Քաղաքացիական ծառայության մասին
Հոդված 1. «Քաղաքացիական ծառայության մասին» 2018 թվականի մարտի 23-ի ՀՕ-205-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Պետական ծառայության պաշտոնը համարվում է առանձնահատկություն ունեցող, եթե այն չի ընդգրկվում քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անվանացանկում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետը եւ 24-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «ծառայողները» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ ժամկետային աշխատանքային պայմանագրով պաշտոն զբաղեցնող քաղաքացիական ծառայողների» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-4-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) քաղաքացիական ծառայության ղեկավար պաշտոնների 1-ին եւ 2-րդ ենթախմբերի պաշտոնների համար` հանրային ծառայության առնվազն չորս տարվա ստաժ կամ հինգ տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ կամ պաշտոնի անձնագրով պահանջվող աշխատանքի բնագավառում` հինգ տարվա աշխատանքային ստաժ.
2) քաղաքացիական  ծառայության  ղեկավար  պաշտոնների 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ ենթախմբերի պաշտոնների համար` հանրային ծառայության առնվազն երեք տարվա ստաժ կամ չորս տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ կամ պաշտոնի անձնագրով պահանջվող աշխատանքի բնագավառում` չորս տարվա աշխատանքային ստաժ.
3) քաղաքացիական ծառայության մասնագիտական պաշտոնների 1-ին եւ 2-րդ ենթախմբերի պաշտոնների համար` հանրային ծառայության առնվազն երկու տարվա ստաժ կամ երեք տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ կամ պաշտոնի անձնագրով պահանջվող աշխատանքի բնագավառում` երեք տարվա աշխատանքային ստաժ.
4) քաղաքացիական ծառայության մասնագիտական պաշտոնների 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ ենթախմբերի պաշտոնների համար` հանրային ծառայության առնվազն մեկ տարվա ստաժ կամ մեկ տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ կամ պաշտոնի անձնագրով պահանջվող աշխատանքի բնագավառում` մեկ տարվա աշխատանքային ստաժ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 9-րդ հոդվածում`
«5. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում մրցույթը կազմակերպում եւ անցկացնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Հաշվեքննիչ պալատում գլխավոր քարտուղարի մրցույթը կազմակերպում եւ անցկացնում է Հաշվեքննիչ պալատը:»:
1) 1-ին մասը «թեստավորման փուլը,» բառերից հետո լրացնել «կամ թեստավորման փուլը հաղթահարած մասնակիցներից ոչ մեկը չի ներկայացել հարցազրույցի փուլին,» բառերով.
2) 2-րդ մասը «թեստավորման փուլը,» բառերից հետո լրացնել «կամ թեստավորման փուլը հաղթահարած մասնակիցներից ոչ մեկը չի ներկայացել հարցազրույցի փուլին,» բառերով.
3) 22-րդ մասը «Կառավարությունը» բառից հետո լրացնել «, իսկ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում` Մարդու իրավունքների պաշտպանը» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 7-րդ մասի «մասնագիտական բարձրագույն կրթության» բառերը փոխարինել «բարձրագույն մասնագիտական կրթության» բառերով, իսկ «հինգ թեկնածուները»` «հինգ թեկնածուն» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «այդ պաշտոններն զբաղեցվում են» բառերը փոխարինել «քաղաքացիական ծառայության այդ պաշտոնների անձնագրերով նախատեսված գործառույթներն իրականացվում են» բառերով, իսկ նույն մասը «սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի» եւ «մեկ այլ անձի» բառերից առաջ լրացնել «այդ պաշտոններն զբաղեցվում են» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 4-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Քաղաքացիական ծառայության պաշտոն զբաղեցնելու առավելագույն տարիքը լրանալու դեպքում տվյալ պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձի որոշմամբ տվյալ պաշտոնում ծառայության ժամկետը կարող է երկարաձգվել մինչեւ մեկ տարի ժամկետով` մեկ անգամ:»:
Հոդված 9. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 6-րդ մասում «Վերապատրաստման» բառը փոխարինել «Մեկանգամյա վերապատրաստման» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 21-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի «բ» ենթակետը «աշխատավարձի» բառից առաջ լրացնել «հիմնական» բառով:
Հոդված 11. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 8-րդ մասում «սույն օրենքի 21-րդ հոդվածի 11-րդ մասով նախատեսված ժամկետից» բառերը փոխարինել «եզրակացությունը ստանալուց» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 23-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի «աշխատողների» բառը փոխարինել «հաստիքների առավելագույն» բառերով.
