«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «ինտերնետային կայքում (www.parliament.am)» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ պետական կամ օրենքով պահպանվող այլ գաղտնիք պարունակողների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին կետով.
«9.1) օրենքով նախատեսված դեպքերում առաջադրելու ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածու.»:
Հոդված 3. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-ին կետով.
«9.1) ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածուի առաջադրման ընթացակարգը,»:
Հոդված 4. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 7-րդ կետի, 153-րդ հոդվածի 1-ին, 3-րդ, 6-րդ եւ 7-րդ մասերի, 157-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի եւ 6-րդ մասի «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի» բառերը փոխարինել «Կոռուպցիայի կանխարգելման» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին կետով.
«7.1) ինքնավար մարմնի եզրակացության հիման վրա` այդ ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունները դադարեցնելու մասին հարցը.»:
Հոդված 6. Օրենքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1)  2-րդ կետի «գլխադասային» բառը փոխարինել «մշտական կամ ժամանակավոր» բառերով.
2)   լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) ինքնավար մարմնի նախագահի կամ անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեցող մարմինը:»:
Հոդված 7.  Օրենքի  146-րդ  հոդվածը  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ եւ 3-րդ մասերով.
«2. Եթե ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունքն օրենքով վերապահված է Ազգային ժողովի կառավարող կամ ընդդիմադիր խմբակցությանը, իսկ Ազգային ժողովի կառավարող կամ ընդդիմադիր խմբակցությունները մեկից ավելի են, ապա Ազգային ժողովի կառավարող կամ ընդդիմադիր խմբակցությունները ինքնավար մարմնի անդամի համապատասխան թափուր պաշտոնում առաջադրում են նախապես համաձայնեցված մեկ միասնական թեկնածու:
3. Եթե Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցությանը վերապահված ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում օրենքով սահմանված ժամկետում թեկնածու չի առաջադրվում, ապա այդ պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունքն անցնում է Ազգային ժողովի կառավարող խմբակցությանը:»:
Հոդված 8. Օրենքի 153.1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 153.1. Ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման կարգը
1.  Ազգային ժողովի նշանակած ինքնավար մարմնի անդամի լիազորություններն օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում կարող են դադարեցվել այդ ինքնավար մարմնի եզրակացության հիման վրա՝ սույն հոդվածով սահմանված կարգով:
2.  Եզրակացությունն օրենքով սահմանված կարգով ստանալուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում, Ազգային ժողովի նախագահն ապահովում է դրա տրամադրումը պատգամավորներին, իսկ ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման մասին հարցը քննարկվում է Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում:
3.  Եզրակացությունում նշված ինքնավար մարմնի անդամն առնվազն մեկ շաբաթ առաջ գրավոր տեղեկացվում է Ազգային ժողովի նիստում հարցի քննարկման մասին: Նրա բացակայության դեպքում հարցի քննարկումը հետաձգվում է երկու անգամ` երկուական շաբաթով, որից հետո այն քննարկվում է հաջորդ հերթական նիստերում` անկախ նրա ներկայությունից:
4.  Ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման մասին հարցն Ազգային ժողովի նիստում քննարկվում է Կանոնակարգի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով, հետեւյալ տարբերությամբ` որպես հիմնական զեկուցող հանդես է գալիս ինքնավար մարմնի նախագահը կամ օրենքով սահմանված կարգով նրան փոխարինողը, որից հետո ելույթ կարող է ունենալ եւ հարցերին պատասխանել եզրակացությունում նշված ինքնավար մարմնի անդամը:
5.  Հարցի քննարկման ավարտին քվեարկության է դրվում ինքնավար մարմնի  եզրակացության հիման վրա` ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման մասին հարցը:
6.  Ինքնավար մարմնի անդամի լիազորությունների դադարեցման մասին Ազգային ժողովի որոշումն ընդունվում է գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:»:
Հոդված 9. Եզրափակիչ եւ անցումային դրույթներ
2. Մինչեւ «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին»  2017 թվականի հունիսի 9-ի ՀՕ-96-Ն օրենքի ուժի մեջ մտնելն Օրենքի 153-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 157-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված եզրակացությունները ներկայացնում է  Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը:

ON MAKING SUPPLEMENTS AND AMENDMENTS TO THE CONSTITUTIONAL LAW “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Adopted 13.09.2019
Article 1. Part 3 of Article 5 of the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly” of December 16, 2016 LA - 9 - N (hereinafter-Law), after the words “on the official web site of the National Assembly (www.parliament.am)”, shall be supplemented with the words “,with the exception of those containing other secrets maintained by law or state.”
