«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «ինտերնետային կայքում (www.parliament.am)» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ պետական կամ օրենքով պահպանվող այլ գաղտնիք պարունակողների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին կետով.
«9.1) օրենքով նախատեսված դեպքերում առաջադրելու ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածու.»:
Հոդված 3. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին կետով.
«9.1) ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածուի առաջադրման ընթացակարգը,»:
Հոդված 4. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 7-րդ կետի, 153-րդ հոդվածի 1-ին, 3-րդ, 6-րդ եւ 7-րդ մասերի, 157-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի եւ 6-րդ մասի «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի» բառերը փոխարինել «Կոռուպցիայի կանխարգելման» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին կետով.
«7.1) ինքնավար մարմնի եզրակացության հիման վրա` այդ ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունները դադարեցնելու մասին հարցը.»:
Հոդված 6. Օրենքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1)  2-րդ կետի «գլխադասային» բառը փոխարինել «մշտական կամ ժամանակավոր» բառերով.
2)   լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) ինքնավար մարմնի նախագահի կամ անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեցող մարմինը:»:
Հոդված 7.  Օրենքի  146-րդ  հոդվածը  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ եւ 3-րդ մասերով.
«2. Եթե ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունքն օրենքով վերապահված է Ազգային ժողովի կառավարող կամ ընդդիմադիր խմբակցությանը, իսկ Ազգային ժողովի կառավարող կամ ընդդիմադիր խմբակցությունները մեկից ավելի են, ապա Ազգային ժողովի կառավարող կամ ընդդիմադիր խմբակցությունները ինքնավար մարմնի անդամի համապատասխան թափուր պաշտոնում առաջադրում են նախապես համաձայնեցված մեկ միասնական թեկնածու:
3. Եթե Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցությանը վերապահված ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում օրենքով սահմանված ժամկետում թեկնածու չի առաջադրվում, ապա այդ պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունքն անցնում է Ազգային ժողովի կառավարող խմբակցությանը:»:
Հոդված 8. Օրենքի 153.1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 153.1. Ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման կարգը
1.  Ազգային ժողովի նշանակած ինքնավար մարմնի անդամի լիազորություններն օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում կարող են դադարեցվել այդ ինքնավար մարմնի եզրակացության հիման վրա՝ սույն հոդվածով սահմանված կարգով:
2.  Եզրակացությունն օրենքով սահմանված կարգով ստանալուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում, Ազգային ժողովի նախագահն ապահովում է դրա տրամադրումը պատգամավորներին, իսկ ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման մասին հարցը քննարկվում է Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում:
3.  Եզրակացությունում նշված ինքնավար մարմնի անդամն առնվազն մեկ շաբաթ առաջ գրավոր տեղեկացվում է Ազգային ժողովի նիստում հարցի քննարկման մասին: Նրա բացակայության դեպքում հարցի քննարկումը հետաձգվում է երկու անգամ` երկուական շաբաթով, որից հետո այն քննարկվում է հաջորդ հերթական նիստերում` անկախ նրա ներկայությունից:
4.  Ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման մասին հարցն Ազգային ժողովի նիստում քննարկվում է Կանոնակարգի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով, հետեւյալ տարբերությամբ` որպես հիմնական զեկուցող հանդես է գալիս ինքնավար մարմնի նախագահը կամ օրենքով սահմանված կարգով նրան փոխարինողը, որից հետո ելույթ կարող է ունենալ եւ հարցերին պատասխանել եզրակացությունում նշված ինքնավար մարմնի անդամը:
5.  Հարցի քննարկման ավարտին քվեարկության է դրվում ինքնավար մարմնի  եզրակացության հիման վրա` ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման մասին հարցը:
6.  Ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման մասին Ազգային ժողովի որոշումն ընդունվում է գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:»:
Հոդված 9. Եզրափակիչ եւ անցումային դրույթներ
2. Մինչեւ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին»  2017 թվականի հունիսի 9-ի ՀՕ-96-Ն օրենքի ուժի մեջ մտնելն Օրենքի 153-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 157-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված եզրակացությունները ներկայացնում է  Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН “РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ”
Статья 1. Часть 3 статьи 5 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания” от 16 декабря 2016 года ЗР – 9 – Н (далее – Закон) после слов “ (www.parliament.am)” дополнить словами “, за исключением содержащих государственную или охраняемую законом другую тайну”.
