«ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» 2004 թվականի նոյեմբերի 24-ի ՀՕ-135-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 6-րդ հոդվածում՝
«2. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռեզիդենտների միջեւ ապրանքների (գույքի) իրացման, ծառայությունների մատուցման, աշխատանքների կատարման, գույքի օգտագործման դիմաց փողային վճարումները (ներառյալ՝ ֆինանսական գործառնությունների դիմաց վճարվող տոկոսավճարները),  իրավունքի կամ արտոնության իրականացման կամ տրամադրման դիմաց տրվող հատուցումները, ապահովագրավճարներն ու ապահովագրական հատուցումները ընդունվում եւ իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության դրամով, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«9. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տրամադրված արտարժութային վարկերի եւ արտարժույթով ներգրավված ավանդների գծով տոկոսագումարների վճարումները՝ վարկառուի կամ ավանդատուի ցանկությամբ, արտարժութային պարտատոմսերի գծով վճարումները (ներառյալ՝ արժեկտրոնները), «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ արտարժույթով արտահայտված արժեթղթի, արտարժույթի կամ տոկոսադրույքի հետ կապված ածանցյալ ֆինանսական գործարքների գծով վճարումները (փոխանցումները), ռեպո պայմանագրերի գծով վճարումները (փոխանցումները) կարող են իրականացվել այն արժույթով, որով ստանձնվել է պարտավորությունը, բացառությամբ Կենտրոնական բանկի սահմանած դեպքերի:»:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասը չի սահմանափակում ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձանց եւ ապահովագրական ընկերությունների կողմից «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված ածանցյալ ֆինանսական գործարքների կնքումը՝ իրենց գործունեությունը կարգավորող օրենքներին համապատասխան:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВАЛЮТНОМ РЕГУЛИРОВАНИИ И ВАЛЮТНОМ КОНТРОЛЕ”
Статья 1.  В статье 6 Закона Республики Армения "О валютном регулировании и валютном контроле" от 24 ноября 2004 года ЗР-135 - Н (далее - Закон):
"2. На территории Республики Армения денежные платежи между резидентами за реализацию товаров (имущества), оказание услуг, выполнение работ, использование имущества (включая процентные платежи, выплачиваемые за финансовые операции), компенсации, страховые платежи и страховые компенсации, предоставляемые за реализацию или предоставление прав или льгот, принимаются и осуществляются в драмах Республики Армения. за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.”;
2) статью дополнить частью 9 следующего содержания:
"9. Предоставленные на территории Республики Армения процентные выплаты по валютным кредитам и вкладам в иностранной валюте - по желанию заемщика или вкладчика, выплаты по валютным облигациям (включая купоны),  выплаты (переводы)  по установленным  Законом Республики Армения "О рынке ценных бумаг" ценным бумагам, выраженным в иностранной валюте, по производным финансовым сделкам, связанным с иностранной валютой или процентными ставками,  выплаты (переводы) по договорам РЕПО могут осуществляться в той иностранной валюте, в которой было принято обязательство, за исключением случаев, установленных Центральным банком.".
Статья 2.  Часть 2 статьи 7 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: "Настоящая часть не ограничивает заключение лицами и страховыми компаниями, оказывающими инвестиционные услуги,  производных финансовых сделок, предусмотренных Законом Республики Армения "О рынке ценных бумаг" - в соответствии с законами, регулирующими их деятельность.".