Article 2. Part 1 of Article 8 of the Law shall be supplemented with paragraph 9.1 as follows:
“9.1) to nominate a candidate for a vacant office of a member of a self-government body in cases foreseen by law;.”
Article 3. Part 2 of Article 9 of the Law shall be supplemented with paragraph 9.1 as follows:
“9.1) the procedure for nominating a candidate for a vacant office of a member of a self-government body,”.
Article 4. In paragraph 7 of part 3 of Article 38, in parts 1, 3, 6 and 7 of Article 153, in paragraph 1 of part 1 and in part 6 of Article 157 of the Law, the words “the ethics of high-ranking officials” shall be replaced by the words “on Prevention of Corruption”.
Article 5. Part 3 of Article 38 of the Law shall be supplemented with paragraph 7.1 as follows:
“7.1) on the basis of the conclusion of the self-government body - the issue on termination of powers of a member of that self-government body;.”
Article 6. In part 2 of Article 64 of the law:
1) in paragraph 2 of part 2, the word “head” shall be replaced by the words “standing or Ad-hoc;”
2) the part shall be supplemented with paragraph 5 as follows:
“5) the body having the right to nominate a candidate for a vacant office of a chair or a member of a self-government body.”.
Article 7. Article 146 of the Law shall be supplemented with parts 2 and 3 with the following content:
“2. If the right to nominate a candidate for a vacant office of a self-government body by law is reserved to the ruling or opposition faction of the National Assembly, and the ruling or opposition factions of the National Assembly are more than two, then the ruling or opposition factions of the National Assembly shall nominate previously agreed one united candidate for the corresponding vacant office of a member of the self-government body.
3. If a candidate is not nominated for the vacant office of an opposition faction of the National Assembly within the time period prescribed by law, then the right to nominate a candidate for this office shall be transferred to the ruling faction of the National Assembly.”
Article 8. Article 153.1 of the Law shall be stated with the following edition:
“Article 153.1. Procedure for termination of the powers of a member of a self-government body
1. In case there are grounds established by law, the powers of a member of a self-government body, appointed by the National Assembly, may be terminated by the procedure prescribed by this article on the basis of a conclusion of that self-government body.
2. The Chairperson of the National Assembly, within 24 hours after receiving the conclusion by the procedure as prescribed by law, shall provide its submission to the Deputies, and the issue of terminating the powers of a member of the self-government body shall be debated at the upcoming regular sitting of the National Assembly.
3. The member of the self-government body indicated in the conclusion, shall be notified in a written form, at least a week in advance, on the debate of the issue at a sitting of the National Assembly. In case of his absence, the debate of the issue shall be postponed twice - each time for two weeks, after which it shall be debated at the next regular sittings, regardless of his presence.
4. The issue of termination of the powers of a member of a self-government body shall be debated at a sitting of the National Assembly in the procedure prescribed by part 2 of Article 149 of the Rules of Procedure, with the following difference: the chairman of the self-government body or the person replacing him/her shall take the floor in the procedure prescribed by law as a main presenter, after which the member of a self-government body, indicated in the conclusion, may take the floor and answer the questions.
5. At the end of the debate, the issue of termination of the powers of a member of the self-government body on the basis of the conclusion of the self-government body shall be put to a vote.
6. The decision of the National Assembly on the termination of powers of a member of a self-government body shall be adopted by secret ballot, by a majority of votes of the total number of Deputies.”
Article 9. Final and transitional provisions
1. This Law shall enter into force on the tenth day following the day of its official promulgation.
2. Prior to the entry into force of the Law “On Commission for the Prevention of Corruption” of June 9, 2017, LA - 96 - N, the conclusions foreseen by part 1 of Article 153 and by paragraph 1 of Part 1 of Article 157 of the Law shall be submitted by the Ethics Commission of High-ranking Officials.