ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 19.05.2020
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 182.3-րդ հոդվածում`
«1.1. Արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում ազատ տեղաշարժվելու պայմանները, պահանջները խախտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:».
2) 10-րդ մասից հանել «կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումները» բառերը:
1. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված իրավակարգավորումը տարածվում է նաեւ մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը Օրենսգրքի 182.3-րդ հոդվածի 10-րդ մասով կիրառված տույժերի նկատմամբ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տույժը կիրառվել է որպես սահմանափակում նախատեսված մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնների խախտման համար:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերում համապատասխան վարչական ակտերը ենթակա են վերանայման վարչական ակտն ընդունած վարչական մարմնի վերադաս վարչական մարմնի կողմից սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` եռամսյա ժամկետում, իսկ վերանայվող վարչական ակտերի վարչական վարույթի ընթացքի նկատմամբ կիրառվում են «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» ՀՕ-41-Ն օրենքով նախատեսված կանոնները:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЯ В КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ
Статья 1. Статью 182.3 Кодекса Республики Армения  об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс):
"1.1. Нарушение условий, требований свободного передвижения в период чрезвычайного положения, объявленного по основанию чрезвычайной ситуации:
влечет назначение штрафа -  в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.";
2) в части 10 исключить слова ", либо иных ограничений права свободного передвижения".
1. Правовое  регулирование, предусмотренное частью 1 статьи 1 настоящего Закона, распространяется также на штрафы, примененные согласно части 10 статьи 182.3 Кодекса до вступления в силу настоящего Закона, за исключением случаев, когда штраф применен за нарушение правил изоляции или самоизоляции, предусмотренных в качестве ограничения.
2. В предусмотренных частью 1 настоящей статьи случаях соответствующие административные акты подлежат пересмотру вышестоящим административным органом административного органа, принявшего административный акт,  - в трехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу, а в отношении хода административного производства пересматриваемого административного акта применяются правила, предусмотренные Законом "Об основах администрирования и административном производстве"  ЗР – 41 – Н.