ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի օրենսգրքի 5-րդ բաժինը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.4-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 31.4
ԿՈՌՈՒՊՑԻԱՅԻ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ԿՈՂՄԻՑ ԻՐԱՎԻՃԱԿԱՅԻՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐԱԳԻՐ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼՈՒ ՈՐՈՇՄԱՆ ԻՐԱՎԱՉԱՓՈՒԹՅՈՒՆԸ ՎԻՃԱՐԿԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 222.12. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից իրավիճակային հայտարարագիր ներկայացվելու որոշման վերաբերյալ գործերը եւ դրանց քննության ընթացակարգը
1. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի (այսուհետ` Հանձնաժողով) կողմից իրավիճակային հայտարարագիր ներկայացվելու վերաբերյալ որոշման իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերի վարույթի վրա տարածվում են սույն օրենսգրքի 31.2-րդ գլխով նախատեսված կանոնները` սույն հոդվածով նախատեսված առանձնահատկությունների հաշվառմամբ:
2. Սույն հոդվածով նախատեսված գործերով վարչական դատարան կարող է դիմել այն անձը, որի վերաբերյալ կայացվել է իրավիճակային հայտարարագիր ներկայացնելու վերաբերյալ որոշում:
3. Հայցը կարող է վարչական դատարաններ կայացվել Հանձնաժողովի կողմից իրավիճակային հայտարարագիր ներկայացվելու վերաբերյալ որոշումը ստանալու պահից հնգօրյա ժամկետում:
4. Սույն հոդվածով նախատեսված գործերով դիմումը, ի թիվ սույն օրենսգրքի 222.5-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-4-րդ, 6-րդ, 8-րդ, 10-րդ եւ 11-րդ կետերով նախատեսված պահանջների, պետք է բովանդակի հիմնավորումներ առ այն, որ Հանձնաժողովի կողմից իրավիճակային հայտարարագիր ներկայացվելու վերաբերյալ որոշումն իրավաչափ չէ: Դիմումին կցվում է Հանձնաժողովի կողմից իրավիճակային հայտարարագիր ներկայացվելու վերաբերյալ որոշումը:

О ВНЕСЕНИИИ ДОПОЛНЕНИЯ В КОДЕКС АДМИНИСТРАТИВНОГО СУДОПРОИЗВОДСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Раздел 5 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года дополнить главой 31.4 следующего содержания:
«ГЛАВА 31.4
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ ОСПАРИВАНИИ ПРАВОМЕРНОСТИ РЕШЕНИЯ КОМИССИИ ПО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЮ КОРРУПЦИИ О ПРЕДСТАВЛЕНИИ СИТУАТИВНОЙ ДЕКЛАРАЦИИ
Статья 222.12. Дела в отношении решения Комиссии по предупреждению коррупции о представлении ситуативной декларации и процедура их рассмотрения
1. На производство по делам об оспаривании правомерности решения Комиссии по предупреждению коррупции (далее - Комиссия) о представлении ситуативной декларации распространяются правила, предусмотренные главой 31.2 настоящего Кодекса, - с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
2. В административный суд по предусмотренным настоящей статьей делам может обращаться лицо, в отношении которого вынесено решение о представлении ситуативной декларации.
3. Иск может быть подан в административные суды в пятидневный срок с момента получения вынесенного Комиссией решения о представлении ситуативной декларации.
4. Заявление по предусмотренным настоящей статьей делам в числе требований, предусмотренных пунктами 1-4, 6, 8, 10 и 11 части 1 статьи 222.5 настоящего Кодекса, должно содержать обоснования того, что решение Комиссии о представлении ситуативной декларации является неправомерным. К заявлению прилагается решение Комиссии о представлении ситуативной декларации.
5. Административный суд рассматривает и разрешает предусмотренные настоящей главой дела единолично.
6. По делам, предусмотренным настоящей главой, Административный суд выносит следующие судебные акты: