Ընդունվել է 09.10.2020
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 23-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8) տնտեսական գործունեության կասեցում:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 31.1. Տնտեսական գործունեության կասեցումը
1. Տնտեսական գործունեության կասեցումը տնտեսական գործունեության ժամանակավոր դադարեցումն է:
2. Տնտեսական գործունեության կասեցումը կարող է նշանակվել մեկ ամսից մինչեւ երեք ամիս ժամկետով:»:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 182.5-րդ հոդվածով.
«Հոդված 182.5. Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում գործող կանոնները խախտելը
1. Ռազմական դրություն հայտարարված տարածքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի սահմանափակումը կամ տարածք մուտք գործելու եւ տարածքից դուրս գալու հատուկ ռեժիմը խախտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ երեքհարյուրապատիկի չափով:
2. Ֆինանսատնտեսական գործունեության առանձին տեսակների, ներառյալ` ծառայությունների մատուցման, ապրանքների եւ ֆինանսական միջոցների շրջանառության սահմանափակումները խախտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով:
3. Սահմանված` սննդամթերքի, դեղորայքի եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վաճառքի, ձեռքբերման եւ շրջանառության հատուկ կարգը խախտելը`
4. Պարետային ժամի սահմանման դեպքում առանց անձը հաստատող փաստաթղթերի եւ հատուկ թույլտվությունների փողոցներում ու այլ հասարակական վայրերում գտնվելու արգելքը խախտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով:
5. Լրատվական գործունեություն իրականացնողի կողմից ռազմական դրության ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը, լրագրողի կողմից հավատարմագրման հատուկ կարգը չպահպանելը, կապի
միջոցներից օգտվելու հատուկ կանոնները խախտելը`
առաջացնում են տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով:
6. Լրատվական գործունեություն չիրականացնող անձանց կողմից ռազմական դրության ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը կամ կարծիքի արտահայտման ազատության սահմանափակման կանոնները խախտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից մինչեւ յոթհարյուրապատիկի չափով:
7. Սույն հոդվածի 5-րդ եւ 6-րդ մասերով նախատեսված տույժերին ենթարկվելուց հետո` անհապաղ, ռազմական դրության ընթացքում սահմանված տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնների խախտմամբ տարածված հրապարակումը չվերացնելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` լրատվական գործունեություն իրականացնողի նկատմամբ` նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից մինչեւ հազարհինգհարյուրապատիկի չափով, իսկ լրատվական գործունեություն չիրականացնող անձանց նկատմամբ` յոթհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով:
8. Զենքի, ռազմամթերքի, պայթուցիկ եւ թունավոր նյութերի, հատուկ միջոցների վաճառքի սահմանափակումը կամ արգելքը խախտելը, թմրեցնող, հոգեմետ, ուժեղ ներգործող նյութեր պարունակող դեղագործական միջոցների եւ պրեպարատների, էթիլային սպիրտի, ալկոհոլային խմիչքների, սպիրտ պարունակող արտադրանքի շրջանառության հատուկ ռեժիմը խախտելը`
առաջացնում են տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով:
9. Պաշտպանական, քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների, վթարավերականգնողական եւ այլ անհետաձգելի աշխատանքներին սահմանված կարգով ներգրավումից աշխատունակ անձի հրաժարվելը կամ տրանսպորտային միջոց տրամադրելուց հրաժարվելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից մինչեւ հինգհարյուրապատիկի չափով:
10. Ռազմական դրության ժամանակ գործադուլներ եւ հավաքներ կազմակերպելը, անցկացնելը եւ դրանց մասնակցելը, կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումների արգելքը խախտելը`
առաջացնում են տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից մինչեւ յոթհարյուրապատիկի չափով:
11. Կազմակերպությունների (անկախ կազմակերպական-իրավական ձեւից) կողմից Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության, պաշտպանության եւ բնակչության կենսագոյության համար հատուկ նշանակություն ունեցող արտադրանքի թողարկման (ներառյալ` դեղերի եւ բժշկական նշանակության ապրանքների արտադրման ու ներմուծման) առաջնահերթ կատարման ենթակա առաջադրանքները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը`
12. Ռազմական դրության իրավական ռեժիմն ապահովող մարմինների գործունեությունը խոչընդոտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ հինգհարյուրապատիկի չափով:
13. Սույն հոդվածով սահմանված արարքներից որեւէ մեկը (բացառությամբ սույն հոդվածի 14-րդ մասով նախատեսված արարքների) վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո կրկին կատարելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` նախկինում նույն արարքի համար նշանակված տուգանքի կրկնապատիկի չափով:
14. Կազմակերպության կողմից սույն հոդվածի 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ, 8-րդ եւ 11-րդ մասերով նախատեսված արարքներից որեւէ մեկը վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո կրկին կատարելը`
առաջացնում է տնտեսական գործունեության կասեցում` մեկ ամսից մինչեւ երեք ամիս ժամկետով, սակայն ոչ ավելի, քան մինչեւ ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ավարտը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետը « Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, » բառերից հետո լրացնել «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովը,» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 223.3-րդ հոդվածով.
