Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀՕ-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 29-րդ եւ 30-րդ կետերով.
«29) զանգվածային լրատվության միջոց՝ «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված լրատվություն իրականացնելու միջոց.
30) լրատվական գործունեություն իրականացնող՝ իրավաբանական անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր, որն իր անունից տարածում է լրատվության միջոց:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 13.1
ԼՐԱՏՎԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆՈՂՆԵՐԻՆ ԳՐԱՆՑԱՄԱՏՅԱՆՈՒՄ ԱՌԿԱ ՏՎՅԱԼՆԵՐԻ ՏՐԱՄԱԴՐՈՒՄԸ
Հոդված 66.1. Գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին հասանելիություն ստանալու հայտը
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողը, որը ցանկանում է ստանալ հասանելիություն պետական միասնական գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին? առանց պետական տուրքի վճարման, պետք է գործակալություն ներկայացնի համապատասխան հայտ, որի ձեւը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի հրամանով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված հայտը պետք է պարունակի՝
1) զանգվածային լրատվության միջոցի անվանումը.
2) լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձի լրիվ անվանումը, իրավաբանական անձի պետական գրանցման (կամ իրավաբանական անձի անունից գործող նրա առանձնացված ստորաբաժանման, հիմնարկի հաշվառման) համարը, գտնվելու վայրը, իսկ եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը անհատ ձեռնարկատեր է, ապա նրա անունը, ազգանունը, հաշվառման, ինչպես նաեւ լրատվական գործունեության իրականացման հասցեն եւ պետական հաշվառման համարը.
3) համացանցային կայքի միջոցով տարածվող լրատվության միջոցի դեպքում հայտում պետք է նշվի նաեւ այդ համացանցային կայքի հասցեն.
4) լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձի աշխատակցի նույնականացման քարտի պատճենը, որի անունով տրամադրվելու է հասանելիությունը գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային փոստի հասցեն, իսկ եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը անհատ ձեռնարկատեր է, ապա նրա նույնականացման քարտի պատճենը եւ էլեկտրոնային փոստի հասցեն:
Անձի՝ իրավաբանական անձի աշխատակից լինելու հանգամանքը հավաստվում է իրավաբանական անձի համապատասխան մարմնի տված տեղեկանքով:
Հոդված 66.2. Հայտի հիման վրա գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին հասանելիության տրամադրումը եւ հայտի մերժումը
1. Սույն օրենքի 66.1-ին հոդվածում նշված հայտը ներկայացնելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, սպասարկման գրասենյակն ստուգում է հայտի եւ դրանով ներկայացված տվյալների համապատասխանությունը սույն օրենքի պահանջներին: Համապատասխանության դեպքում հայտը բավարարվում է, եւ այն ներկայացրած անձանց տրամադրվում է հասանելիություն գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին:
2. Սույն օրենքով ներկայացվող պահանջներին հայտի կամ դրանով ներկայացված տվյալների անհամապատասխանության դեպքում գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին հասանելիություն ստանալու հայտը մերժվում է:
Հոդված 66.3.Գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին հասանելիության դադարեցումը
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնող անձին սույն օրենքի 66.1-ին հոդվածում նշված հայտի հիման վրա տրամադրված հասանելիությունը գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին ինքնաշխատ կերպով դադարում է, եթե լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձը լուծարվել է, գործունեությունը դադարել է, կամ անհատ ձեռնարկատերը հաշվառումից հանվել է:
2. Լրատվական գործունեություն իրականացնող անձին տրամադրված հասանելիությունը գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին դադարում է նաեւ լրատվական գործունեություն իրականացնող անձի դիմումի հիման վրա:»:

Статья 1. Часть 1статьи 3 Закона “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н (далее – Закон) дополнить пунктами 29 и 30 следующего содержания:
“29) средство массовой информации -средство по осуществлениюинформации, установленное пунктом 2 статьи 3 Закона “О массовой информации”;
30) лицо, осуществляющее информационную деятельность, - юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, которые распространяют средство информации от своего имени.”.
Статья 2. Закон дополнить главой 13.1 следующего содержания:
“ГЛАВА 13.1
ПРЕДОСТАВЛЕНИЕ ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИМ ИНФОРМАЦИОННУЮ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ЛИЦАМДАННЫХ, СОДЕРЖАЩИХСЯ В РЕГИСТРЕ
Статья 66.1. Заявка на получение доступа к сведениям, содержащимся в реестре
1. Осуществляющее информационную деятельность лицо, желающее получить доступ к имеющимся в Едином государственном реестре сведениям, должно без уплаты государственной пошлины подать в агентство соответствуюую заявку, форма которой устанавливается приказом министра юстиции Республики Армения.
2. Заявка, указанная в части 1 настоящей статьи, должна содержать:
1) наименование средства массовой информации.
2) полное наименование юридического лица, осуществляющего информационную деятельность, государственный регистрационный номер юридического лица (или учетный номер действующего от имени юридического лица его выделенного подразделения, учреждения), место нахождения, а если осуществляющее информационную деятельность лицо является индивидуальным предпринимателем, то его имя, фамилию, адрес учета, а также осуществления информационной деятельности и государственный учетный номер;
3) в случае распространяемого через интернет-сайт средства информации в заявке также должен быть указан адрес этого интернет-сайта;
4) копию идентификационной карты сотрудника юридического лица, осуществляющего информационную деятельность, на имя которого будет предоставляться доступ к содержащимся в реестре сведениям, а также адрес электронной почты, а если осуществляющее информационную деятельность лицо является индивидуальным предпринимателем, то копию его идентификационной карты и адрес электронной почты.
Обстоятельство, что лицо является сотрудником юридического лица, удостоверяется справкой, выданной соответствующим органом юридического лица.
Статья 66.2. Предоставление на основании заявки доступа к сведениям, содержащимся в реестре, и отклонение заявки
1. Офис обслуживания в трехдневный срок после подачи указанной в статье 66.1 настоящего Закона заявки проверяет соответствие заявки и представленных в ней данных требованиям настоящего Закона. В случае соответствия заявка удовлетворяется, и подавшим ее лицам предоставляется доступ к содержащимся в реестре сведениям.
2. При несоответствии заявки или представленных в ней данных требованиям, предъявляемым настоящим Законом, заявка на получение содержащихся в реестре сведений отклоняется.
Статья 66.3.Прекращение доступа к содержащимся в реестре сведениям
1. Доступ к содержащимся в реестре сведениям, предоставленный осуществляющему информационную деятельность лицу на основании заявки, указанной в статье 66.1 настоящего Закона, автоматически прекращается в случае ликвидации осуществляющего информационную деятельность юридического лица, прекращения его деятельности или снятия индивидуального предпринимателя с учета.
2. Предоставленный лицу, осуществляющему информационную деятельность, доступ к содержащимся в реестре сведениям прекращается также на основании заявления лица, осуществляющего информационную деятельность.”.