«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-491-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)  8-րդ հոդվածի  2-րդ մասի 2-րդ կետում՝
1) առաջին պարբերությունից հանել «(բացառությամբ փոխադրամիջոցների)»  բառերը.
2)  երկրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել.
3)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Ֆիզիկական անձինք մինչեւ սեփականության իրավունքի փոխանցման պետական գրանցման օրն ընդգրկող ամիսը ներառող ժամանակահատվածի համար հարկման օբյեկտ հանդիսացող տվյալ գույքի մասով հարկի պարտավորություններն ամբողջությամբ կատարում են մինչեւ օտարման պայմանագրից ծագող սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը, բացառությամբ երբ օտարումը կատարվում է հարկադիր կատարողի, սնանկության կառավարչի կամ գրավառուի կողմից.»:
Հոդված 2. Օրենքի 13-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «4-րդ մասով սահմանված դեպքի» բառերը փոխարինել «4-րդ եւ 5-րդ մասերով սահմանված դեպքերի» բառերով.
«5. Բացառությամբ այն դեպքերի, երբ օտարումը կատարվում է հարկադիր կատարողի, սնանկության կառավարչի կամ գրավառուի կողմից, անշարժ գույքի կադաստր վարող մարմինն անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքների պետական գրանցումն իրականացնում է հաշվառող մարմինների տված՝ անշարժ գույքի գծով հարկային պարտավորություններ չունենալու վերաբերյալ տեղեկանքի հիման վրա, որում նշվում է նաեւ տեղեկանքը տրամադրելու հարկային տարվա այն ժամանակահատվածը, որի համար տվյալ անշարժ գույքի մասով կատարվել են անշարժ գույքի հարկի (կազմակերպությունների համար՝ տվյալ հաշվառող մարմնում հաշվառված բոլոր օբյեկտների մասով անշարժ գույքի հարկի) վճարումները:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. В пункте 2 части 2 статьи 8 Закона Республики Армения “О налоге на имущество" от 26 декабря 2002 года ЗР-491-Н (далее – Закон):
1) в абзаце первом исключить слова “ (исключая транспортные средства) ”;
2) абзац второй признать утратившим силу;
3) пункт дополнить новым абзацем следующего содержания:
“- физические лица до периода, включающего месяц дня государственной регистрации передачи права собственности включительно, полностью исполняют налоговые обязательства по налогу на имущество в частиданного имущества, являющегося объектом налогообложения, до государственной регистрации права собственности, вытекающего из договора об отчуждении, за исключениемслучая, когда отчуждение производится приставом, управляющим банкротства или залогодержателем;”.
Статья 2. В статье 13 Закона:
1 ) в части 2 слова “случая, установленного четвертой частью” заменить словами “ случаев, установленных частями 4 и 5”;
“5. За исключением тех случаев, когда отчуждение производится приставом, управляющим банкротства или залогодержателем, орган, ведущий кадастр недвижимого имущества, производит государственную регистрацию права собственности на недвижимое имущество на основании выданной учитывающими органами справки об отсутствии налоговых обязательств в части недвижимого имущества, в которой указывается также тот период налогового года предоставления справки, за который платежи налога на недвижимое имущество производились в части данного недвижимого имущества (для организаций – период, за который платежи налога на недвижимое имущество производились в части всех объектов, учтенных данных учитывающим органом).”.