Ընդունվել է 16.06.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 53-րդ հոդվածի 9-րդ մասի 9-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 135-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «տոկոսի չափով, եթե տվյալ հարկ վճարողը սույն հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով չի ընտրել շահութահարկի կանխավճարների կատարման` նույն մասով սահմանված այլընտրանքային եղանակը» բառերը փոխարինել «տոկոսով հաշվարկվող գումարի եւ նախորդ եռամսյակի ընթացքում ապրանքների մատակարարումից, աշխատանքների կատարումից եւ (կամ) ծառայությունների մատուցումից ստացվող եկամուտների երկու տոկոսով հաշվարկվող գումարի նվազագույնի չափով» բառերով.
«2. Շահութահարկի կանխավճարների հաշվարկման նպատակով` սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված`
1) նախորդ հարկային տարվա շահութահարկի գումարի մեջ չեն ներառվում (այդ գումարից նվազեցվում են)`
ա. Օրենսգրքի 13-րդ բաժնով սահմանված` հատուկ հարկային համակարգերի շրջանակներում հաշվարկվող շրջանառության հարկի գումարում առկա` շահութահարկի հաշվարկային մասնաբաժինները, ինչպես նաեւ հարկման հատուկ համակարգերի շրջանակներում հաշվարկվող շահութահարկի գումարները,
բ. շահութահարկի այն գումարները, որոնց վճարումից շահութահարկ վճարողներն ազատված են Օրենսգրքի 126-րդ հոդվածով սահմանված դեպքերում,
գ. շահութահարկի այն գումարները, որոնք նվազեցվում են Օրենսգրքի 127-րդ հոդվածի 1-ին եւ 3-րդ մասերով սահմանված դեպքերում,
դ. մշտական հաստատության միջոցով Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն իրականացնող ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի` մշտական հաստատությանը չվերագրվող եկամուտների մասով` Օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 5-րդ մասին համապատասխան հաշվարկված շահութահարկի գումարները,
ե. Օրենսգրքի 20-րդ հոդվածով սահմանված` օտարերկրյա պետություններում գանձված շահութահարկի կամ շահույթից հաշվարկվող այլ հարկի գումարները,
զ. նախորդ հարկային տարվա ընթացքում հարկային մարմնի կողմից ստուգմամբ կամ վերստուգմամբ հայտնաբերված շահութահարկի գումարները (անկախ այն հանգամանքից, թե որ հարկային տարիներին են դրանք վերաբերում).
2) նախորդ եռամսյակի ընթացքում ապրանքների մատակարարումից, աշխատանքների կատարումից եւ (կամ) ծառայությունների մատուցումից ստացվող եկամուտների մեծությունը որոշվում է նախորդ եռամսյակում ներառված ամիսների համար` մինչեւ սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված` շահութահարկի կանխավճարի կատարման վերջնաժամկետը հարկային մարմին ներկայացված` Օրենսգրքի 75-րդ հոդվածով սահմանված` ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկներում (այդ թվում` ճշտված) արտացոլված` ԱԱՀ-ով հարկվող եւ ԱԱՀ-ից ազատված գործարքների հարկման բազայի հանրագումարի չափով: Սույն կետի կիրառության իմաստով`
ա. սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված` շահութահարկի կանխավճարի կատարման վերջնաժամկետից հետո հարկային մարմին ներկայացված` տվյալ եռամսյակի ընթացքում ապրանքների մատակարարումից, աշխատանքների կատարումից եւ (կամ) ծառայությունների մատուցումից ստացվող եկամուտների ավելացվող կամ պակասեցվող գումարները` պայմանավորված ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկներում արտացոլված` ԱԱՀ-ով հարկվող եւ ԱԱՀ-ից ազատված գործարքների հարկման բազայի հանրագումարի փոփոխությամբ (այդ թվում` եռամսյակի որեւէ հաշվետու ամսվա համար ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկի կամ ճշտված հաշվարկի ներկայացման դեպքում) հաշվի չեն առնվում շահութահարկի կանխավճարի մեծության հաշվարկման համար,
բ. հարկային մարմնի իրականացրած ստուգման կամ վերստուգման արդյունքներով նախորդ եռամսյակում ներառված ամիսների համար հարկային մարմին ներկայացվող` ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկներում արտացոլված` ԱԱՀ-ով հարկվող եւ ԱԱՀ-ից ազատված գործարքների հարկման բազայի վերահաշվարկներ չեն կատարվում:».
