Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին
Հոդված 1. «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» 2006 թվականի դեկտեմբերի 5-ի ՀՕ-258-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 8-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) «ժ» կետը «արտադրանքի թողարկման» բառերից հետո լրացնել «(ներառյալ՝ դեղերի եւ բժշկական նշանակության ապրանքների արտադրման ու ներմուծման)» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժզ» կետով.
«ժզ) բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների (անկախ սեփականության ձեւից) փոխադրում ռազմական դրության աշխատանքային ռեժիմի` համաձայն զորահավաքային առաջադրանք ունեցող կազմակերպությունների հետ կնքվող եռակողմ պայմանագրերի:»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածում`
1) 1-ին եւ 2-րդ մասերը «արդարադատության,» բառից հետո լրացնել «առողջապահության,» բառով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե.1)» կետով.
«ե.1) ռազմական դրության պայմաններում բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման ապահովում, բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններին բնակչության բնական կենսագոյության ապահովման համար լրացուցիչ ուժերի եւ միջոցների ծավալման վերաբերյալ առաջադրանքների տրամադրում.»:
Հոդված 3. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15-րդ կետով.
«15) սահմանում է ռազմական դրության ժամանակ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում (անկախ սեփականության ձեւից) առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի կառավարման լիազորությունները:»:
Հոդված 4. Օրենքի 12-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«Ռազմական դրությամբ պայմանավորված՝ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների առողջապահության բնագավառի կառավարման լիազորություններն անցնում են Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնին` անկախ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների սեփականության ձեւից, բացառությամբ պաշտպանության նախարարության զինվորական հոսպիտալների:»:

Правовой режим военного положения
Статья 1. В части 1 статьи 8 Закона Республики Армения “О правовом режиме военного положения” от 5 декабря 2006 года ЗР-258-Н (далее – Закон):
1) пункт “к” после слов “по производству продукции” дополнить словами “(включая производство и ввоз лекарств и товаров медицинского назначения)”;
2) часть дополнить пунктом “р” следующего содержания:
“р) перевод в рабочий режим военного положения организаций, осуществляющих медицинскую помощь и обслуживание (независимо от формы собственности) – согласно трехсторонним договорам, заключаемым с организациями, имеющими мобилизационное задание.”.
Статья 2. В статье 9 Закона:
1) части 1 и 2 после слова “юстиции,” дополнить словом “здравоохранения,”;
2)  часть 2 дополнить пунктом “д.а” следующего содержания:
д.а) обеспечение в условиях военного положения медицинской помощи и обслуживания населения, предоставление организациям, осуществляющим медицинскую помощь и обслуживание, заданий по развертыванию дополнительных сил и средств для обеспечения нормальной жизнеспособности населения;”.
Статья 3. Часть 1 статьи 11 Закона дополнить пунктом 15 следующего содержания:
“15) устанавливает во время военного положения управленческие полномочия уполномоченного органа государственного управления в области здравоохранения в организациях, осуществляющих медицинскую помощь и обслуживание.”.
Статья 4. Статью 12 Закона дополнить частью 2 следующего содержания:
“Обусловленные военным положением управленческие полномочия в области здравоохранения в организациях, осуществляющих медицинскую помощь и обслуживание, переходят к уполномоченному органу государственного управления в области здравоохранения - независимо от формы собственности организаций, осуществляющих медицинскую помощь и обслуживание, за исключением военных госпиталей Министерства обороны.”.