«ԿՈՌՈՒՊՑԻԱՅԻ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» 2017 թվականի հունիսի 9-ի ՀՕ-96-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 25-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Հայտարարագրերի վերլուծության ընթացքում գույքի փաստացի տիրապետումը, ինչպես նաեւ երրորդ անձին սեփականության իրավունքով պատկանող գույքը հայտարարատուի անունից, օգտին կամ հաշվին ձեռք բերելը կամ հայտարարատուի կողմից այդ գույքից փաստացի օգուտ ստանալը կամ այդ գույքը տնօրինելն ստուգելու նպատակով Հանձնաժողովն իրավասու է դիմելու օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին եւ ստանալու անհրաժեշտ տեղեկություններ:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Հանձնաժողովն իրավասու է հայտարարատու պաշտոնատար անձի պաշտոնեական պարտականությունների դադարեցումից հետո՝ երկու տարվա ընթացքում, անձի գույքի էական փոփոխության (գույքի ավելացում, պարտավորությունների նվազում կամ ծախս) կասկածի դեպքում նրանից պահանջելու ներկայացնել գույքի եւ եկամուտների իրավիճակային հայտարարագիր:».
3) 7-րդ մասը «գույքի էական փոփոխությունը (գույքի ավելացումը եւ (կամ) պարտավորությունների նվազումը)» բառերից հետո լրացնել «կամ ծախսը» բառերով.
4) 8-րդ մասի՝
ա. «սույն օրենքի իմաստով» բառերը հանել,
բ. «2.000.000» թիվը փոխարինել «1.000.000» թվով.
5) 9-րդ մասից հանել «՝ ընդունելով վարույթը կասեցնելու մասին որոշում: Որոշումն ընդունելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, որոշման պատճենն ուղարկվում է հայտարարատուին, իսկ եթե վարույթը հարուցվել է դիմումի հիման վրա՝ դիմողին» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 26.1-ին հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) քրեական ենթամշակույթին հարելու վերաբերյալ տեղեկատվություն:».
«5.1. Սույն օրենքի իմաստով՝ քրեական ենթամշակույթին հարելու հնարավորության ուսումնասիրությունը ներառում է թեկնածուի կամ նրա ընտանիքի անդամի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող անձի հետ (օրինակ՝ օրենքով գող, քրեական հեղինակություն) ազգակցական կամ ընկերական կապի առկայության, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կամ անձի խնդրանքը կատարելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը կամ անձին խնդրանքով կամ որեւէ այլ հարցով դիմելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորումից կամ անձից ցանկացած այլ օգուտ ստացած լինելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կամ անձի հետ անհատական հանդիպման կամ հեռահար հաղորդակցություն ունենալու վերաբերյալ, ինչպես նաեւ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կամ անձի հետ անձնական այլ կապ ունենալու վերաբերյալ տեղեկատվության ուսումնասիրություն:».
3) 7-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Բարեվարքության ուսումնասիրության գործընթացում անձի՝ քրեական ենթամշակույթին հարելու հնարավորության ուսումնասիրության նպատակով Հանձնաժողովն իրավասու է դիմելու օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին եւ ստանալու տեղեկություններ:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին մասով.
«7.1. Բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկում լրացված տվյալների եւ սույն հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված տվյալների համադրության արդյունքում Հանձնաժողովն իրավասու է թեկնածուից պահանջելու եւ ստանալու պարզաբանումներ:».
