Ընդունվել է 18.06.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի փետրվարի 9-ի քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 270-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «համար» բառից հետո լրացնել «` առավելագույնը վեց ամիս ժամկետով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 270.1-ին եւ 270.2-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 270.1. Քաղաքացուն հոգեբուժական կազմակերպություն ոչ հոժարակամ հոսպիտալացման ենթարկելու վերաբերյալ դատարանի վճիռը վերացնելը
1. Քաղաքացուն հոգեբուժական հիվանդանոցային ոչ հոժարակամ բուժման ենթարկելու վերաբերյալ դատարանի վճռով սահմանված ժամկետից շուտ անձի ապաքինվելու դեպքում այն բժշկական կազմակերպության դիմումով, որտեղ բուժվում է տվյալ քաղաքացին, հոգեբուժական հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա դատարանը վճիռ է կայացնում քաղաքացուն հոգեբուժական կազմակերպություն ոչ հոժարակամ հոսպիտալացման ենթարկելու վերաբերյալ վճիռը վերացնելու մասին:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դիմումը բավարարելու մասին դատարանի վճիռը հրապարակման պահից  մտնում է օրինական ուժի մեջ:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դիմումները ներկայացվում են այն դատարան, որը նախկինում վճիռ է կայացրել քաղաքացուն հոգեբուժական հիվանդանոցային ոչ հոժարակամ բուժման ենթարկելու վերաբերյալ:
Հոդված 270.2. Իրազեկված համաձայնություն տալու հնարավորության բացակայության դեպքում 16 տարին լրացած երեխայի կամ օրենքով սահմանված կարգով անգործունակ ճանաչված անձի նկատմամբ հոգեբուժական միջամտություն իրականացնելու վերաբերյալ հոգեբուժական հանձնաժողովի դիմումների քննության կարգը
1. Դատարանը սույն գլխով սահմանված կարգով քննում է նաեւ «Հոգեբուժական օգնության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 17-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դիմումները:»:

Статья 1. Часть 2 статьи 270 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее - Кодекс) в конце дополнить словами «- максимум на срок в шесть месяцев».
Статья 2. Кодекс дополнить статьями 270.1 и 270.2 следующего содержания:
«Статья 270.1. Отмена решения суда о недобровольной госпитализации гражданина в психиатрическую организацию
1. В случае выздоровления лица ранее срока, установленного решением суда о недобровольной госпитализации гражданина в психиатрическую организацию, суд по заявлению медицинской организации, в которой походит лечение данный гражданин, на основании психиатрической комиссии выносит решение об отмене решения суда о недобровольной госпитализации гражданина в психиатрическую организацию.
2. Решение суда об удовлетворении заявления, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, вступает в законную силу с момента его оглашения.
3. Заявления, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, подаются в суд, который ранее вынес решение о недобровольном психиатрическом больничном лечении гражданина.
Статья 270.2. Порядок рассмотрения заявлений психиатрической комиссии об осуществлении психиатрического вмешательства в отношении ребенка, которому исполнилось 16 лет, или лица, в установленном законом порядке признанного недееспособным, в случае осведомления об отсутствии возможности дачи согласия
1. Суд в установленном настоящей главой порядке рассматривает также заявления, установленные частью з статьи 17 Закона Республики Армения «О психиатрической помощи».».