Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 150.11-150.14-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 150.11. Տիեզերական գործունեության իրականացման լիցենզիայի պարտադիր պահանջները կամ պայմանները խախտելը, ինչպես նաեւ առանց համապատասխան լիցենզիայի տիեզերական գործունեություն իրականացնելը
1. Տիեզերական գործունեության իրականացման լիցենզիայի պարտադիր պահանջները կամ պայմանները խախտելը, եթե դրանք չեն առաջացրել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափով:
2. Տիեզերական գործունեության իրականացումն առանց լիցենզիայի՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` տվյալ արարքի համար սույն հոդվածով սահմանված տուգանքի կրկնապատիկի չափով:
Հոդված 150.12. Տիեզերական օբյեկտներն առանց գրանցման եւ (կամ) պատկանելիությունը հաստատող նշումի շահագործելը
1. Տիեզերական օբյեկտներն առանց գրանցման եւ (կամ) պատկանելիությունը հաստատող նշումի շահագործելը՝
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը`
Հոդված 150.13. Տիեզերական տեխնիկան առանց գրանցման շահագործելը
1. Տիեզերական տեխնիկան առանց գրանցման շահագործելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 150.14. Բնակչությանը եւ շրջակա միջավայրին սպառնացող վտանգի առաջացման դեպքի մասին չտեղեկացնելը
1. Բնակչությանը եւ շրջակա միջավայրին սպառնացող վտանգի առաջացման դեպքում շահագործողների կողմից այդ մասին պետական կառավարման համակարգի համապատասխան մարմիններին չտեղեկացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 244.18-րդ հոդվածով.
«Հոդված 244.18. Տիեզերական գործունեության բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը
1. Տիեզերական գործունեության բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը քննում է սույն օրենսգրքի 150.11-150.14-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը:
2. Տիեզերական գործունեության բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի անունից վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավունք ունի տիեզերական գործունեության բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի ղեկավարը:»:

Статья 1.   Кодекс  Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить статьями150.11-150.14 следующего содержания:
" Статья 150.11. Нарушение обязательных требований или условий лицензии на осуществление космической деятельности, а также осуществление космической деятельности без  соответствующей лицензии
1. Нарушение обязательных требований или условий лицензии на осуществление космической деятельности, если они не повлекли за собой ответственность, установленную Законом Республики Армения "О лицензировании":
влечет назначение штрафа должностным лицам - в трехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Осуществление космической деятельности без лицензии: влечет назначение штрафа должностным лицам - в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Повторное совершение деяния, предусмотренного частями 1 и 2 настоящей статьи, в течение года со дня наложения административного взыскания:
влечет назначение штрафа в двукратном размере штрафа, установленного настоящей статьей за данное деяние.
Статья 150.12. Эксплуатация космических объектов без регистрации и (или) без указывающей на принадлежность отметки
1. Эксплуатация космических объектов без регистрации и (или) без  указывающей на принадлежность отметки:
влечет назначение штрафа должностным лицам - в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение года со дня наложения административного взыскания:
Статья 150.13. Эксплуатация космической техники без регистрации
1. Эксплуатация космической техники без  регистрации:
влечет назначение штрафа должностным лицам - в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
влечет назначение штрафа в-  двукратном размере штрафа, установленного настоящей статьей за данное деяние.
Статья 150.14. Неинформирование о возникновении опасности, угрожающей населению и окружающей среде
1. Неинформирование хозяйствующими субъектами соответствующих органов системы государственного управления о возникновении опасности, угрожающей населению и окружающей среде: влечет назначение штрафа - в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Кодекс  дополнить статьей 244.18 следующего содержания:
«Статья 244.18. Инспекционный орган, осуществляющий контроль в сфере космической деятельности
1. Инспекционный орган, осуществляющий контроль в сфере космической деятельности, рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 150.11 — 150.14 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени Инспекционного органа, осуществляющего контроль в сфере космической деятельности, имеет право руководитель Инспекционного органа, осуществляющего контроль в сфере космической деятельности.".