Ընդունվել է 01.07.2019
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 19-րդ հոդվածի 1-ին մասում «Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեն» բառերը փոխարինել «Կադաստրի կոմիտեն» բառերով.
Հոդված 2. Օրենքի 27-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ եւ 8-րդ մասերով.
«7. Դիմողի ներկայացրած գրանցման վկայականում գրառված տվյալների փոփոխման անհրաժեշտության դեպքում դիմողին տրամադրվում է նոր գրանցման վկայական:
8. Մինչեւ 2019 թվականի հուլիսի 1-ը տրամադրված գրանցման վկայականը գրանցված իրավունքի սուբյեկտի կամ նրա կողմից լիազորված անձի, իսկ սուբյեկտի մահվան դեպքում՝ նոտարի պահանջով փոխարինվում է նոր գրանցման վկայականով՝ պետական գրանցման իրական ամսաթվի վերաբերյալ նշումով, եթե նույնիսկ չի առաջանում սույն հոդվածի 7-րդ մասում նշված գրառված տվյալների փոփոխման անհրաժեշտություն:»:
Հոդված 3. Օրենքի 31-րդ հոդվածում՝
1) 1.1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1.1. Կառավարման ավտոմատացված համակարգերի կիրառմամբ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի գործառույթների արդյունքում կազմված ավարտական փաստաթղթերը կազմվում եւ հաստատվում են էլեկտրոնային համակարգի միջոցով:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.2-րդ եւ 1.3-րդ մասերով.
«1.2. Սույն հոդվածի 1.1-ին մասով սահմանած փաստաթղթում զետեղվում է կառավարման ավտոմատացված համակարգի միջոցով ինքնաշխատ գեներացվող փաստաթղթի համարը եւ փաստաթղթի իսկության ստուգման համար նախատեսված գաղտնաբառը:
1.3. Սույն հոդվածի 1.1-ին մասով սահմանած փաստաթղթերի իսկությունը, իսկ գրանցման վկայականների դեպքում՝ նաեւ դրանց վավերականությունն ստուգվում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքէջի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով՝ սույն հոդվածի 1.2-րդ մասով ամրագրված՝ փաստաթղթի համարի եւ փաստաթղթի իսկության ստուգման համար նախատեսված գաղտնաբառի մուտքագրմամբ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 34-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Պետական գրանցման ժամանակ թույլ տրված սխալի ուղղման հիմքով տրամադրվում է նոր գրանցման վկայական՝ ուղղման վերաբերյալ նշումով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 51-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի սպասարկման գրասենյակի կնիքով» բառերը փոխարինել «պայմանագրի կողմերի ստորագրությունների իսկությունը ճանաչող անձի ստորագրությամբ» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 73-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 8-րդ կետից հանել «եւ նոր գրանցման վկայական տրամադրելու կամ վկայականում փոփոխություն կատարելու» բառերը.
2) 1-ին մասի 14-րդ եւ 14.1-ին կետերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 7. Օրենքի 74-րդ հոդվածում՝
1) 4-րդ եւ 5-րդ մասերից հանել «, կամ վկայականում համապատասխան փոփոխությունը կատարվում» բառերը.
«6. Մինչեւ 2019 թվականի հուլիսի 1-ը տրամադրված գրանցման վկայականը նոր գրանցման վկայականով փոխարինվում է դրա համար դիմումը սույն օրենքով սահմանված կարգով ներկայացվելու օրվանից 2-րդ աշխատանքային օրը:».
3) 7-րդ մասը «կատարվում է» բառերից հետո լրացնել «, եւ դրա հիմքով նոր գրանցման վկայականը կամ տեղեկատվությունը տրամադրվում է» բառերով:

Статья 1. В части 1 статьи 19  Закона “О государственной регистрации прав на имущество” от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н (далее – Закон) слова “Комитетом кадастра недвижимого имущества” заменить словами “Комитетом кадастра”.
Статья 2. Статью 27 Закона дополнить частями 7 и 8 следующего содержания:
“7. В случае необходимости изменения данных, внесенных в представленное заявителем свидетельство о регистрации, заявителю выдается новое свидетельство о регистрации.
8. Свидетельство о регистрации, выданное до 1 июля 2019 года, по требованию субъекта зарегистрированного права или уполномоченного им лица, а в случае смерти субъекта по требованию нотариуса заменяется новым свидетельством о регистрации с указанием фактической даты государственной регистрации, даже если не возникает необходимость изменения внесенных данных, указанных в части 7 настоящей статьи.”.
Статья 3. В статье 31 Закона:
1) часть 1.1 изложить в следующей редакции:
“1.1. Закрывающие документы, составленные в результате осуществления функций Государственного регистра недвижимого имущества с применением автоматизированных систем управления, составляются и утверждаются посредством электронной системы.”;
2) дополнить частями 1.2 и 1.3 следующего содержания:
“1.2. В документ, установленный частью 1.1 настоящей статьи, вводится автоматически сгенерированный  автоматизированной системой управления номер документа и пароль, предусмотренный для проверки подлинности документа.
1.3. Подлинность установленных частью 1.1 настоящей статьи документов, а в случае свидетельств о регистрации - также их действительность проверяются посредством ввода в электронную систему официального сайта Государственного регистра недвижимого имущества зафиксированных частью 1.2 настоящей статьи номера документа и пароля, предусмотренного для проверки подлинности документа.”.
Статья 4. Статью 34 Закона дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. На основании исправления ошибки, допущенной при государственной регистрации, выдается новое свидетельство о регистрации с отметкой об исправлении.”.
Статья 5 . В части 2 статьи 51 Закона слова “печатью офиса обслуживания Государственного регистра недвижимого имущества” заменить словами “подписью лица, признающего подлинность подписей сторон договора”.
Статья 6. В статье 73 Закона:
1) в пункте 8 части 1 исключить слова “и выдачу нового свидетельства о регистрации или внесение изменения в свидетельство”;
2) в части 1 пункты 14 и 14.1 признать утратившими силу.
Статья 7. В статье 74 Закона:
1) в частях 4 и 5 исключить слова “, или соответствующее изменение в свидетельство вносится”;
2) часть 6 изложить в следующей редакции:
“6. Свидетельство о регистрации, выданное до 1 июля 2019 года, заменяется новым свидетельством о регистрации на 2-й рабочий день со дня подачи заявления об этом в установленном настоящим Законом порядке.”;
3) часть 7 после слова “производится” дополнить словами “и на этом основании новое свидетельство о регистрации выдается или информация предоставляется”.