5) 9-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Անձի (թեկնածուի) բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունը հրապարակման ենթակա չէ եւ չի տրամադրվում այլ անձանց: Հանձնաժողովը, ինչպես նաեւ անձին նշանակելու կամ ընտրելու իրավասություն ունեցող մարմինը (անձը) չեն կարող հրապարակել անձի բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությամբ իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները: Եթե Հանձնաժողովի ուսումնասիրության արդյունքում բացահայտվում են առերեւույթ հանցագործության հատկանիշներ, ապա այդ տեղեկությունները չեն ներառվում եզրակացության հիմնական մասում եւ կցվում են եզրակացությանը՝ որպես հավելված: Հանցագործությունների կանխման կամ բացահայտման նպատակով եզրակացության հավելվածը (առկայության դեպքում) չի կարող տրամադրվել թեկնածուին:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О КОМИССИИ ПО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЮ КОРРУПЦИИ”
Статья 1. В статье 25 Закона “О Комиссии по предупреждению коррупции” от 9 июня 2017 года, ЗР-96-Н (далее - Закон):
1) часть 2 дополнить новым предложением следующего содержания: “Комиссия при анализе деклараций в целях проверки фактического владения имуществом, а также приобретения принадлежащего третьему лицу на праве собственности имущества от имени, в пользу или за счет декларанта либо получения декларантом фактической выгоды с этого имущества или распоряжения этим имуществом правомочна обращаться в органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, и получать необходимые сведения.”;
2) статью дополнить частью 5.1 следующего содержания:
“5.1. Комиссия правомочна в течение двух месяцев после прекращения должностных обязанностей должностного лица потребовать от него в случае подозрения в существенном изменении имущества (увеличение имущества, уменьшение обязательств или расходы) представления ситуационной декларации о имуществе и доходах.”;
3) части 7 после слов в скобках “ (увеличение и (или) уменьшение обязательств) ” дополнить словами “или расходы”;
4) в части 8;
а) исключить слова “По смыслу настоящего Закона”,
б) цифру “2000000” заменить цифрой “1000000”;
5) в части 9 исключить слова “, приняв постановление о приостановлении производства. Копия постановления в трехдневный срок после принятия постановления направляется декларанту, а если производство возбуждено на основании заявления - заявителю”.
Статья 2. В статье 26.1:
1) часть 2 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) информацию о принадлежность к криминальной субкультуре”;
“5.1. По смыслу настоящего Закона изучение возможности принадлежности к криминальной субкультуре включает изучение информации о наличии родственной или дружеской связи кандидата или члена его семьи с лицом, являющимся носителем криминальной субкультуры (например, с вором в законе, криминальным авторитетом), выполнение ими просьбы группировки или лица, являющихся носителями криминальной субкультуры, обращения ими с просьбой или по какому-либо другому вопросу к группировке или лицу, являющимися носителями криминальной субкультуры, получения ими любой другой выгоды от группировки или лица, являющихся носителями криминальной субкультуры, наличии персонально встречи или удаленной коммуникации с группировкой или лицом, являющимися носителями криминальной субкультуры, а также наличии иной личной связи с с группировкой или лицом, являющимися носителями криминальной субкультуры.”;
3) часть 7 дополнить новым предложением следубщего содержания: “Комиссия в целях изучения возможность принадлежности лица к криминальной субкультуре в ходе процесса изучения его добропорядочности  правомочна обращаться в органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, и получать необходимые сведения.”;
4) статью дополнить частью 7.1 следующего содержания:
“7.1. Комиссия в результате сопоставления данных, заполненных в вопроснике о добропорядочности, и данных, установленных частью 7 настоящей статьи, правомочна потребовать от кандидата и получить разъяснения.”;
5) часть 9 дополнить новыми предложениями следующего содержания:
“Консультационное заключение относительно добропорядочности лица (кандидата) опубликованию не подлежит и не предоставляется другим лицам. Комиссия, а также орган (лицо), имеющие правомочие по назначению или выбору лица, не могут разглашать информацию, ставшую известной им из консультационного заключения относительно добропорядочности лица. Если в результате изучения Комиссии выявляются признаки явного преступления, то эти сведения не включаются в основную часть заключения и прилагаются к заключению в качестве приложения. Приложение к заключению (при наличии) в целях предотвращения или выявления преступлений не может быть предоставлено кандидадту.”.