Ընդունվել է 20.01.2021
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 123.4-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 123.4. Սահմանված կարգով չհաշվառված (չվերահաշվառված), տեխնիկական զննություն չանցած տրանսպորտային միջոց վարելը, տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ այլ երկրում ծագած սեփականության իրավունքը սահմանված ժամկետում գրանցման չներկայացնելը, առանց տեխնիկական զննություն անցնելու կամ տեխնիկական զննությամբ ի հայտ եկած՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած՝ տրանսպորտային միջոցների շահագործումն արգելող անսարքություններից կամ պայմաններից որեւէ մեկի առկայությամբ տրանսպորտային միջոց վարելը կամ տեխնիկական զննություն անցած տրանսպորտային միջոցի վերաբերյալ բոլոր տվյալները եւ տեխնիկական զննության արդյունքները անզգուշությամբ առցանց չփոխանցելը կամ թերի փոխանցելը
1. Օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չհաշվառված (չվերահաշվառված) տրանսպորտային միջոց վարելը, ինչպես նաեւ տրանսպորտային միջոցը Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծելուց հետո օրենքով նախատեսված դեպքում դրա նկատմամբ այլ երկրում ծագած սեփականության իրավունքը սահմանված ժամկետում գրանցման չներկայացնելը՝
առաջացնում են տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկի չափով:
2. Օրենսդրությամբ սահմանված կարգով տեխնիկական զննություն չանցած կամ տեխնիկական զննությամբ ի հայտ եկած՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած՝ տրանսպորտային միջոցների շահագործումն արգելող անսարքություններից կամ պայմաններից որեւէ մեկի առկայությամբ տրանսպորտային միջոց վարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում սեփականատիրոջ կամ տիրապետողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկի չափով:
3. Առանց տեխնիկական զննություն անցկացնելու կամ տեխնիկական անսարքություն ունեցող տրանսպորտային միջոցը տեխնիկապես սարքին ճանաչելը, եթե դա չի առաջացրել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում լիցենզավորված անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի չափով:
4. Տեխնիկական զննություն անցած տրանսպորտային միջոցի վերաբերյալ բոլոր տվյալները եւ տեխնիկական զննության արդյունքները լիցենզավորված անձի կողմից անզգուշությամբ չփոխանցելը կամ թերի առցանց փոխանցելը, եթե դա չի առաջացրել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասը «123-123.4» թվերից հետո լրացնել «(բացառությամբ 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված իրավախախտումների)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 244.13-րդ հոդվածի 1-ին մասը «օրենսգրքի» բառից հետո լրացնել «123.4-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով,» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 304-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «123-131» թվերը փոխարինել «123-123.4 հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով, 123.5-131» բառերով:

Статья 1. Статью 123.4 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
"Статья 123.4. Управление не прошедшим технический осмотр транспортным   средством, не поставленным на учет (переучет) в установленном    порядке,   непредставление на регистрацию в установленный срок возникшего в другой  стране права собственности на транспортное   средство,  управление транспортным средством без прохождения им   технического осмотра или с  выявленными техническим осмотром    какими- либо   имеющимися у него   установленными     Правительством Республики  Армения неисправностями или     условиями, запрещающими эксплуатацию  транспортных средств,     либо  непередача в режиме онлайн по  неосторожности всех    данных и результатов  технического осмотра по  транспортному средству, прошедшему технический  осмотр, либо их  неполная    передача
1. Управление транспортным средством, не поставленным на учет (переучет) в установленном законодательством порядке, а также в предусмотренном законом случае непредставление в установленный срок транспортного средства после его ввоза в Республику Армения на регистрацию возникшего в другой стране права собственности на него:
влечет назначение штрафа - двадцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Управление транспортным средством, не прошедшим в установленном законодательством порядке технический осмотр, либо с выявленными техническим осмотром какими-либо   имеющимися у него  установленными Правительством Республики Армения неисправностями или условиями, запрещающими эксплуатацию транспортных средств:
влечет назначение штрафа на собственника или владельца – в двадцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Признание технически исправным транспортного средства без проведения технического осмотра или при наличии у него технической неисправности,  если это не повлекло ответственность, установленную Законом Республики Армения "О лицензировании":
влечет назначение штрафа на лицензированное лицо – в тысячекратном размере установленной минимальной заработной платы.
4. Непередача лицензированным лицом  в режиме онлайн по неосторожности всех данных и результатов технического осмотра по транспортному средству, прошедшему технический осмотр, либо их неполная передача, если это не повлекло ответственность, установленную Законом Республики Армения "О лицензировании":
влечет назначение штрафа – в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Часть 1 статьи 224 Кодекса после чисел "123-123.4" дополнить словами "(за исключением правонарушений, предусмотренных частями 3 и 4)".
Статья 3. Часть 1 статьи 244.13 Кодекса после слов "правонарушениях, предусмотренных" дополнить словами "частями 3 и 4 статьи 123.4,".
Статья 4.   В части 3 статьи 304 Кодекса  слова "статьями 123 -131" заменить словами "частями 1 и 2 статьи 123-123.4, статьями 123.5-131".
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после его официальнеого опубликования.