Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին
Հոդված 1. «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» 2012 թվականի մարտի 21-ի ՀՕ-106-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովող միջոցների եւ ուժերի միասնական ղեկավարումն իրականացնող եւ կիրառվող միջոցառումների իրականացումը եւ սահմանափակումների կիրառումը համակարգող` սույն օրենքի 8-րդ հոդվածով նախատեսված մարմինները եւ նրանց իրավասության շրջանակը.».
2) 7-րդ կետը «իրականացման» բառից հետո լրացնել «եւ սահմանափակումների կիրառման» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
ա. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին կետով.
«1.1) համաճարակի հետեւանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության դեպքում` անձնական ազատության իրավունքի սահմանափակում` հանրության համար վտանգավոր վարակիչ հիվանդության տարածումը կանխելու նպատակով.»,
բ. 3-րդ կետը «սահմանափակումներ» բառից հետո լրացնել «, ուսումնական գործընթացի կազմակերպման եւ իրականացման պայմանով սահմանափակումներ» բառերով,
գ. 5-րդ կետը «իրականացնելու» բառից հետո լրացնել «եւ դրանց մասնակցելու» բառերով,
դ. 7-րդ կետը «իրականացում» բառից հետո լրացնել «, տրանսպորտային միջոցներով տեղափոխվող ուղեւորների քանակի նորմավորում» բառերով,
ե. 9-րդ կետը «լիազորությունների» բառից հետո լրացնել «եւ գործառույթների, պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների գործունեության» բառերով, իսկ  «կասեցում» բառից հետո` «, ինչպես նաեւ սույն կետում նշված մարմինների եւ կազմակերպությունների գործառույթների իրականացման ձեւերի եւ եղանակների ժամանակավոր փոփոխություն» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 8. Արտակարգ դրության տարածքում պետական կառավարման առանձնահատկությունները
1. Արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքների վերացման եւ արտակարգ դրությամբ պայմանավորված այլ հրատապ հարցեր լուծելու նպատակով արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կարող է սահմանվել, որ վարչապետը կամ այդ որոշմամբ սահմանված փոխվարչապետը արտակարգ դրության ընթացքում ի պաշտոնե հանդես է գալիս որպես արտակարգ դրության տարածքի պարետ (այսուհետ` պարետ):
2. Պարետն իրականացնում է արտակարգ դրության տարածքում արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովող ուժերի եւ միջոցների միասնական ղեկավարումը, ինչպես նաեւ համակարգում է արտակարգ դրության պայմաններում կիրառվող միջոցառումների իրականացումը եւ սահմանափակումների կիրառումը: Սույն մասով սահմանված լիազորությունների իրականացման համար պարետը կարող է ընդունել համապատասխանաբար վարչապետի կամ փոխվարչապետի ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտեր:
3. Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կարող է ստեղծվել  արտակարգ դրության տարածքի պարետատուն (այսուհետ` պարետատուն)` որպես համապատասխանաբար վարչապետին կամ փոխվարչապետին կից խորհրդակցական մարմին: Պարետատունը ղեկավարում է պարետը: Պարետատան կազմը սահմանվում է արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ, իսկ գործունեության կարգը կարող է սահմանել պարետը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 9-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կամ այդ որոշմամբ նախատեսված դեպքերում` պարետի որոշմամբ, արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով նախատեսված միջոցառումների իրականացման համար կարող են ներգրավվել պետական կառավարման համակարգի այլ մարմիններ եւ Հայաստանի Հանրապետության կողմից հիմնադրված կամ 50 եւ ավելի տոկոս Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ կազմակերպությունները (մարմինների եւ կազմակերպությունների միջոցները եւ ուժերը), ինչպես նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները` միջոցառումներն իրականացնելով որպես պատվիրակված լիազորություն:».
