«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ, ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՆՁՆԱՑՎԱԾ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ, ՀԻՄՆԱՐԿՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀՕ-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «Վճարի դիմաց մատուցվող ծառայությունների տեսակների ամբողջական ցանկը եւ պայմանները, ինչպես նաեւ համապատասխան վճարի չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» նախադասությունը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է լրացուցիչ մատուցվող ծառայությունների տեսակների ամբողջական ցանկը եւ պայմանները, որոնց դիմաց գանձվող վճարներն ուղղվում են պետական բյուջե՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած չափերով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 5-րդ մասից հանել «արտաբյուջետային ֆոնդի եւ» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 5.1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին գանձապետարանում Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համար բացված արտաբյուջետային հաշվին առկա գործակալության կողմից հավելյալ մատուցվող ծառայությունների դիմաց գանձված վճարներից գոյացած արտաբյուջետային միջոցները մուտքագրվում են պետական բյուջե՝ որպես ազատ մնացորդ:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը: Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն օրենքով սահմանված կարգով բացված արտաբյուջետային միջոցների հաշվին իրականացվող եւ Հայաստանի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված արտաբյուջետային ծրագրերը, միջոցառումները, դրանց հետ կապված եկամուտները եւ ծախսերը համարել Հայաստանի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեի համապատասխան ծրագրեր, միջոցառումներ, եկամուտներ եւ ծախսեր: Ընդ որում, սույն հոդվածով նախատեսված միջոցների հաշվին ծախսերը ֆինանսավորվում են բացառապես համապատասխան մուտքերի սահմաններում եւ դրանց հաշվին:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկու ամսվա ընթացքում, Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններն ընդունում են սույն օրենքից բխող այն ենթաօրենսդրական նորմատիվ ակտերը, որոնց ընդունումը սույն օրենքով վերապահված է այդ մարմիններին:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ГОСУДАРСТВЕННОМ УЧЕТЕ ВЫДЕЛЕННЫХ ПОДРАЗДЕЛЕНИЙ, УЧРЕЖДЕНИЙ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ И ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ”
Статья 1. В части 2статьи 10 Закона “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н ( далее – Закон) предложение“ Полный перечень и условия оказываемых за плату видов услуг, а также размер соответствующего платежа устанавливается Правительством Республики Армения. ” заменить предложением “ Правительство Республики Армения устанавливает полный перечень и условия дополнительно оказываемых видов услуг, взыскиваемые за которые платежи направляются в государственный бюджет в размерах, установленных Правительством Республики Армения.”.
Статья 2. В части 5 статьи 11 Закона исключить слова “ внебюджетного фонда и ”.
Статья 3. Ч асть 5.1 статьи 11 Закона признать утратившей силу.
Статья 4. В небюджетные средства, собранные на внебюджетном счете, открытом в Казначействе для Министерства юстиции Республики Армения, полученные на момент вступления в силу настоящего Закона от платежей, взимаемых за оказываемые Агентством дополнительные услуги, зачисляются в государственный бюджет в виде свободного остатка.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования. До вступления в силу настоящего Закона предусмотренные государственным бюджетом Республики Армения на 2019 год внебюджетные программы, мероприятия, связанные с ними доходы и расходы, осуществляемые за счет открытых в установленном законом порядке внебюджетных средств, считать соответствующими программами, мероприятиями, доходами и расходами государственного бюджета Республики Армения на 2019 год. При этом расходы за счет предусмотренных настоящей статьей средств финансируются исключительно в пределах соответствующих поступлений и за их счет.
Статья 6. Органы государственного управления Республики Армения в течение двух месяцев после вступления в силу настоящего Закона принимают вытекающие из настоящего Закона подзаконные нормативные акты, принятие которых настоящим Законом отведено к компетенции этих органов.