«3. Մինչեւ նախորդ հարկային տարվա շահութահարկի գումարի հաշվարկումը (մինչեւ նախորդ հարկային տարվա համար շահութահարկի հաշվարկը հարկային մարմին ներկայացնելը) շահութահարկի կանխավճարները յուրաքանչյուր անգամ կատարելու համար նախորդ հարկային տարվա շահութահարկի գումարի 20 տոկոսով հաշվարկվող գումարի փոխարեն ընդունվում է վերջին հաշվետու տարվա համար ներկայացված շահութահարկի հաշվարկով (այդ թվում` ճշտված) արտացոլված շահութահարկի գումարի 20 տոկոսով հաշվարկվող գումարը:».
4) 4-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
5) 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Հարկային տարվա ընթացքում պետական գրանցում ստացած (օրենքով սահմանված դեպքերում` հաշվառված) կամ որպես նոտար նշանակված հարկ վճարողները` համապատասխանաբար, պետական գրանցման (օրենքով սահմանված դեպքերում` հաշվառման) կամ որպես նոտար նշանակման հարկային տարվա եռամսյակների համար, իսկ նախորդ հարկային տարվա ընթացքում ԱԱՀ վճարող չհամարված, ինչպես նաեւ ընթացիկ հարկային տարվա ընթացքում ԱԱՀ վճարող համարված հարկ վճարողներն ընթացիկ հարկային տարվա եռամսյակների համար շահութահարկի կանխավճարներ չեն կատարում:».
6) 8-րդ մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերի «կանխավճարը կարող է կատարել սույն հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով» բառերը փոխարինել «կանխավճարներ չի կատարում» բառերով, իսկ 2-րդ կետի «կանխավճարը կարող են կատարել սույն հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով» բառերը` «կանխավճարներ չեն կատարում» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 451-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերից հանել «, բացառությամբ Օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված դեպքերի» բառերը:
Հոդված 5. 2020 թվականի 2-րդ եռամսյակի համար օրենսգրքի 135-րդ հոդվածով սահմանված շահութահարկի կանխավճարներ չեն հաշվարկվում եւ չեն վճարվում:
Հոդված 6. 2020 թվականի 1-ին եռամսյակի ընթացքում Օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգով եւ չափով հաշվարկված շահութահարկի կանխավճարի եւ 2019 թվականի շահութահարկի գումարի 20 տոկոսով հաշվարկվող գումարի տարբերության չափով ճշգրտվում է 2020 թվականի հուլիսի 1-ից հետո առաջիկա եռամսյակի շահութահարկի կանխավճարի գումարը:

Статья 1. Пункт 9 части 9 статьи 53 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) признать утратившим силу.
Пункт 9 части 9 статьи 53 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) признать утратившим силу.
Статья 2. В статье 135 Кодекса:
1) в части 1 слова “в размере 20 процентов от суммы налога на прибыль за предшествующий налоговый год, если налогоплательщик в установленном частью 4 настоящей статьи порядке не выбрал установленный той же частью альтернативный способ произведения авансовых платежей по налогу на прибыль” заменить словами “в минимальном размере суммы, исчисляемой в размере 20 процентов от суммы налога на прибыль за предшествующий налоговый год, и (или) в минимальном размере суммы, исчисляемой в размере двух процентов от доходов, получаемых в течение предшествующего квартала от поставки товаров, выполнения работ и (или) оказания услуг ”;
“2. В целях исчисления авансовых платежей по налогу на прибыль:
1) в установленную частью 1 настоящей статьи сумму налога на прибыль за предшествующий налоговый год не включаются (из этой суммы вычитаются):
а. расчетные доли налога на прибыль, имеющиеся в сумме налога с оборота, исчисляемой в рамках специальных налоговых систем, установленных разделом 13 Кодекса, а также суммы налога на прибыль, исчисляемые в рамках специальных систем налогообложения,
б. суммы налога на прибыль, от уплаты которых плательщики налога на прибыль освобождены в случаях, установленных статьей 126 Кодекса,
в. суммы налога на прибыль, которые уменьшаются в случаях, установленных частями 1 и 3 статьи 127 Кодекса,
г. исчисленные в соответствии с частью 5 статьи 130 Кодекса суммы налога на прибыль плательщика налога на прибыль-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Армения через постоянное учреждение, в части доходов, не причисляемых к постоянному учреждению,
д. установленные статьей 20 Кодекса суммы налога на прибыль или исчисляемые с прибыли суммы другого налога, взысканные в иностранных государствах;