2) 2-րդ մասի  5-րդ կետի «5-րդ կետով» բառերը փոխարինել «1.1-ին եւ 5-րդ կետերով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 10-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված դեպքերում արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով սահմանված սահմանափակումները եւ միջոցառումները կարող են կիրառվել նաեւ որպես սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով նախատեսված` իրավունքների եւ ազատությունների պայմանով սահմանափակում կամ միջոցառումների պայմանով կիրառում: Սույն մասով սահմանված դեպքերում սահմանափակումների եւ միջոցառումների կիրառման պայմանները սահմանվում են արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կամ պարետի կողմից:»:
Հոդված 6. Օրենքի 11-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ  բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ մասերով.
«4. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1.1-ին կետով սահմանված դեպքում անձի անձնական ազատության իրավունքը կարող է սահմանափակվել արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված մարմինների կողմից տրված գրավոր կարգադրությամբ, իսկ տվյալ պահին այն գրավոր ձեւակերպելու անհնարինության դեպքում` բանավոր կարգադրությամբ, որը հասցեատիրոջ բանավոր կամ գրավոր պահանջով ենթակա է հետագա գրավոր ձեւակերպման ոչ ուշ, քան պահանջը ստանալուց հետո` մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Սույն մասով սահմանված դեպքում անձնական ազատության սահմանափակման ենթարկված յուրաքանչյուր անձ իրեն հասկանալի լեզվով անհապաղ տեղեկացվում է անձնական ազատության իրավունքի սահմանափակման պատճառների, բժշկական խորհրդատվության մատչելիության իրավունքի եւ իր պարտականությունների մասին: Անձնական ազատության սահմանափակման ենթարկված անձի պահանջով սահմանափակումը կիրառող մարմինը պարտավոր է անձի սահմանափակման մասին անհապաղ տեղեկացնել նրա ընտրած անձին:
5. Արտակարգ դրություն հայտարարելու հիմք հանդիսացած հանգամանքների արդյունքում առաջացած սոցիալական խնդիրների եւ տնտեսական հետեւանքների հակազդման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարող է սահմանել ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց աջակցությանն ուղղված միջոցառումներ:»:
Հոդված 7. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակումից հետո` անմիջապես:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Կառավարության 2020 թվականի մարտի 16-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» N 298-Ն որոշմամբ ստեղծված պարետատունը շարունակում է գործել որպես պարետին կից խորհրդակցական մարմին` նույն որոշմամբ սահմանված կազմով եւ կարգով, իսկ պարետը շարունակում է գործել որպես սույն օրենքի իմաստով հանդես եկող պարետ:
3. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը պարետի ընդունած ակտերը շարունակում են գործել որպես փոխվարչապետի ենթաօրենսդրական ակտեր:

Правовой режим чрезвычайного положения
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОНРЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ «О ПРАВОВОМ РЕЖИМЕ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ПОЛОЖЕНИЯ»
Принят 29.04.2020
Статья 1.  В части 1 статьи 4 Закона Республики Армения «О правовом режиме чрезвычайного положения» от 21 марта 2012 года ЗР–106–Н  (далее – Закон):
1) пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6) предусмотренные  статьей 8 настоящего Закона органы, осуществляющие единое руководство  мероприятиями и силами по обеспечению правового режима чрезвычайного положения и координирующие  осуществление применяемых мероприятий  и применение ограничений, и пределы их компетенции;»;
2) пункт 7 после слов «осуществление мероприятий» дополнить словами «и применение ограничений».
Статья 2. Часть 1 статьи 7 Закона:
а.  дополнить пунктом  1.1 следующего содержания:
«1.1) ограничение права на личную свободу в целях пресечения распространения инфекционного заболевания, представляющего опасность для общества,  -   в  случае чрезвычайного положения, объявленного по основанию чрезвычайной ситуации, возникшей вследствие эпидемии;»,
б.  пункт 3 после слов «финансовых средств» дополнить словами «, ограничения с условием организации и осуществления учебного процесса»,
в.   пункт 5 после слов «публичных мероприятий» дополнить словами «и на участие в них»,
г.   пункт 7 после слов «их осмотра» дополнить словами «, нормирование количества пассажиров, перемещаемых транспортным средством»,
д.   пункт 9 изложить в следующей редакции:  «временное ограничение или приостановление полномочий и функций республиканских органов исполнительной власти и органов территориального управления, деятельности государственных некоммерческих организаций, а также временное изменение видов и способов осуществления функций органов и организаций,  указанных в настоящем пункте;»
Статья 3. Статью 8 Закона изложить в следующей редакции:
«Статья 8. Особенности государственного управления на территории чрезвычайного положения
1. В целях ликвидации обстоятельств, послуживших основанием для объявления чрезвычайного положения и решения других актуальных вопросов, обусловленных  чрезвычайным положением, постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения может устанавливаться, что Премьер-министр или установленный этим постановлением заместитель Премьер-министра в период чрезвычайного положения выступает по должности в качестве коменданта территории чрезвычайного положения  (далее – Комендант).
