«ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արժեթղթերի շուկայի մասին» 2007 թվականի հոկտեմբերի 11-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 98-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությանը, Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեին, Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայությանը, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանը, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին, Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեին եւ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությանը Կենտրոնական դեպոզիտարիայի եւ արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձանց կողմից հաճախորդի բացած արժեթղթերի հաշիվների ցանկի, յուրաքանչյուր հաշվի տեսակի եւ կարգավիճակի վերաբերյալ ծառայողական տեղեկությունների տրամադրումը, ինչպես նաեւ բաժնետոմսերի եւ  բաժնետոմսերի սեփականատերերի  (անվանատերերի) վերաբերյալ ցանկացած ծառայողական տեղեկության տրամադրումը, այդ թվում` բաժնետոմսերի սեփականատերերի (անվանատերերի), անվանական արժեքի, քանակի, տեսակի եւ դասի, թողարկողի, բաժնետոմսերով իրականացված գործարքների, բաժնետոմսերի նկատմամբ սեփականության իրավունքի սահմանափակումների վերաբերյալ տեղեկությունների,  թողարկողի բաժնետոմսերի սեփականատերերի վերաբերյալ սույն օրենքի 197-րդ հոդվածի իմաստով Հայաստանյան անվանատերերին եւ Օտարերկրյա անվանատերերին հասանելի տեղեկությունների տրամադրումը.».
2) 2-րդ մասի 7-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված տեղեկությունների  տրամադրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Կենտրոնական դեպոզիտարիան եւ արժեթղթերի սեփականատերերի (անվանատերերի) ռեեստրի վարման իրավունք ունեցող այլ անձինք սույն հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված տեղեկությունները  տրամադրում են տվյալների էլեկտրոնային տեղեկատվական համակարգին հասանելիություն տալու միջոցով, իսկ այդ համակարգից տեղեկություններ ստանալու  անհնարինության կամ համակարգ չմուտքագրված տեղեկություններ ստանալու անհրաժեշտության դեպքում` համապատասխան մարմնից ստացված հարցմանը գրավոր պատասխան ներկայացնելու միջոցով: Տեղեկությունները տրամադրվում են անվճար, բացառությամբ թղթային ձեւով տրամադրված տեղեկությունների, որոնց համար հատուցման կարգը եւ չափը նախատեսվում են տեղեկությունների տրամադրման կարգը սահմանող` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 197-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13-րդ մասով.
«13. Սույն օրենքի 98-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետում նշված մարմինների կողմից Հայաստանյան կամ Օտարերկրյա անվանատերերի մոտ առկա տեղեկությունների վերաբերյալ հարցումների դեպքում Կենտրոնական դեպոզիտարիան սույն հոդվածով սահմանված ժամկետներում եւ կարգով դիմում է անվանատերերին եւ դիմումի հիման վրա ստացված տեղեկությունները փոխանցում է հարցումն իրականացնող մարմնին:»:
2. Օրենքի 98-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված տեղեկատվության տրամադրման կարգը սահմանող` Կառավարության որոշումն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` երկամսյա ժամկետում:

Статья 1. В статье 98 Закона Республики Армения “О рынке ценных бумаг” от 11 октября 2007 года ЗР-195-Н (далее – Закон):
1) пункт 6 части 2 изложить в следующей редакции:
“6) предоставление Центральным депозитарием и другими лицами, имеющими право ведения реестра владельцев (номинальных держателей) ценных бумаг, Генеральной прокуратуре Республики Армения, Следственному комитету Республики Армения, Специальной следственной службе Республики Армения, Службе национальной безопасности Республики Армения, Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Республики Армения, Комитету государственных доходов Республики Армения и Полиции Республики Армения служебных сведений о перечне открытых клиентом счетов ценных бумаг, виде и статусе каждого счета, а также предоставление любого служебного сведения об акциях и владельцах (номинальных держателях) акций, в том числе сведений о владельцах (номинальных держателях) акций, номинальной стоимости, количестве, виде и классе акций, об эмитенте, сделках, совершенных с акциями, ограничениях права собственности на акции, предоставление сведений о владельцах акций эмитента, доступных армянским номинальным держателям и иностранным номинальным держателям по смыслу статьи 197 настоящего Закона;”;
2) пункт 7 части 2 признать утратившим силу;
3) статью дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Порядок предоставления сведений, предусмотренных пунктом 6 части 2 настоящей статьи,  устанавливается Правительством Республики Армения. Центральный депозитарий и другие лица, имеющие право на ведение реестра владельцев (номинальных держателей) ценных бумаг, предоставляют сведения, предусмотренные пунктом 6 части 2 настоящей статьи, путем предоставления доступа к электронной информационной системе данных, а при невозможности получения сведений из этой системы или необходимости получения сведений, не введенных в систему, путем представления письменного ответа на запрос, полученный от соответствующего органа. Сведения предоставляются бесплатно, за исключением сведений, предоставленных на бумажном носителе, порядок и размер возмещения за которые предусмотрены постановлением Правительства Республики Армения, устанавливающим порядок предоставления сведений.”.
Статья 2. Статью 197 дополнить частью 13 следующего содержания:
“13. В случае запросов органов, указанных в пункте 6 части 2 статьи 98 настоящего Закона, относительно сведений, имеющихся у армянских номинальных держателей или иностранных номинальных держателей, Центральный депозитарий обращается с заявлением к номинальным держателям в сроки и порядке, установленные настоящей статьей, и передает полученные на основании заявления сведения органу, осуществляющему запрос.”.
2. Постановление Правительства, устанавливающее порядок предоставления информации, предусмотренной пунктом 6 части 2 статьи 98 Закона, принимается в двухмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.