Статья 2. Часть 1 статьи 8 Закона дополнить пунктом 9.1 следующего содержания:
“9.1) выдвигать кандидата на вакантную должность члена автономного органа  в предусмотренных законом случаях;”.
Статья 3. Часть 2 статьи 9 Закона дополнить пунктом 9.1 следующего содержания:
“9.1) процедура выдвижения кандидата на вакантную должность члена автономного органа,”.
Статья 4. В пункте 7 части 3 статьи 38, частях 1, 3,6 и 7 статьи 153, пункте 1 части 1 и в части 6 статьи 157 Закона слова “по этике высокопоставленных должностных лиц” заменить словами “по предупреждению коррупции”.
Статья 5. Часть 3 статьи 38 Закона дополнить пунктом 7.1 следующего содержания:
“7.1) вопрос о прекращении полномочий члена автономного органа - на основании заключения этого автономного органа;”.
Статья 6.  В части 2 статьи 64 Закона:
1) в пункте 2 слово “головная” заменить словами “постоянная или временная”;
2) часть дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) орган, имеющий право на выдвижение кандидата на вакантную должность председателя или члена автономного  органа.”.
Статья 7. Статью 146 Закона дополнить частями 2 и 3 следующего  содержания:
“2. Если право на выдвижение кандидата на вакантную должность автономного органа отведено правящей или оппозиционной фракции Национального Собрания, а правящих или оппозиционных фракций Национального Собрания две и более, то на соответствующую вакантную должность члена автономного органа правящие или оппозиционные фракции Национального Собрания выдвигают одного предварительно согласованного единого кандидата.
3. Если на отведенную оппозиционной фракции Национального Собрания вакантную должность члена автономного органа   в установленный законом срок кандидат не выдвигается, то право выдвижения кандидата на эту должность переходит к правящей фракции Национального Собрания.”.
Статья 8. Статью 153.1 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 153.1. Порядок прекращения полномочий члена автономного органа
1. При наличии установленных законом оснований полномочия назначенного Национальным Собранием члена автономного органа в установленном настоящей статьей порядке могут быть прекращены на основании заключения этого автономного органа.
2. Председатель Национального Собрания в течение 24 часов после получения заключения в установленном законом порядке обеспечивает его предоставление депутатам, а вопрос о прекращении полномочий члена автономного органа рассматривается на предстоящем очередном заседании Национального Собрания.
3. Указанный в заключении член автономного органа не менее чем за неделю письменно уведомляется о рассмотрении вопроса на заседании Национального Собрания. В случае его отсутствия рассмотрение вопроса дважды откладывается – каждый раз на две недели,   после чего он рассматривается на следующем очередном заседании, независимо от его присутствия.
4. Вопрос о прекращении полномочий члена автономного органа рассматривается на заседании Национального Собрания в порядке, установленном частью 2 статьи 149 Регламента, со следующим различием – в качестве основного докладчика выступает председатель автономного органа или лицо, замещающее его в установленном законом порядке, после чего указанный в заключении член автономного органа может выступать и отвечать на вопросы.
5. По завершении рассмотрения вопроса на голосование ставится вопрос о прекращении полномочий члена автономного органа на основании заключения автономного органа.
6. Постановление Национального Собрания о прекращении полномочий члена автономного органа принимается тайным голосованием, большинством голосов от общего числа депутатов.”.
Статья 9. Заключительные и переходные положения
2. До вступления в силу Закона “О Комиссии по предупреждению коррупции”  от 9 июня 2017 года ЗР – 96 – Н  заключения, предусмотренные частью 1 статьи 153 и пунктом 1 части 1 статьи 157 Закона, представляет Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц.