«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴՐՈՇԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի  Հանրապետության  դրոշի  մասին» 2006 թվականի հունիսի 15-ի ՀՕ-149-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված  3. Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գործածումը
1. Հայաստանի Հանրապետության դրոշը մշտապես բարձրացվում է Հանրապետության նախագահի նստավայրի, Ազգային ժողովի, Կառավարության, Սահմանադրական դատարանի, դատարանների, դատախազության մարմինների, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Կենտրոնական բանկի, պետական կառավարման համակարգի մարմինների, ինքնավար պետական մարմինների, անկախ պետական մարմինների, պետական այլ մարմինների, մարզպետի աշխատակազմի եւ համայնքապետարանների (այդ թվում՝ Երեւանի քաղաքապետարանի) շենքերի վրա:
2. Հայաստանի Հանրապետության դրոշը մշտապես պետք է բարձրացվի օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների (Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունների, միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունների, Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոսական հիմնարկների) եւ օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության այլ պաշտոնական ներկայացուցչությունների շենքերի վրա՝ միջազգային իրավունքի նորմերին, դիվանագիտական արարողակարգի կանոններին եւ ընդունող պետությունների սովորույթներին համապատասխան, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությամբ միջազգային կազմակերպություններում եւ Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ միջազգային միջոցառումներին՝ այդ կազմակերպություններում ընդունված ընթացակարգերին եւ գործելակերպին համապատասխան:
3. Հայաստանի Հանրապետության դրոշը բարձրացվում է Հայաստանի Հանրապետության մարզական պաշտոնական առաջնությունների բացման ժամանակ եւ իջեցվում է փակման արարողությունների ժամանակ:
4. Հայաստանի Հանրապետության դրոշը մշտապես տեղադրվում է պաշտոնական, աշխատանքային եւ հանդիսավոր արարողությունների համար նախատեսված` Հանրապետության նախագահի նստավայրի, Ազգային ժողովի, Կառավարության, դատարանների դատական նիստերի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստերի դահլիճներում:
5. Հայաստանի Հանրապետության դրոշը տեղադրվում է Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի նախագահի եւ Ազգային ժողովի այլ մարմինների, վարչապետի, Սահմանադրական դատարանի նախագահի, Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի, Կենտրոնական բանկի նախագահի, Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, ինքնավար եւ անկախ պետական մարմինների, պետական կառավարման համակարգի մարմինների, պետական այլ մարմինների ղեկավարների, դատավորների եւ դատախազների, մարզպետների եւ համայնքների ղեկավարների, օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների (Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունների, միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունների, Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոսական հիմնարկների) ղեկավարների աշխատասենյակներում, ուսումնական հաստատությունների սրահներից կամ նախասրահներից մեկում:
6. Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերից բացի, Հայաստանի Հանրապետության դրոշը կարող է տեղադրվել այլ վայրերում, շենքերի, շինությունների, այդ թվում` բնակելի շենքերի վրա:
7. Հայաստանի Հանրապետության դրոշը կարող է ամրացվել Հանրապետության նախագահի փոխադրամիջոցների վրա, Ազգային ժողովի նախագահի, վարչապետի, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի փոխադրամիջոցների վրա` միայն արտասահմանյան պատվիրակությունների այցերի ժամանակ` Հայաստանի Հանրապետության պետական արարողակարգին համապատասխան, օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների փոխադրամիջոցների վրա` ընդունող պետությունների արարողակարգին համապատասխան:
8. Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական պաշտոններում նշանակվող անձանց կամ օրենքով սահմանված այլ անձանց երդման արարողությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության դրոշի ներքո:
9. Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերից բացի, Հայաստանի Հանրապետության դրոշի եւ դրա պատկերի գործածման կարգը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության դրոշի ընդհանուր տեխնիկական պայմանները սահմանում է Կառավարությունը:»:

Флаг Республики Армения
Статья 1. Статью 3 Закона “О Флаге Республики Армения” от 15 июня 2006 года ЗР – 149 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
Статья 3.   Использование Флага Республики Армения
1. Флаг Республики Армения поднят постоянно на зданиях резиденции Президента Республики, Национального Собрания, Правительства, Конституционного Суда, судов, органов Прокуратуры, Защитника прав человека, Центрального банка, органов системы государственного управления, автономных государственных органов, независимых государственных органов, других государственных органов, администрации марзпета (губернатора) и муниципальных советов (в том числе мэрии Еревана).
2. Флаг Республики Армения должен быть поднят постоянно на зданиях органов дипломатической службы Республики Армения в иностранном государстве (посольств Республики Армения, постоянных представительств Республики Армения при международных организациях, консульских учреждений Республики Армения) и иных официальных представительств Республики Армения в иностранном государстве, - в соответствии с нормами международного права, правилами дипломатического протокола и традициями государств пребывания, а также в международных организациях с членством Республики Армения и на международных мероприятиях с участием Республики Армения - в соответствии с процедурами и практикой, принятыми в этих организациях.
3. Флаг Республики Армения поднимается во время открытия официальных спортивных чемпионатов Республики Армения и спускается во время церемоний закрытия.
4. Флаг Республики Армения устанавливается постоянно в залах заседаний резиденции Президента Республики, Национального Собрания, Правительства, судебных заседаний судов, заседаний Центральной избирательной комиссии, предусмотренных для официальных, рабочих и торжественных церемоний.
5. Флаг Республики Армения устанавливается в рабочих кабинетах Президента Республики, Председателя Национального Собрания и других руководителей органов Национального Собрания, Премьер-министра, Председателя Конституционного Суда, руководителя Аппарата Президента Республики, руководителя Аппарата Премьер-министра, руководителя Аппарата Национального Собрания, Председателя Центрального банка, Председателя Аудиторской палаты, Защитника прав человека, руководителей государственных автономных и независимых органов, руководителей органов системы государственного управления, руководителей других государственных органов, судей и прокуроров, марзпетов (губернаторов) и руководителей муниципалитетов, руководителей органов дипломатической службы Республики Армения в иностранном государстве (посольств Республики Армения, постоянных представителей Республики Армения при международных организациях, консульских учреждений Республики Армения), в одном из залов или вестибюлей учебных заведений.
6. Кроме случаев, установленных настоящей статьей, Флаг Республики Армения может вывешиваться в других местах, на зданиях, сооружениях, в том числе на жилых зданиях.
7. Флаг Республики Армения может размещаться на транспортных средствах Президента Республики, на транспортных средствах Председателя Национального Собрания, Премьер-министра, министра иностранных дел Республики Армения - только во время визитов иностранных делегаций – в соответствии с Государственным протоколом Республики Армения, на транспортных средствах руководителей органов дипломатической службы Республики Арменияв иностранном государстве – в соответствии с протоколом государств пребывания.
8. Церемония принесения присяги лицами, назначаемыми на конституционные должности Республики Армения, или иными установленными законом лицами проводится у Флага Республики Армения.
9. Порядок использования Флага Республики Армения и его изображения, а также общие технические условия Флага Республики Армения, кроме предусмотренных настоящей статьей случаев, устанавливаются Правительством.”.
Статья 2. Часть 1 статьи 12 Закона признать утратившей силу.
Статья 3 . Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.