Ընդունվել է 20.01.2021
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 12-ի օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 158.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 158.2. Ավտոտրանսպորտային միջոցների վաճառքի վայրի կազմակերպման պահանջները խախտելը
1. Ավտոտրանսպորտային միջոցների վաճառքի վայրի՝ օրենսդրությամբ նախատեսված պահանջները խախտելն առեւտրի իրականացման վայրի կազմակերպչի կողմից՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկից մինչեւ քառասնապատիկի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը, որը կրկին կատարվել է վարչական տույժ նշանակելու օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ յոթհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 162.3-րդ հոդվածով.
«Հոդված 162.3. Վաճառքի եւ վարձույթի նպատակով ավտոտրանսպորտային միջոցը չսահմանված վայրում կայանելը
1. Վաճառքի եւ վարձույթի նպատակով ավտոտրանսպորտային միջոցը վաճառքի եւ վարձույթի համար չսահմանված վայրում կայանելը ավտոտրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջ համար՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը, որը կրկին կատարվել է վարչական տույժի միջոց կիրառելուց երեք օր հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 219.1-ին հոդվածի 2-րդ մասը «162-րդ» բառից առաջ լրացնել «158.2-րդ,» բառով, իսկ «162-րդ,» բառից հետո՝ «162.3-րդ,» բառով:

Статья 1.   Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 12 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить статьей 158.2 следующего содержания:
"Статья 158.2. Нарушение требований к организации места торговли автотранспортными средствами
1. Нарушение организатором места осуществления торговли требований, предусмотренных законодательством для места торговли автотранспортными средствами:
влечет назначение штрафа - от двадцатикратного до сорокакратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение года со дня назначения административного взыскания - влечет назначение штрафа - от пятисоткратного до семисоткратного размера установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 162.3 следующего содержания:
"Статья 162.3. Парковка транспортного средства в неустановленном месте в целях его продажи или сдачи в аренду
1. Парковка транспортного средства в целях его продажи или сдачи в аренду в неустановленном для продажи или сдачи в аренду месте:
влечет назначение штрафа на владельца транспортного средства – в десятикратном  размере установленной минимальной заработной платы.
2. Повторное совершение в течение года деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, спустя три дня после  применения меры административного взыскания:
влечет назначение штрафа – в тридцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 3. Часть 2 статьи 219.1 Кодекса  перед числом "162" дополнить числом "158.2, ", а после числа "162," – числом "162.3,".