«ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ՍԱԿԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հրապարակային սակարկությունների մասին» 2003 թվականի հոկտեմբերի 8-ի ՀՕ-15-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 31-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի «հարկադիր կատարման ծառայության» բառերը փոխարինել «հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության (այսուհետ՝ ծառայություն)» բառերով.
2) 4-րդ մասի «հարկադիր կատարման» բառերը հանել:
Հոդված 2. Օրենքի 32-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության (այսուհետ` ծառայություն)» բառերը փոխարինել «ծառայության» բառով.
2) 2-րդ մասը «մասին» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ գրավոր համաձայնություն աճուրդում հաղթելու դեպքում աճուրդի հաղթողի անունը, ազգանունը, հայրանունը եւ հասցեն, ինչպես նաեւ նրա ձեռք բերած լոտի գնման գնի վերաբերյալ տեղեկությունները ծառայության կողմից հրապարակվելու մասին» բառերով.
3) 4-րդ մասը «ենթակա չեն» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ աճուրդում հաղթողի եւ նրա ձեռք բերած լոտի գնման գնի վերաբերյալ տեղեկությունների» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքում «հարկադիր կատարման ծառայություն» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «ծառայություն» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Եթե աճուրդը չի կայացել գնորդ չլինելու կամ լոտի մեկնարկային գնի հավելում չկատարվելու հիմքերով, ապա երկրորդ հարկադիր աճուրդ կազմակերպելուց վաճառվող լոտի մեկնարկային գինն իջեցվում է նախորդ աճուրդի համար սույն օրենքի 30-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված մեկնարկային գնի տասը տոկոսի չափով, անկախ այն հանգամանքից, որ նախորդ աճուրդի մեկնարկային գինը սահմանված է եղել կողմերի առաջարկությամբ: Նույն հիմքերով աճուրդը չկայանալու դեպքում երրորդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ հարկադիր աճուրդ կազմակերպելուց վաճառվող լոտի մեկնարկային գինն իջեցվում է նախորդ աճուրդի համար հարկադիր կատարողի սահմանած մեկնարկային գնի տասը տոկոսի չափով, անկախ այն հանգամանքից, որ նախորդ աճուրդի մեկնարկային գինը սահմանված է եղել կողմերի առաջարկությամբ: Տասնհինգերորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում հաջորդ աճուրդներում լոտի մեկնարկային գինը չի իջեցվում: Տասնհինգերորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում հարկադիր աճուրդի է ներկայացվում նաեւ պարտապանին պատկանող՝ օրենքով սահմանված նույն հերթում ներառված այլ գույք, իսկ նույն հերթում ներառված գույքերի անբավարարության դեպքում՝ հաջորդ հերթում ներառված այլ գույք:»:
Հոդված 5. Օրենքի 35.1-ին հոդվածի 1-ին մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության հարկադիր կատարման» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 35.2-րդ հոդվածում'
1) 5-րդ եւ 6-րդ մասերի «բանկային» բառը փոխարինել «աշխատանքային» բառով:
2) 7-րդ մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7. Հաղթողի կողմից գնման գինը վճարվելուց եւ այն փաստացի ծառայության դեպոզիտ հաշվին մուտքագրվելուց հետո' հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում, հարկադիր կատարողը նրա կամ նրա ներկայացուցչի հետ կնքում է առք ու վաճառքի պայմանագիր:»:
Հոդված 7. Օրենքի 35.4-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Եթե աճուրդը չի կայացել գնորդ չլինելու կամ լոտի մեկնարկային գնի հավելում չկատարվելու հիմքերով, ապա հաջորդ հարկադիր աճուրդ կազմակերպելուց վաճառվող լոտի մեկնարկային գինն իջեցվում է նախորդ աճուրդի համար սահմանված մեկնարկային գնի տասը տոկոսի չափով: Տասնհինգերորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում հաջորդ աճուրդներում լոտի մեկնարկային գինը չի իջեցվում: Տասնհինգերորդ հարկադիր աճուրդը չկայանալու դեպքում հարկադիր աճուրդի է ներկայացվում նաեւ պարտապանին պատկանող՝ օրենքով սահմանված նույն հերթում ներառված այլ գույք, իսկ նույն հերթում ներառված գույքերի անբավարարության դեպքում՝ հաջորդ հերթում ներառված այլ գույք:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН "О ПУБЛИЧНЫХ ТОРГАХ"
Статья 1. В статье 31 Закона "О публичных торгах" от 8 октября 2003 года ЗР – 15 – Н (далее – Закон):
1) в части 3 слова "Службы принудительного исполнения" заменить словами "Службы обеспечения принудительного исполнения (далее – Служба)";
2) в части 4 исключить слова "принудительного исполнения".