2.  Комендант осуществляет общее руководство силами и средствами, обеспечивающими правовой режим чрезвычайного положения на территории чрезвычайного положения, а также координирует реализацию мероприятий, осуществляемых  в условиях чрезвычайного положения, и применение ограничений.  В целях реализации установленных настоящей частью полномочий  Комендант может принимать соответствующие  Премьер-министру или заместителю Премьер-министра    подзаконные нормативные правовые акты.
3. Постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения может быть создана комендатура территории чрезвычайного положения (далее – Комендатура) в качестве консультативного органа  при соответственно Премьер-министре или заместителе Премьер-министра. Комендатурой руководит комендант. Состав Комендатуры устанавливается постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения, а порядок деятельности может устанавливаться Комендантом.».
1) часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “Постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения либо в случаях, предусмотренных этим постановлением, по решению Коменданта  о реализации мероприятий, предусмотренных правовым режимом чрезвычайного положения, могут привлекаться другие органы системы государственного управления  и учрежденные Республикой Армения организации   либо организации с участием Республики Армения в размере 50 процентов и более  (средства и силы органов и организаций), а также органы местного самоуправления – с осуществлением мероприятий в качестве делегированных полномочий.”;
2) в пункте 5 части 2 слова “пунктом 5” заменить словами “пунктами 1.1 и 5”.
Статья 5. Статью 10 Закона дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. В случаях, установленных постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения, ограничения и мероприятия,  установленные правовым режимом чрезвычайного положения, могут также применяться в качестве предусмотренного статьей 7 настоящего Закона  ограничения прав и свобод с условием либо проведение мероприятий с условием. В установленных настоящей частью случаях условия применения  ограничений и проведения мероприятий устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения либо комендантом.”.
Статья 6. Статью 11 Закона дополнить частями 4 и 5 следующего содержания:
“4. В случае, установленном пунктом 1.1 части 1 статьи 7 настоящего Закона, право лица на личную свободу  может быть ограничено  письменным распоряжением, изданным органами,  установленными постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения, а в случае невозможности его  письменного оформления в данный момент -  устным распоряжением, которое  по письменному или устному требованию адресата подлежит оформлению не позднее чем в течение одного рабочего дня после получения требования. В установленном настоящей частью случае каждое подвергнутое ограничению личной свободы лицо незамедлительно уведомляется на понятном ему языке о причинах ограничения права на личную свободу, о доступности права на медицинскую консультацию и своих обязанностях. Орган, осуществляющий ограничение, обязан по требованию лица, подвергнутого ограничению личной свободы, незамедлительно уведомить указанное последним лицо об ограничении личной свободы лица.
5.  В целях разрешения социальных проблем и экономических последствий, возникших в результате обстоятельств, ставших основанием для объявления чрезвычайного положения, Правительство Республики Армения может устанавливать мероприятия, направленные на содействие физическим и юридическим лицам.”.
Статья 7. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу непосредственного после его официального опубликования.
2. После вступления настоящего Закона в силу Комендатура, созданная постановлением Правительства Республики Армения “Об объявлении чрезвычайного положения в Республике Армения” N 298 – Н от  16 марта 2020 года, продолжает действовать в качестве совещательного органа при Коменданте – в составе и порядке, которые установлены этим же постановлением, а Комендант продолжает действовать в качестве Коменданта, выступающего в контексте настоящего Закона.
3. Акты, принятые Комендантом до вступления настоящего Закона в силу, продолжают действовать в качестве подзаконных актов заместителя Премьер-министра.