2) 6-րդ մասը «վերակազմակերպումը» բառից հետո լրացնել «եւ (կամ) կառուցվածքային փոփոխությունը» բառերով.
3) 8-րդ եւ 9-րդ մասերի «վերակազմակերպումից» բառը փոխարինել «վերակազմակերպման» բառով:
Հոդված 13. Օրենքի 33-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում քաղաքացիական ծառայողների էթիկայի հանձնաժողովը ձեւավորվում է «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 14. Օրենքի 37-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 5-րդ կետի «140» բառը փոխարինել «80» բառով.
2) 5-րդ մասի «ուշ» բառը փոխարինել «շուտ» բառով:
Հոդված 15. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 8-րդ կետից հանել «Կառավարություն» բառը:
Հոդված 16. Օրենքի 39-րդ հոդվածում`
1) 4-րդ մասից հանել «քաղաքացիական ծառայող համարվող աշխատակազմի ղեկավարը,» բառերը.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում սույն օրենքով սահմանված գլխավոր քարտուղարի լիազորությունները իրականացնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանը:»:
Հոդված 17. Օրենքի 44-րդ հոդվածի 4-րդ մասում`
1) «ոստիկանության գործառույթներ» բառերը փոխարինել «ոստիկանությունում իրավապահ գործառույթներ» բառերով.
2) «, քրեակատարողական ծառայության բարձրագույն խմբի պաշտոնների» բառերը հանել.
3) «քրեակատարողական ծառայության հատուկ նշանակության ստորաբաժանման պաշտոնների» բառերը փոխարինել «քրեակատարողական ծառայության կենտրոնական մարմնի անվտանգության ապահովման, պահպանության ապահովման, օպերատիվ, հատուկ նշանակության, ուղեկցումների, ներքին անվտանգության, հերթապահության ստորաբաժանումների եւ  շտաբի պաշտոնների, » բառերով.
4) «հարկային մարմնում հետաքննչական, օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնների,  մաքսային մարմիններում իրավապահ գործառույթներ իրականացնող պաշտոնների, նախաբացթողումային հսկողություն, ներքին անվտանգության ապահովման գործառույթներ իրականացնող պաշտոնների, ինչպես նաեւ մաքսատան եւ մաքսակետի պաշտոնների» բառերը փոխարինել «պետական եկամուտների կազմակերպման եւ հսկողության, ստուգումների կազմակերպման եւ դիտարկման, ներքին աուդիտի, մաքսային հսկողության, հետբացթողումային հսկողության, մաքսանենգության դեմ պայքարի, քննչական, հետաքննության եւ օպերատիվ-հետախուզության, ներքին անվտանգության վարչությունների, փոքր հարկ վճարողների հարկային տեսչության-վարչության, խոշոր եւ միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչության-վարչության, մաքսատուն-վարչության պաշտոնների» բառերով.
5) «դատական ծառայողների` դատավորի օգնականի, դատավորի գործավարի եւ դատական նիստերի քարտուղարի պաշտոնների,» բառերը հանել:
Հոդված 18. Օրենքի 45-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «պայմանագրի» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ ժամկետային աշխատանքային պայմանագրով քաղաքացիական ծառայության պաշտոն զբաղեցնողների» բառերով:
Հոդված 19. Օրենքի 47-րդ հոդվածում`
1) 11-րդ մասի «նոր պաշտոնին: Նոր պաշտոնի նշանակվելը» բառերը փոխարինել «իր պաշտոնում, որը» բառերով.
