Ընդունվել է 18.06.2020
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգիրքը (այսուհետ` Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 47.27-րդ հոդվածով.
«Հոդված 47.27. Ոչ հոժարակամ հասպիտալացման կարգը խախտելը
1. Հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձին հարկադիր հոսպիտալացնելուց հետո հոգեբուժական կազմակերպության գործադիր մարմնի կողմից 72 ժամվա ընթացքում հոգեբուժական հանձնաժողով չհրավիրելը`
2. Հարկադիր հոսպիտալացման հիմնավորվածությունը մասնագիտական հոգեբուժական հանձնաժողովի եզրակացությամբ հաստատվելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով անձին հոգեբուժական հիվանդանոցային հարկադիր բուժման ենթարկելու համար հոգեբուժական կազմակերպության գործադիր մարմնի կողմից 72 ժամվա ընթացքում դատարան չդիմելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի վաթսունապատիկի չափով:
3. Հիվանդանոցային հարկադիր բուժում իրականացնող բժիշկ-հոգեբույժի կողմից ամիսը առնվազն մեկ անգամ հոգեբուժական կազմակերպության հոգեբուժական հանձնաժողովին հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի վիճակի մասին մասնագիտական գրավոր կարծիք չներկայացվելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի ութսունապատիկից մինչեւ հարյուրհիսնապատիկի չափով:
4. Մինչեւ օրենքով սահմանված վեցամսյա ժամկետի լրանալը հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի մոտ հարկադիր բուժման օրենքով սահմանված հիմքերը վերանալու դեպքում հոգեբուժական կազմակերպության գործադիր մարմնի կողմից հարկադիր հոսպիտալացման ենթարկվելու վերաբերյալ դատարանի վճիռը վերացնելու պահանջով դատարան չդիմելը`
5. Սույն հոդվածով նախատեսված արարքը կրկին կատարելը վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` տվյալ արարքի համար` սույն հոդվածով նախատեսված տուգանքի կրկնապատիկի չափով:»:

Статья 1. Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс) дополнить статьей 47.27 следующего содержания:
"Статья 47.27. Нарушение порядка недобровольной госпитализации
1. Несозыв психиатрической комиссии исполнительным органом психиатрической организации в течение 72 часов после принудительной госпитализации лица с проблемами психического здоровья:
влечет назначение штрафа — в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Необращение исполнительного органа психиатрической организации в суд в течение 72 часов для направления лица на принудительное стационарное психиатрическое лечение в установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения порядке в случае подтверждения заключения профессиональной психиатрической комиссии об обоснованности его принудительной госпитализации:
влечет назначение штрафа - в шестидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Непредставление в психиатрическую комиссию психиатрической организации врачом-психиатром, осуществляющим принудительное стационарное лечение, профессионального письменного представления о состоянии лица с проблемами психического здоровья не менее одного раза в месяц:
влечет назначение штрафа - от восьмидесятикратного до стопятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.
4. Необращение исполнительного органа психиатрической организации в суд с иском об отмене постановления суда о принудительной госпитализации в случае отпадения до истечения установленного законом шестимесячного срока у лица, имеющего проблемы с психическим здоровьем, установленных законом оснований для принудительного лечения:
5. Повторное совершение деяния, предусмотренного настоящей статьей, в течение года после применения мер административного взыскания:
влечет назначение штрафа - в двукратном размере штрафа, предусмотренного настоящей статьей за данное деяние.".