Статья 2. В статье 32 Закона:
1) в части 1 слова "Службы принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции Республики Армения (далее - Служба)" заменить словом "Службы";
2) часть 2 после слов "настоящего Закона)" дополнить словами ", а также, в случае победы в аукционе, письменное согласие на оглашение Службой сведений о фамилии, имени, отчестве и адресе победившего участника аукциона, а также о цене приобретенного им лота";
3) часть 4 после слов "не подлежат оглашению" дополнить словами ", за исключением сведений о победившем участнике аукциона и покупной цене приобретенного им лота".
Статья 3. В тексте Закона грамматические формы слов "Служба принудительного исполнения" заменить соответствующими формами слов "Служба обеспечения принудительного исполнения".
Статья 4. Абзац первый части 2 статьи 35 Закона изложить в следующей редакции:
"2. Если аукцион не состоялся по основаниям отсутствия покупателя или непроизведения прибавки к стартовой цене лота, то при организации второго принудительного аукциона стартовая цена продаваемого лота снижается в размере десяти процентов стартовой цены, установленной для предыдущего аукциона частью 2 статьи 30 настоящего Закона, независимо от обстоятельства установления стартовой цены предыдущего аукциона по предложению сторон. Если аукцион объявляется несостоявшимся по тем же основаниям, то при организации третьего и каждого последующего принудительного аукциона стартовая цена продаваемого лота снижается в размере десяти процентов стартовой цены, установленной приставом для предыдущего аукциона, независимо от обстоятельства установления стартовой цены предыдущего аукциона по предложению сторон. После пятнадцатого несостоявшегося принудительного аукциона стартовая цена лота на следующих аукционах не снижается. На принудительный аукцион, следующий за пятнадцатым несостоявшимся принудительным аукционом, выставляется установленное законом иное принадлежащее должнику и включенное в ту же очередь имущество, а при недостаточности включенного в ту же очередь имущества – иное имущество, включенное в следующую очередь.".
Статья 5. В части 1 статьи 35.1 Закона исключить слова "принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Армения".
Статья 6. В статье 35.2 Закона:
1) в частях 5 и 6 слово "банковских" заменить словом "рабочих";
2) абзац первый части 7 изложить в следующей редакции:
"7. В течение пяти рабочих дней после оплаты победившим участником цены покупки и фактического зачисления ее на депозитный счет Службы пристав заключает с ним или его представителем договор купли-продажи.".
Статья 7. Часть 2 статьи 35.4 Закона изложить в следующей редакции:
"2. Если аукцион не состоялся по основаниям отсутствия покупателя или непроизведения прибавки к стартовой цене лота, то при организации следующего принудительного аукциона стартовая цена продаваемого лота снижается в размере десяти процентов стартовой цены, установленной для предыдущего аукциона. После пятнадцатого несостоявшегося принудительного аукциона стартовая цена лота на следующих аукционах не снижается. На принудительный аукцион, следующий за пятнадцатым несостоявшимся принудительным аукционом, выставляется установленное законом иное принадлежащее должнику и включенное в ту же очередь имущество, а при недостаточности включенного в ту же очередь имущества – иное имущество, включенное в следующую очередь.".
Статья 8. Заключительная часть и переходные положения
2. Настоящий Закон распространяется на аукционы, организуемые после вступления в силу настоящего Закона.