«Հոդված 223.3. Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովը
1. Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովը քննում է սույն օրենսգրքի 182.5-րդ հոդվածի 5-րդ, 7-րդ եւ 14-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը, եթե դրանք վերաբերում են տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցող լրատվական գործունեություն իրականացնողներին:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասը «եւ 10-րդ մասերով,» բառերից հետո լրացնել «182.5-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 4-10-րդ (բացառությամբ սույն օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածով նախատեսված իրավախախտումների), 12-14-րդ մասերով» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի 1-ին մասը «եւ 11-րդ մասերով» բառերից հետո լրացնել «, 182.5-րդ հոդվածի 3-րդ (նախատեսված դեղորայքի ձեռքբերման եւ շրջանառության հետ կապված իրավախախտումների), 11-րդ (դեղերի եւ բժշկական նշանակության ապրանքների արտադրման ու ներմուծման հետ կապված իրավախախտումների) եւ 14-րդ մասերով,» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 238.2-րդ հոդվածը «եւ 4-րդ մասերով,» բառերից հետո լրացնել «182.5-րդ հոդվածի 3-րդ (բացառությամբ դեղորայքի) եւ 14-րդ մասերով,» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 244.7-րդ հոդվածի 1-ին մասը «26-րդ մասերով» բառերից հետո լրացնել «182.5-րդ հոդվածի 11-րդ (բացառությամբ դեղերի եւ բժշկական նշանակության ապրանքների արտադրման ու ներմուծման հետ կապված իրավախախտումների) եւ 14-րդ մասերով,» բառերով:

Статья 1. Часть 1 статьи 23 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс) дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8) приостановление экономической деятельности.".
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 31.1 следующего содержания:
"Статья 31.1. Приостановление экономической деятельности
1. Приостановление экономической деятельности — это временное прекращение экономической деятельности.
2. Приостановление экономической деятельности может назначаться на срок от одного до трех месяцев.".
Статья 3. Кодекс дополнить статьей 182.5 следующего содержания:
"Статья 182.5. Нарушение правил, действующих в период правового режима военного положения
1. Нарушение ограничений права свободного передвижения по территории, объявленной на военном положении, или нарушение особого режима въезда на территорию и выезда с этой территории:
влечет назначение штрафа —от двухсоткратного до трехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Нарушение ограничений на осуществление отдельных видов финансово-экономической деятельности, включая оказание услуг, оборот товаров и финансовых средств:
влечет назначение штрафа —от пятисоткратного до тысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.
3. Нарушение установленного особого порядка продажи, приобретения и оборота продовольственных товаров, лекарственных средств и товаров первой необходимости:
4. Нарушение в случае установления комендантского часа запрета на нахождение на улицах и в других общественных местах без удостоверяющих личность документов и специальных разрешений:
влечет назначение штрафа —от стократного до двухсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
5. Нарушение лицом, осуществляющим информационную деятельность, правил опубликования или распространения сведений, несоблюдение журналистом особого порядка аккредитации, нарушение особых правил использования средств связи в период военного положения:
влечет назначение штрафа —от семисоткратного до тысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.
