Ընդունվել է 10.09.2019
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի 43.1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-2.4-րդ մասերով.
«2.1 Առանց աղբահանության ծառայությունների մատուցման պայմանագրի աղբը տեղափոխելը եւ հեռացնելը (թափելը) կամ պայմանագրով սահմանված վայրից (տեղից) դուրս աղբը հեռացնելը (թափելը)՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ հարյուրհիսնապատիկի չափով:
2.2. Սույն հոդվածի 2.1-ին մասով նախատեսված խախտումը վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո կրկին կատարելը մեկ տարվա ընթացքում՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով:
2.3. Աղբահանության վճար վճարելու պարտավորություն ունեցող անձի կողմից համայնքի ղեկավարին շինություններում (այդ թվում` առանձնացված տնտեսական գործունեության համար նախատեսված շինությունների առանձին հատվածներում) եւ շինություններից դուրս ծառայությունների մատուցման վայրերում գործունեության տեսակի, ինչպես նաեւ մշտապես կամ ժամանակավորապես որեւէ գործունեություն չիրականացնելու վերաբերյալ սխալ տեղեկատվություն ներկայացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ երեքհարյուրապատիկի չափով:
2.4. Սույն հոդվածի 2.2-րդ մասով նախատեսված խախտումը վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝    առաջացնում է տուգանքի նշանակում իրավաբանական անձի նկատմամբ՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ ութհարյուրապատիկի չափով:»:

Статья 1. Статью 43.1 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года дополнить частями 2.1 – 2.4 следующего содержания:
"2.1. Вывоз и удаление (выброс) мусора без заключения договора оказания услуг по мусороудалению либо удаление (выброс) мусора за пределами указанной в договоре территории (места):
влечет назначение штрафа юридическому лицу— в размере от стократного до стопятидесятикратного размера минимальной заработной платы.
2.2. Повторное совершение нарушения, предусмотренного частью 2.1 настоящей статьи, в течение года со дня назначения административного взыскания:  влечет назначение штрафа юридическому лицу - в размере от стопятидесятикратного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы.
2.3. Представление главе муниципалитета лицом, имеющим обязательство по внесению платы за мусороудаление, недостоверной информации о виде деятельности по оказанию услуг на территории   строений (в том числе на отдельных участках строений, предназначенных для осуществления обособленной хозяйственной деятельности) и за пределами территории строений, а также о  постоянном или временном неосуществлении какой-либо деятельности:
влечет назначение штрафа юридическому лицу - в размере от двухсоткратного до трехсотпятидесятикратного размера минимальной заработной платы.
2.4. Повторное совершение нарушения, предусмотренного частью 2.2 настоящей статьи, в течение года со дня назначения административного взыскания:  влечет назначение штрафа юридическому лицу - в размере от пятисоткратного до восьмисоткратного размера минимальной заработной платы.