е. суммы налога на прибыль, выявленные налоговым органом в течение предшествующего налогового года в результате проверки или контроля (независимо от того, к какому налоговому году они относятся);
2) величина установленных частью 1 настоящей статьи доходов, получаемых в течение предшествующего квартала от поставки товаров, выполнения работ и (или) оказания услуг, определяется в совокупном размере налогооблагаемой базы по облагаемым НДС и освобожденным от НДС сделкам, отраженном в установленных статьей 75 Кодекса единых (в том числе уточненных)  расчетах по НДС и акцизному налогу за месяцы, включенные в предшествующий квартал, представленных в налоговый орган до установленного частью 1 настоящей статьи окончательного срока произведения авансового платежа по налогу на прибыль. По смыслу применения настоящего пункта:
а. представленные в налоговый орган после окончательного срока произведения авансового платежа по налогу на прибыль увеличиваемые или уменьшаемые суммы установленных частью 1 настоящей статьи доходов, получаемых от поставки товаров, выполнения работ и (или) оказания услуг в течение данного квартала, обусловленные изменением совокупной суммы налогооблагаемой базы по облагаемым НДС или освобожденным от НДС сделкам (в том числе при представлении единого расчета или уточненного расчета по НДС и акцизному налогу за какой-либо отчетный месяц квартала), не учитываются для расчета величины авансового платежа по налогу на прибыль;
б. перерасчеты налогооблагаемой базы по облагаемым НДС и освобожденным от НДС сделкам, отраженным в представляемых в налоговый орган по результатам проведенной налоговым органом проверки или перепроверки единых расчетах по НДС и акцизному налогу за месяцы, включенные в предшествующий квартал, не производятся.”;
“3. Для произведения каждый раз авансовых платежей по налогу на прибыль до исчисления суммы налога на прибыль за предшествующий налоговый год  (до представления в налоговый орган расчета по налогу на прибыль за предшествующий налоговый год) вместо суммы, исчисляемой в размере 20 процентов от суммы налога на прибыль за предшествующий налоговый год, принимается сумма, исчисляемая в размере 20 процентов от суммы налога на прибыль, отраженная в представленном расчете (в том числе уточненном) за последний отчетный год.”;
4) часть 4 признать утратившей силу;
5) часть 5 изложить в следующей редакции:
“5. Получившие в течение налогового года государственную регистрацию (поставленные на учет в установленных законом случаях) или назначенные в качестве нотариуса налогоплательщики не производят авансовые платежи по налогу на прибыль соответственно за кварталы налогового года получения государстенной регистрации (постановки на учет в установленных законом случаях) или назначения в качестве нотариуса, а не признанные в течение предшествующего налогового года плательщиками НДС, а также признанные в течение текущего налогового года плательщиками НДС налогоплательщики не производят авансовые платежи по налогу на прибыль за кварталы текущего налогового года.”;
6) в пунктах 1 и 3 части 8 слова “может производить авансовый платеж по налогу на прибыль за кварталы налогового года, включающего день государственной регистрации реорганизации, в порядке, установленном частью 5 настоящей статьи” заменить словами “не производит авансовые платежи по налогу на прибыль за кварталы налогового года, включающего день государственной регистрации реорганизации”.
Статья 3. В частях 2 и 3 статьи 451 Кодекса исключить слова “, за исключением случаев, установленных частью 4 статьи 135 Кодекса”.
Статья 5. Установленные  статьей 135 Кодекса авансовые платежи за  2-ой  квартал 2020 года не исчисляются и не уплачиваются.
Статья 6. Сумма авансового платежа на предстоящий квартал уточняется после 1 июля 2020 года в размере разницы между суммой авансового платежа по налогу на прибыль, исчисленной в течение 1-го квартала 2020 года в порядке и размере, установленных частью 3 статьи 135 Кодекса, и суммой, исчисляемой в размере 20 процентов от суммы налога на прибыль за 2019 год.