6. Нарушение лицами, не осуществляющими информационную деятельность, правил опубликования или распространения сведений либо нарушение правил, ограничивающих свободу выражения мнения, в период военного положения:
влечет назначение штрафа —от трехсоткратного до семисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
7. Неудаление незамедлительно публикации, распространенной с нарушением установленных в период военного положения правил опубликования или распространения сведений, после применения мер ответственности, предусмотренных частями 5 и 6 настоящей статьи:
влечет назначение штрафа на лиц, осуществляющих информационную деятельность, - от тысячекратного до тысячапятисоткратного размера, а на лиц, не осуществляющих информационную деятельность, — от семисоткратного до тысячекратного размера минимальной заработной платы.
8. Нарушение ограничения или запрета на продажу оружия, боеприпасов, взрывчатых и отравляющих веществ, специальных средств, нарушение особого режима оборота лекарственных средств и препаратов, содержащих наркотические, психотропные, сильнодействующие вещества, этилового спирта, алкогольных напитков, спиртосодержащей продукции:
9. Отказ трудоспособного лица от привлечения его в установленном порядке к оборонным мероприятиям, мероприятиям по гражданской обороне, аварийно-восстановительным и другим неотложным работам или отказ в предоставлении транспортного средства:
влечет назначение штрафа —от трехсоткратного до пятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
10. Организация, проведение в период военного положения забастовок и собраний, участие в них, нарушение запрета на иные прекращающие или приостанавливающие деятельность организаций мероприятия:
влечет назначение штрафа —от четырехсоткратного до семисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
11. Неисполнение или ненадлежащее исполнение организациями (независимо от организационно-правовой формы) подлежащих первоочередному выполнению поручений по выпуску продукции, имеющей особое значение для экономики, обороны и жизнеобеспечения населения Республики Армения (включая производство и ввоз лекарств и товаров медицинского назначения):
12. Препятствование деятельности органов, обеспечивающих правовой режим военного положения:
влечет назначение штрафа —от двухсоткратного до пятисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
13. Повторное совершение одного из деяний, установленных настоящей статьей (за исключением деяний, предусмотренных частью 14 настоящей статьи), со дня назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа в двукратном размере ранее назначенного за то же деяние штрафа.
14. Повторное совершение организацией одного из деяний, предусмотренных частями 2, 3, 5, 8 и 11 настоящей статьи, после дня назначения административного взыскания:
влечет приостановление экономической деятельности на срок от одного до трех месяцев, но не более чем до окончания правового режима военного положения"."
Статья 4. Пункт 5 части 1 статьи 214 Кодекса после слов "Центральной избирательной комиссией Республики Армения," дополнить словами "Комиссией по телевидению и радио,".
Статья 5. Кодекс дополнить статьей 223.3 следующего содержания:
"Статья 223.3. Комиссия по телевидению и радио
1. Комиссия по телевидению и радио рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных частями 5, 7 и 14 статьи 182.5 настоящего Кодекса, если они относятся к осуществляющим информационную деятельность лицам, оказывающим аудио-видео медиауслуги." .
Статья 6. Часть 1 статьи 224 Кодекса после слов "статьи 182.4," дополнить словами "частями 1, 2, 4-10 (за исключением правонарушений, предусмотренных статьей 223.3 настоящего Кодекса), 12-14 статьи 182.5, статьями".
Статья 7. Часть 1 статьи 230 Кодекса после слов "и 11 статьи 182.4" дополнить словами ", частями 3 (в части правонарушений, связанных с приобретением и оборотом предусмотренных лекарственных препаратов), 11 (в части правонарушений, связанных с производством и ввозом лекарств и товаров медицинского назначения) и 14 статьи 182,5, статьями".
Статья 8. Статью 238.2 Кодекса после слов "и 4 статьи 182.4," дополнить словами "частями 3 (за исключением лекарственных препаратов) и 14 статьи 182.5,"
Статья 9. Часть 1 статьи 244.7 Кодекса после слов "статьи 173.1" дополнить словами ", частями 11 (за исключением правонарушений, связанных с производством и ввозом лекарств и товаров медицинского назначения) и 14 статьи 182.5,".