2) 12-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«12. Պաշտոնների դասակարգման նոր համակարգին անցնելիս քաղաքացիական ծառայողի պաշտոնի ենթախմբի իջեցման դեպքում քաղաքացիական ծառայողը պահպանում է իր աշխատավարձը (հիմնական աշխատավարձը, հավելավճարը, օրենքով նախատեսված դեպքերում եւ կարգով` նաեւ լրավճարը).».
3) 13-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«13. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո 44-րդ հոդվածի 5-րդ եւ 45-րդ հոդվածի 3-րդ մասերին համապատասխան նշանակված կամ վերանշակված քաղաքացիական (պետական) ծառայողին մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը սահմանված կարգով հաշվարկվող հավելավճարը եւ հավելումը տրվում են տվյալ պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակահատվածում: Պաշտոնի փոփոխության դեպքում հավելավճարը եւ հավելումը չեն հաշվարկվում:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20.1-ին մասով.
«20.1. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո  փրկարար, քրեակատարողական ծառայողները եւ հարկադիր կատարողները սույն օրենքով սահմանված կարգով քաղաքացիական ծառայության պաշտոնում նշանակվելու դեպքում պահպանում են «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքով սահմանված երաշխիքները` տվյալ պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակահատվածում: Պաշտոնի փոփոխության դեպքում  «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքով սահմանված երաշխիքները չեն պահպանվում:».
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21.1-ին մասով.
«21.1. Համապատասխան մարմիններում քաղաքացիական աշխատանք կատարողների պաշտոնները քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անվանացանկում նախատեսվելու դեպքում քաղաքացիական աշխատանք կատարողները շարունակում են պաշտոնավարել մինչեւ սույն օրենքով սահմանված մրցութային կարգով զբաղեցնելը:»:
Հոդված 20. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքի 44-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ժամանակացույցին համապատասխան քաղաքացիական ծառայող համարված հարկադիր կատարողը, քրեակատարողական ծառայողը եւ փրկարար ծառայողը քաղաքացիական ծառայության պաշտոնում նշանակվելու օրվանից հետո` երեք տարվա ընթացքում, օգտվում են «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքով սահմանված երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակ ստանալու իրավունքից. այս դեպքում  հարկադիր, քրեակատարողական եւ փրկարար ծառայությունում քաղաքացիական ծառայության պաշտոն զբաղեցրած ժամանակահատվածը համարվում է զինվորական ծառայության ստաժ:
Հոդված 21. Սույն  օրենքն  ուժի  մեջ  է  մտնում  պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГРАЖДАНСКОЙ СЛУЖБЕ”
Статья 1. Часть 3 статьи 2 Закона “О гражданской службе” от 23 марта 2018 года ЗР – 205 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“3. Должность государственной службы считается имеющей особенность, если она не включена в Перечень должностей гражданской службы.”.
Статья 2. Пункт 7 части 1 статьи 4 после слов “освобожденные от должностей гражданской службы” и часть 3 статьи 24 Закона после слов “гражданские служащие” дополнить словами “, за исключением гражданских служащих, замещающих должность по срочному трудовому договору”.
Статья 3.Пункты 1-4 части 2 статьи 7 Закона изложить в следующей редакции:
“1) для должностей 1-й и 2-й подгрупп руководящих должностей гражданской службы - не менее четырех лет стажа публичной службы или пяти лет профессионального трудового стажа либо пяти лет трудового стажа в требуемой паспортом должности сфере труда.
