Ընդունվել է 21.10.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 108-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 23-րդ եւ 24-րդ կետերով.
«23) բանկերում եւ վարկային կազմակերպություններում հաշվառված` ռազմական դրության ժամանակահատվածում իրականացվող ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհված, հաշմանդամ դարձած կամ անհայտ կորած ֆիզիկական անձի, նրա ամուսնու, համատեղությամբ ապրող զավակի կամ համատեղությամբ ապրող ծնողի նկատմամբ ձեւավորված ու Կառավարության լիազորած մարմնի եւ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի համատեղ հաստատած կարգի համաձայն անհուսալի ճանաչված` հարկման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցված ակտիվները (ներառյալ` վարկի եւ այլ գումարները, մինչեւ դրանց անհուսալի ճանաչվելը եւ անհուսալի ճանաչվելուց հետո հաշվարկված տոկոսները, տույժերը եւ (կամ) տուգանքները)` դրանք ներելու դեպքում` անկախ սույն մասի 18-րդ կետի դրույթներից.
24) ռազմական դրության ժամանակահատվածում իրականացվող ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհված, հաշմանդամ դարձած կամ անհայտ կորած անհատ ձեռնարկատիրոջը կամ նոտարին, նրա` անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար համարվող ամուսնուն, համատեղությամբ ապրող զավակին կամ համատեղությամբ ապրող ծնողին ռեզիդենտ կազմակերպություն համարվող բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից ներվող պարտավորությունները (ներառյալ` վարկի եւ այլ գումարները, դրանց գծով հաշվարկված տոկոսների, տույժերի եւ (կամ) տուգանքների գումարները):»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 124-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Անկախ սույն հոդվածի 3-րդ մասի դրույթներից` ռեզիդենտ կազմակերպություն համարվող բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցվում են այդ բանկերում եւ վարկային կազմակերպություններում հաշվառված` ռազմական դրության ժամանակահատվածում իրականացվող ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհված, հաշմանդամ դարձած կամ անհայտ կորած ֆիզիկական անձի, նրա ամուսնու, համատեղությամբ ապրող զավակի կամ համատեղությամբ ապրող ծնողի նկատմամբ ձեւավորված ու Կառավարության լիազորած մարմնի եւ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի համատեղ հաստատած կարգի համաձայն դեռեւս անհուսալի չճանաչված ակտիվները (ներառյալ` վարկի գումարը, տոկոսները, տույժերը եւ (կամ) տուգանքները)` դրանք ներելու եւ այդ մասով ակտիվների հնարավոր կորուստների պահուստին մինչեւ այդ մասհանումներ կատարած լինելու դեպքում` պահուստին ուղղված գումարների չափով համախառն եկամտում վերականգնելու դեպքում:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 40-րդ կետով.
«40) ռազմական դրության ժամանակահատվածում իրականացվող ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհված, հաշմանդամ դարձած կամ անհայտ կորած ֆիզիկական անձին, նրա ամուսնուն, համատեղությամբ ապրող զավակին կամ համատեղությամբ ապրող ծնողին ռեզիդենտ կազմակերպություն համարվող բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների տված վարկի գումարների ներման արդյունքում ֆիզիկական անձի եկամուտները` անկախ սույն մասի 19-րդ կետի դրույթներից:»:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո սույն օրենքով սահմանված անձանց ներված` մինչեւ ռազմական դրության ավարտը ստացված վարկի կամ այլ գումարների, դրանց գծով հաշվարկված տոկոսների, տույժերի եւ (կամ) տուգանքների նկատմամբ:

Часть 1 статьи 108 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктами 23 и 24 следующего содержания:
“23) вычтенные из валового дохода в целях налогообложения активы (включая суммы кредита и другие суммы, проценты, пени и (или) штрафы, начисленные до признания их безнадежными и после признания их безнадежными), учтенные в банках и кредитных организациях, сформированные в отношении физического лица, погибшего, ставшего инвалидом или безвестно пропавшего  вследствие  осуществляемых в период военного положения боевых действий, его супруга, совместно проживающего с ним ребенка или совместно проживающего с ним родителя и признанные безнадежными согласно порядку, совместно утвержденному уполномоченным органом Правительства и Центральным банком Республики Армения, - в случае их прощения независимо от положений пункта 18 настоящей части;
24) прощенные банками или кредитными организациями, считающимися организациями-резидентами, обязательства (включая суммы кредита и другие суммы, начисленные по ним суммы процентов, пеней и (или) штрафов) индивидуального предпринимателя или нотариуса, погибшего, ставшего инвалидом или безвестно пропавшего  вследствие  осуществляемых в период военного положения боевых действий, его супруга, совместно проживающего с ним ребенка или совместно проживающего с ним родителя, считающихся индивидуальным предпринимателем или нотариусом.”.
Статья 2. Статью 124 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Независимо от положений части 3 настоящей статьи в целях определения налоговой базы банков и кредитных организаций, считающихся организациями-резидентами, из валового дохода вычитаются активы (включая сумму кредита, проценты, пени и (или) штрафы), учтенные в этих банках и кредитных организациях, сформированные в отношении физического лица, погибшего, ставшего инвалидом или безвестно пропавшего  вследствие  осуществляемых в период военного положения боевых действий, его супруга, совместно проживающего с ним ребенка или совместно проживающего с ним родителя и еще не признанные безнадежными согласно порядку, совместно утвержденному уполномоченным органом Правительства и Центральным банком Республики Армения, - в случае их прощения и, если до этого были произведены в этой части отчисления в резерв на возможные потери по активам, их восстановления в валовом доходе в размере сумм, направленных в резерв.”.
Статья 3. Часть 1 статьи 147 Кодекса дополнить пунктом 40 следующего содержания:
“40) доходы физического лица в результате прощения сумм кредита, выданного считающимися организацией-резидентом банками или кредитными организациями физическому лицу, погибшему, ставшему инвалидом или безвестно пропавшему  вследствие  осуществляемых в период военного положения боевых действий, его супругу, совместно проживающему с ним ребенку или совместно проживающему с ним родителю, независимо от положений пункта 19 настоящей части.”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и распространяется на полученные до окончания военного положения суммы кредита или другие суммы, начисленные по ним проценты, пени и (или) штрафы, прощенные установленным настоящим Законом лицам после 27 сентября 2020 года.