«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-491-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1) առաջին պարբերության «պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող անձինք`» բառերը փոխարինել «օրենքով սահմանված զորակոչի միջոցով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող զինծառայողները`» բառերով.
2) երկրորդ պարբերության «ժամկետային» բառը փոխարինել «զինվորական» բառով, իսկ «ծառայություն անցած` ռազմաուսումնական հաստատություններն ավարտած անձինք» բառերը՝ «օրենքով սահմանված հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնող, ինչպես նաեւ հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայության պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո օրենքով սահմանված կարգով զինվորական ծառայությունը շարունակող զինծառայողները» բառերով.
3) հինգերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Սույն մասով սահմանված արտոնությունների իրավունքը դադարում է զինծառայողին զինվորական ծառայությունից արձակելու, ինչպես նաեւ հարկվող օբյեկտ համարվող գույքը զինվորական ծառայության ընթացքում վարձակալության կամ հավատարմագրային կառավարման հանձնված լինելու դեպքերում:».
4) վեցերորդ պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  նոր նախադասությունով. «Սույն մասով սահմանված արտոնությունների կիրառման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. В части 2 статьи 15 Закона Республики Армения “О налоге на имущество" от 26 декабря 2002 года ЗР-491-Н (далее – Закон):
1) в абзаце первом слова “ лица, проходящие обязательную срочную военную службу” заменить словами “военнослужащие, проходящие путем установленного законом призыва обязательную военную службу” ;
2) в абзаце   втором слово “срочной” исключить, а слова “ перешедшие на службу в Вооруженные Силы и другие войска Республики Армения лица, окончившие военно-учебные заведения ” заменить словами “ лица, проходящие установленную законом послеучебную   контрактную военную службу в Вооруженных Силах и других войсках Республики Армения, а также военнослужащие, в установленном законом порядке продолжающие военную службу в Вооруженных Силах и других войсках Республики Армения по истечении срока послеучебной контрактной военной службы,
3) абзац пятый изложить в следующей редакции:
“Установленное настоящей частью право на льготы прекращается в случаях увольнения военнослужащего с военной службы, а также передачи в период военной службы имущества, считающегося объектом налогообложения,   в аренду либо доверительное управление.”;
4) абзац шестой дополнить новым предложением следующего содержания: “Порядок применения установленных настоящей частью льгот устанавливается постановлением Правительства Республики Армения.”.