2) для должностей 3, 4 и 5-й подгрупп руководящих должностей гражданской службы - не менее трех лет стажа публичной службы или четырех года профессионального трудового стажа либо четырех лет трудового стажа в требуемой паспортом должности сфере труда;
3) для должностей 1-й и 2-й подгрупп профессиональных должностей гражданской службы - не менее двух лет стажа публичной службы или трех лет профессионального трудового стажа либо трех лет трудового стажа в требуемой паспортом должности сфере труда;
4) для должностей 3, 4 и 5-й подгрупп профессиональных должностей гражданской службы - не менее одного года стажа публичной службы или одного года профессионального трудового стажа либо одного года трудового стажа в требуемой паспортом должности сфере труда.”.
“5. Конкурс в Аппарате Защитника прав человека организует и проводит Аппарат Защитника прав человека;”;
2) статью дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Конкурс для генерального секретаря Аудиторской палаты организует и проводит Аудиторская палата.”.
1) часть 1 после слов “этапа тестирования,” дополнить словами “ либо если ни один из преодолевших этап тестирования участников не явился на этап собеседования,”
2) часть 2 после слов “этапа тестирования,” дополнить словами “ либо если ни один из преодолевших этап тестирования участников не явился на этап собеседования,”
3) часть 22 после слова “Правительством” дополнить словами “, а в Аппарате Защитника прав человека – Защитником прав человека”.
Статья 6. Настоящие изменения не влекут изменений в тексте русского перевода.
Статья 7. Часть 2 статьи 13 Закона изложить в следующей редакции:
“2. В случаях, указанных в части 1 настоящей статьи, функции, предусмотренные паспортами этих должностей гражданской службы, по усмотрению должностного лица, управомоченного назначать на должность, осуществляются замещающим гражданским служащим, предусмотренным паспортом данной должности, либо эти должности замещаются в порядке, установленном частью 4 статьи 12 настоящего Закона, или эти должности, с учетом требований, установленных частью 2 статьи 8 и частью 4 статьи 17 настоящего Закона, и оснований, предусмотренных статьей 14 Закона Республики Армения “О публичной службе”,  замещаются посредством заключения срочного трудового договора с другим лицом (в том числе находящимся в резерве).
Статья 8. Второе предложение части 4 статьи 17 Закона изложить в следующей редакции: “При достижении предельного возраста занятия должности гражданской службы срок службы в данной должности решением должностного лица, управомоченного назначать на данную должность, может быть продлен один раз на срок до одного года.”.
Статья 9. В части 6 статьи 19 Закона слова “в переподготовке” заменить словами “в разовой переподготовке”.
Статья 10. Пункт “б” части 2 статьи 21 Закона перед словом “заработной” дополнить словом “основной”.
Статья 11. В части 8 статьи 22 Закона слова “срока, предусмотренного частью 11 статьи 21 настоящего Закона,” заменить словами “получения заключения”.
Статья 12.В статье 23 Закона:
1) в части 3 слова “сокращения количества работников” заменить словамим “максимального сокращения количества ставок”;
2) часть 6 после слов “им до реорганизации” дополнить словами “и (или) структурного изменения”;
3) изменение в части 8 не влечет изменения в тексте русского перевода, в части 9 слова “Если при реорганизации и (или) в результате структурного изменения” заменить словами “Если в результате реорганизации и (или) структурного изменения”.
Статья 13. Статью 33 Закона дополнить частью 1.1 следующего содержания:
“1.1. Комиссия по этике гражданских служащих в Аппарате Защитника прав человека формируется в порядке, установленном Конституционным законом “О Защитнике прав человека.”.
Статья 14. В статье 37 Закона:
1) в пункте 5 части 2 число “140” заменить числом “80”;
2) в части 5 слово “поздний” заменить словом “ранний”.
Статья 15. В пункте 8 части 3 статьи 38 Закона исключить слова “в Правительство”.
Статья 16. В статье 39 Закона:
“4. Установленные настоящим Законом полномочия генерального секретаря  в предусмотренных законом случаях осуществляются руководителем судебного департамента, руководителем аппарата, занимающим административную должность.”;
2) статью дополнить частью 5.1 следующего содержания:
“5.1. Установленные настоящим Законом полномочия генерального секретаря  в Аппарате Защитника прав человека осуществляет Защитник прав человека.”.
