«ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մաքսային կարգավորման մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-241-Ն օրենքում (այսուհետ՝ Օրենք)՝
1)  95-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 95. Մաքսային գործառնությունների իրականացման համար գանձվող պետական տուրքը
Մաքսային գործառնությունների իրականացման համար գանձվող պետական տուրքը Միության մաքսային օրենսգրքի 47-րդ հոդվածով սահմանված՝ մաքսային մարմինների կողմից մաքսային գործառնությունների իրականացման, մաքսային ուղեկցման, ապրանքների ժամանակավոր պահպանման, ինչպես նաեւ նախնական որոշումների տրամադրման համար «Պետական տուրքի մասին» օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե վճարվող պարտադիր վճար է (այսուհետ՝ Պետական տուրք):».
2)  96-99-րդ հոդվածներն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի  ամբողջ  տեքստում  «մաքսավճար»  բառը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «Պետական տուրք» բառերով:
Հոդված  3.  Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող երկրորդ ամսվա 1-ից:

Статья 1. В Законе “О таможенном регулировании” от 17 декабря 2014 года ЗР-241-Н (далее – Закон):
Государственная пошлина, уплачиваемая за совершение таможенных операций, - это обязательный платеж, уплачиваемый в государственный бюджет Республики Армения в установленных Законом “О государственной пошлине” порядке и размере за осуществление таможенными органами установленных статьей 47 Таможенного кодекса Союза таможенных операций, таможенного сопровождения, временного хранения товаров, а также за предоставление предварительных решений (далее – государственная пошлина).”;
2) статьи 96-99 признать утратившими силу.
Статья 2. Во всем тексте Закона слова “таможенный сбор” в соответствующих грамматических формах заменить словами “государственная пошлина” в соответствующих грамматрических формах.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу с 1 числа второго месяца, следующего за днем официального опубликования настоящего Закона.