Ընդունվել է 11.05.2020
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)  5-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 23-րդ կետով.
«23) նշանակում է Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակների մրցանակակիր ընտրող հանձնաժողովների եւ մրցանակաբաշխության կոմիտեի անդամի թեկնածու առաջադրելու իրավասություն ունեցող Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը «Ազգային ժողովին» բառերից հետո լրացնել «կամ այլ պետական մարմիններին» բառերով:

ON MAKING SUPPLEMENTS TO THE CONSTITUTIONAL LAW “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Article 1. Part 2 of Article 5 of the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly” of December 16, 2016 LA-9-N (hereinafter - Law) shall be supplemented with paragraph 23 by the following content:
“23) shall appoint a standing committee of the National Assembly with the power to nominate a candidate for commissions electing  laureate of state prizes of the Republic of Armenia and a candidate for the competitive committee of the Republic of Armenia.”
Article 2. Paragraph 3 of Part 1 of Article 12 of the Law after the words “to the National Assembly” shall be supplemented with the words “or other state bodies.”