Статья 17. В части 4 статьи 44 Закона:
1) слова “полицейские функции” заменить словами “в Полиции правоохранительные функции”;
2) исключить слова “, высшей группы должностей уголовно-исполнительной службы”;
3) слова “должностей подразделения особого назначения уголовно-исполнительной службы” заменить словами “должностей подразделений по обеспечению безопасности, обеспечению защиты, оперативного подразделения, подразделений особого назначения, внутренней безопасности, дежурного подразделения и должностей штаба центрального органа уголовно-исполнительной службы”;
4) слова “должностей по осуществлению дознавательных и оперативно-розыскных функций в налоговой службе; должностей, осуществляющих правоохранительные функции, должностей, осуществляющих предвыпускной контроль, функции обеспечения внутренней безопасности в таможенных органах, а также должностей таможни и таможенных пунктов;” заменить словами “должностей управлений по организации и контролю государственных доходов, организации проверок и мониторинга, внутреннего аудита, таможенного контроля, поствыпускного контроля, по борьбе с контрабандой, следственного, дознавательного и оперативно-розыскного управлений, управления внутренней безопасности, налоговой инспекции-управления малых налогоплательщиков, налоговой инспекции-управления крупных и средних налогоплательщиков, таможни-управления”;
5) исключить слова “должностей судебных служащих – помощника судьи, судебного делопроизводителя и секретаря судебных заседаний,”.
Статья 18. Часть 3 статьи 45 Закона после слова “договора” дополнить словами “, за исключением лиц, замещающих должность гражданской службы по срочному трудовому договору”.
Статья 19. В статье 47 Закона:
1) в части 11 слова “на новую должность. Назначение на новую должность” заменить словами “свою должность, что”;
2) часть 12 изложить в следующей редакции:
“12. При понижении подгруппы должности гражданского служащего в случае перехода на новую систему классификации должностей гражданский служащий сохраняет свою заработную плату (базовую заработную плату, надбавку а также доплату- в предусмотренных законом случаях и порядке);”;
3) часть 13 изложить в следующей редакции:
“13. После вступления настоящего Закона в силу назначенные или переназначенные гражданскому (государственному) служащему в соответствии с частью 5 статьи 44 и части 3 статьи 45 надбавка и доплата, начисляемые в порядке, установленном до вступления настоящего Закона в силу, выдаются в период занятия данной должности. В случае изменения должности надбавка и доплата не начисляются.”;
4) статью дополнить частью 20.1 следующего содержания:
ՙ20.1.) После вступления настоящего Закона в силу при назначении служащих спасательной службы, уголовно-исполнительных служащих и приставов на должность гражданской службы в установленном настоящим Законом порядке гарантии, установленные Законом “О военной службе и статусе военнослужащего”, сохраняются в период занятия данной должности. В случае изменения должности гарантии, установленные Законом “О военной службе и статусе военнослужащего”, не сохраняются.՚;
5) статью дополнить частью 21.1 следующего содержания:
“2.1. В случае предусмотрения в Перечне должностей гражданской службы должностей исполнителей гражданской работы в соответствующих органах лица, выполняющие гражданскую работу, продолжают пребывать в должности до занятия ее в конкурсном порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 20. До вступления настоящего Закона в силу пристав, уголовно-исполнительный служащий и служащий спасательной службы, признанный гражданским служащим в соответствии с графиком, предусмотренным частью 1 статьи 44 Закона “О гражданской службе”, в течение трех лет после дня назначения их на должность гражданской службы пользуются установленным Законом “О государственных пенсиях” правом получения военной пенсии по выслуге лет, в этом случае период занятия должности гражданской службы в Службе принудительного исполнения, Уголовно-исполнительной и Спасательной службе считается стажем военной службы.
Статья 21. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.