ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 83-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) այն դեպքերի, երբ վարչական ակտի հասցեատեր չհանդիսացող անձի կողմից վիճարկվում է վարչական ակտի հասցեատիրոջ համար բարենպաստ վարչական ակտ (ներառյալ՝ զուգորդվող վարչական ակտի դեպքում հասցեատիրոջ համար բարենպաստ դրույթները):».
2) 2-րդ մասի «2-րդ, 3-րդ եւ 4-րդ կետերով» բառերը փոխարինել «2-րդ, 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ կետերով» բառերով.
3) 5-րդ մասի «վիճարկման հայցի» բառերը փոխարինել «վիճարկվող վարչական ակտի» բառերով:
Հոդված 2. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող խմբագրությամբ Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիմքով վարչական ակտի հասցեատեր չհանդիսացող անձի կողմից վարչական ակտի հասցեատիրոջ համար բարենպաստ վարչական ակտը (ներառյալ՝ զուգորդվող վարչական ակտի դեպքում հասցեատիրոջ համար բարենպաստ դրույթները) ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն վերացնելու (վիճարկելու) պահանջով ներկայացված վիճարկման հայցերի հիման վրա համապատասխան վարչական ակտերի կատարման կասեցումները սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից համարվում են վերացած, բացառությամբ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին ավարտված գործերով դատական ակտերի բողոքարկման եւ վերաքննության կամ վճռաբեկության կարգով նման գործերի քննության դեպքերի:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЙ И В КОДЕКС АДМИНИСТРАТИВНОГО СУДОПРОИЗВОДСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В статье 83 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее – Кодекс):
1) часть 1 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5) случаев, когда лицом, не являющимся адресатом административного акта, оспаривается для адресата административного акта благоприятный административный акт (включая положения, благоприятные для адресата административного акта, – в случае сопутствующего административного акта).»;
2) в части 2 слова и цифры «пунктами 2, 3 и 4» заменить словами и цифрами «2, 3, 4 и 5»;
3) в части 5 слова «оспариваемого иска» заменить словами «оспариваемого административного акта».
Статья 2. Заключительная часть и переходные положения
Настоящий Закон вступает в силу на десятый день со дня его официального опубликования. Приостановление исполнения соответствующих административных актов на основании исков об оспаривании, поданных по основанию части 1 статьи 83 настоящего Кодекса в редакции, действующей до вступления в силу настоящего закона, оспаривается лицом, не являющимся адресатом административного акта, для адресата административного акта благоприятный административный акт (включая положения, благоприятные для адресата административного акта, – в случае сопутствующего административного акта) с требованием об отмене (оспаривании) полностью или частично благоприятного административный акта, с момента вступления в силу настоящего Закона считается отмененным, за исключением случаев опротестования судебных актов по завершенным делам и рассмотрения таких дел в апелляционном или кассационном порядке на момент вступления в силу настоящего Закона.