения тех или иных доказательств, ссылку на законы и иные правовые акты, которыми руководствовался суд при вынесении решения, а также мотивировку суда относительно распределения судебных расходов между лицами, участвующими в деле, если:
1)  в ходе рассмотрения дела представлено возражение против иска;
2) иск удовлетворен частично;
3) в иске отказано.
3. Решение, вынесенное по результату рассмотрения дела в порядке упрощенного производства, а также определение о прекращении производства по делу вступает в законную силу через пятнадцать дней со дня его оглашения, если на него не подается жалоба.
4. Определение об оставлении иска без рассмотрения, вынесенное по результату рассмотрения дела в порядке упрощенного производства, вступает в законную силу в семидневный срок со дня его оглашения, если на него не подается апелляционная жалоба.».
Статья 2. Заключительная часть и переходные положения
2. До вступления в силу настоящего Закона отношения, связанные с применением упрощенного производства по делам, находящимся в производстве суда первой инстанции, регулируются правилами, установленными Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения в редакции, действующей до вступления в силу настоящего Закона.